29-31 lipca 2011 to dni, kiedy w Gdyni zapanuje kultura z czterech stron świata. GloWorld Cultures Festival to wyjątkowe wydarzenie na polskiej mapie festiwalowej z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim, organizatorzy sprowadzają do Gdyni bywalców największych europejskich festiwali i zdobywców ważnych dla muzyki world nagród. Festiwal z założenia poszukuje tych obszarów, gdzie kulturowe korzenie spotykają się z nowoczesnością, pokazując, że to co tradycyjne może być modne i pożądane we współczesnej kulturze.

Festiwal nieprzerwanie rozwija się na wszystkich płaszczyznach. Globaltica to od początku istnienia nie tylko święto muzyki world na najwyższym poziomie, ale kilka tygodni imprez towarzyszących – wystaw, warsztatów, spotkań filmowych i literackich czy dyskusji poruszających społeczne i polityczne wątki. Dzięki takim działaniom festiwal zyskał interdyscyplinarny i wielokulturowy charakter, jedyny w swoim rodzaju pośród podobnych wydarzeń kulturalnych.

Od początku ideę festiwalu stanowiło promowanie otwartości na świat i jego kulturowy pluralizm. Tę otwartość wspiera także niezobowiązująca, piknikowo-plenerowa formuła festiwalu. Wyjątkowości całemu wydarzeniu dodaje też niezwykła oprawa – w zabytkowym Parku Kolibki, zielonej enklawie w środku Trójmiasta przez trzy letnie dni można piknikować, słuchać starannie dobranych dźwięków i uczestniczyć w szeregu imprez. W tym roku na gdyńskiej scenie wystąpią m.in. Juan De Marcos Afro-Cuban All Stars – kubańscy muzycy z formacji założonej przez Juana de Marcosa Gonzáleza, współinicjatora legendarnego Buena Vista Social Club. Svjata Vatra – ukraińsko-estoński zespół, grający fire-folk, jak sami określają swoją muzykę. W ramach festiwalu muzycy poprowadzą też warsztaty ukraińskich i estońskich tańców. Na scenie będzie można również zobaczyć Kel Assouf – tuareskich muzyków grających na gitarach elektrycznych, oraz bułgarskie trio, na co dzień mieszkające w Londynie – Perunika Trio. To trzy kobiety śpiewające a capella, prezentujące korzenie słowiańskiej tradycji poprzez harmonijny śpiew. Polską scenę reprezentować będzie kaszubski zespół Bubliczki, który w swoich utworach łączy kaszubskie tradycje z bałkańskimi, cygańskimi i żydowskimi wpływami. Pojawi się też  okazja do spotkania z gorącą muzyką Madagaskaru w wykonaniu jednego z najznamienitszych artystów tej wyspy, jakim bez wątpienia jest Kilema. Równie wyjątkowa i godna poznania jest twórczość mongolsko-irańskiego projektu Sedaa łączącego muzyczne tradycje azjatyckich stepów z perskimi rytmami. Globaltica to w tym roku także niezwykła okazja do usłyszenia na żywo najwybitniejszych artystów z Afryki. Na najbliższej edycji festiwalu wystąpi bowiem Bonga – bez wątpienia najbardziej znany i ceniony muzyk, pochodzący z Angoli. Będzie można też zapoznać się z zakręconą bałkańską mieszanką muzyczną z serca Węgier za sprawą cenionej grupy Besh O Drom. Dzięki muzykom z Dhoad – Gypsie From Rajasthan pojawi się zaś okazja do spotkania z egzotyczną kulturą hinduskiego Radżastanu – krainy, z której dawno temu w świat wyruszyli Cyganie, wędrujący nomadzi, zbierający i łączący ze sobą elementy wszystkich napotykanych na swojej drodze kultur i tradycji.

inf./fot.prasowe