Piotr Orzechowski jest pierwszym Polakiem, który zwyciężył w prestiżowym Paramigiani Montreux Jazz Solo Piano. Stworzona przez Claude’a Nobs’a w 1967 roku impreza jazzowa Montreux Jazz Festival, to jedno z najważniejszych corocznych wydarzeń świata jazzu i jednocześnie największa impreza muzyczna Szwajcarii, która przyciąga widownię sięgającą 200 tys. osób. Na przestrzeni lat swój dorobek prezentowali na niej tak różnorodni artyści jak Miles Davis, Ray Charles, David Bowie, Frank Zappa, Lou Reed, Radiohead i Prince.

Przybliżamy Wam sylwetkę laureata:

Od najmłodszych lat miał styczność z fortepianem, lecz regularną naukę gry rozpoczął w wieku lat pięciu. Artysta w 2006 roku brał udział w krakowskim festiwalu „7X Gospel”, a jego zespół „Piotr Orzechowski Quintet” (Marcin Stefaniak – ts, Arkadiusz Kopera – as, Piotr Orzechowski – p, Piotr Damse – b, Marcin Krupa – dr) zmagał się w konkursie „Latin Jazz” w Krakowie na którym zdobył Nagrodę Główną. Od roku 2006 uczęszczał na lekcje fortepianu jazzowego Piotra Wyleżoła. W listopadzie 2007, zespół „Piotr Orzechowski Quintet” w nieco zmienionym składzie (Piotra Damse zastąpił na kontrabasie Mateusz Frankiewicz) wystąpił na międzynarodowym „Krokus Jazz Festival 2007” w Jeleniej Górze, gdzie Piotr otrzymał z rąk przew. jury Zbigniewa Namysłowskiego – Pierwszą Nagrodę Indywidualną. Początek 2008 roku przyniósł kolejne zmiany w składzie zespołu. Piotr zaprosił do współpracy saksofonistę, studenta V roku Instytutu Jazzu w Katowicach, Szymona Kamykowskiego i zredukował skład do kwartetu.

W marcu 2008 roku, „Piotr Orzechowski Quartet” wziął udział w finale Konkursu na Indywidualność Jazzową w ramach 44. Wrocławskiego Festiwalu Jazzowego „Jazz nad Odrą”, na którym Piotr został uhonorowany III. nagrodą. We wrześniu 2008 roku zespół wziął udział w finale Konkursu Jazz Hoeilaart w Belgii, do udziału w którym został zakwalifikowany spośród 60 grup z 19 krajów Świata. Za osiągnięcia artystyczne otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznawane uczniom szkół artystycznych z całej Polski (listopad 2008 roku). Został także wyróżniony jako najlepszy instrumentalista (jedyne wyróżnienie indywidualne) na 32. Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych – Jazz Juniors. Wystąpił na nim wraz ze swoim kwartetem pod zmienioną nazwą – „Venosa Quartet”. W kwietniu 2009 r. Piotr wziął udział w małopolskim konkursie „To co ulepsza” w ramach Festiwalu Filmów Andrzeja Wajdy, gdzie za swój film, do którego także napisał muzykę, otrzymał I miejsce. Piotr współpracował ponadto z takimi wykonawcami i grupami muzycznymi jak: Bronisław SuchanekJoyful Voice, OCTAVAZbigniew Lewandowski.

inf.muzyka.onet/wikipedia/fot.prasowe