Amerykańska ikona, Tony Bennett, świętować będzie 85. urodziny nową płytą „Tony Bennett: Duets II”, która ukaże się 19 września nakładem RPM/Columbia Records. Bennett pierwsze sesje nagraniowe rozpoczął podczas tygodnia Grammy w lutym, w słynnych studiach Capitol w Los Angeles. Kolejne nagrania odbyły się wiosną w Nowym Jorku, Nashville i we Włoszech. Za produkcję „Duets II” odpowiadać będzie Phil Ramone.

Dzieło stanowić będzie następcę krążka „Tony Bennett Duets: An American Classic” wyróżnionego statuetką Grammy w 2006 roku i dotychczas najlepiej sprzedającym się wydawnictwem Bennetta. Już sam Tony Bennett to legenda. Kiedy dodamy do tego innego wokalistę, mamy do czynienia z kimś nadzwyczajnym. W studiu do Tony’ego dołączyli Mariah Carey, Natalie Cole, Sheryl Crow, Norah Jones, Amy Winehouse i Lady Gaga. Wspomogły go również gwiazdy country, w tym Faith Hill, Willie Nelson i Carrie Underwood. Nie zabrakło ponadto wykonawców z innych krajów.

Podczas nagrań pojawili także Andrea Bocelli z Włoch oraz latynoski twórca, Alejandro Sanz z Hiszpanii. Josh Groban i John Mayer także zgodzili się na współpracę z Bennettem. Ponadto Michael Bublé i k.d. lang, którzy śpiewali na oryginalnych „Duetach”, powrócą na płytę „Duets II”. – Uwielbiam amerykańskie klasyki i jestem szczęśliwy, że mogę je przybliżyć szerszej publiczności – zdradził artysta. – To wielka radość móc wykonywać je ponownie z tak znakomitymi twórcami, z którymi mogę przygotować nowe, wspaniałe interpretacje. – Pierwsza płyta „Duets”, a także najnowsza, ukazuje niesamowity twórczy proces pomiędzy Tonym i jego artystycznymi partnerami – dodaje menedżer wokalisty, a zarazem jego syn, Danny Bennett. – Obserwowanie, jak każda z tych piosenek się zmienia i rozwija jest fascynujące. Wszystko nagrywane jest na żywo. – Sposób, w jaki Tony buduje piosenki i dzieli się nimi jest niesłychany – komentuje 15-krotny zdobywca Grammy, producent, Phil Ramone. – Jest szczodry i ciepły, oddaje swemu partnerowi wspaniałe solowe momenty, by w chwile później osiągnąć duetową maestrię. Jego goście mają okazję doświadczyć sesji na żywo – tak, jak nagrywa to Tony. To szerokie spektrum stylistyczne – bez żadnych ograniczeń. Praca w studiu była dokumentowana przez autora zdjęć, zdobywcę Oscara Diona Beebe („Chicago”, „Wspomnienia Geishy”, „Zakładnik”).

Materiał zostanie dołączony do płyty, pozwalając na jeszcze lepsze zapoznanie się z twórczym i artystycznym procesem realizacji „Duets II”. W planach jest również prezentacja całego zestawu podczas koncertu w Metropolitan Opera House, który ma odbyć się jesienią. W nagrywaniu duetów jest coś, co idealnie pasuje do Tony’ego Bennetta. Przy okazji 80. urodzin, ukazało się wydawnictwo „Tony Bennett Duets: An American Classic”, które zostało powszechnie dobrze ocenione, wielokrotnie pokryło się platyną i zdobyło trzy statuetki Grammy. Bennett wkracza właśnie w siódmą dekadę artystycznej działalności. Na koncie ma ponad 100 płyt i 15 statuetek Grammy, wśród których wyróżnienie za całokształt dokonań.

Pozostaje najdłużej muzykiem związanym z wytwórnią Columbia. Jego program „Tony Bennett: An American Classic” zdobył siedem wyróżnień Emmy. Jest też cenionym artystą-plastykiem. Jego obrazy tworzą stałą kolekcję w Smithsonian. Jego działalność charytatywną doceniło natomiast ONZ, honorując go w 2007 roku Humanitarian Award.

Bennett opublikował trzy książki – autobiografię „The Good Life” oraz albumy ze swymi obrazami – „Tony Bennett: What My Heart Has Seen” i „Tony Bennett In the Studio; A Life of Art and Music”. Bennet jest też współzałożycielem – wraz z Department of Education in New York City – Frank Sinatra School of the Arts – publicznej szkoły artystycznej w Atsorii, w Queens. Z żoną Susan powołał natomiast do życia fundację Exploring the Arts wspierającą szkoły publiczne w Nowym Jorku.

Tracklista:
Andrea Bocelli – Stranger in paradise,
Michael Buble – I wanna be around,
Mariah Carey – When do the bells ring for me?,
Natalie cole  – Watch what happens,
Sheryl Crow – The girl I love,
Aretha Franklin – How do you keep the music playing,
Josh Groban – This is all I ask,
Faith Hill – The way you look tonight,
Norah Jones – Speak low,
Lady Gaga The lady is a tramp
K.D. Lang – Blue Velvet,
John Mayer – One for my baby ,
Willie Nelson – On the sunny side of the street,
Queen Latifah – Who can I turn to?
Alejandro Sanz – Yesterday I heard the rain,
Carrie Underwood – It had to be you,
Amy Winehouse – Body and soul

inf./fot. prasowe