Pisaliśmy już o tym wydarzeniu w maju, postanowiłem Wam o nim przypomnieć. Tomasz StańkoLeszek Możdżer, Tadeusz Sudnik i Andrzej Olejniczak wystąpią m.in. podczas wakacji w ramach 4. Letniej Akademii Jazzu, która w czwartek rozpoczyna się w łódzkim klubie Wytwórnia. Tegoroczna edycja poświęcona jest twórczości Krzysztofa Komedy Trzcińskiego.

Imprezę ma w czwartkowy wieczór zainaugurować koncert „Komeda klasycznie” w wykonaniu znanego pianisty Janusza Olejniczaka z towarzyszeniem Royal String Quartet. Artysta, który przede wszystkim znany jest jako interpretator muzyki Fryderyka Chopina, opracował i zagra kompozycje Komedy w sposób klasyczny – zapowiedział w czwartek na konferencji prasowej współorganizator imprezy Michał Padkowski. Koncert poprzedzi wykład redaktora naczelnego „Jazz Forum”, Pawła Brodowskiego, na temat życia i twórczości Komedy.Spotkania z twórczością tego kompozytora w ramach Akademii Jazzu odbywać się będą w każdy czwartek, do 11 sierpnia. W programie imprezy znajdą się tradycyjnie warsztaty i wykłady z udziałem znanych osobowości świata jazzu. W tym roku wykłady poprowadzą Marek Niedźwiecki, który opowie o smooth jazzie, Andrzej „Idon” Wojciechowski oraz autor biografii Komedy prof. Marek Hendrykowski, który ma przybliżyć związki kompozytora z filmem. Warsztaty poprowadzą m.in. Tadeusz Sudnik, Zbigniew Wrombel, Dominik Wania i Leszek Możdżer.

Z koncertami wystąpią gwiazd polskiego jazzu, m.in. Tomasz Stańko, który zaprezentuje materiał z płyty „Litania”, a utwory Komedy w nowych aranżacjach zagrają pianista Leszek Możdżer, kompozytor i reżyser dźwięku Tadeusz Sudnik, saksofonista Andrzej Olejniczak i Adzik Sendecki Quartet.

Wydarzeniem ma być koncert zespołu Zbigniewa Wrombla „Jazz i poezja” z gościnnym udziałem Karola Szymanowskiego i aktora Kamila Maćkowiaka. Będzie to pierwsze wykonanie całości tego dzieła Komedy, od momentu jego premiery 50 lat temu. Za życia kompozytora prezentowane było ono tylko dwukrotnie.

Zaplanowano także projekcje filmów z muzyką Komedy, m.in. „Niekochana” w reż. Janusza Nasfetera, „Prawo i pięść” Jerzego Hoffmana czy „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy. Imprezie towarzyszą trzy wystawy: fotografii Marka Karewicza, plakatów członka zespołu Melomani – Antoniego Studzińskiego, oraz plakatów filmowych ze zbiorów łódzkiego Muzeum Kinematografii.

Tegoroczny cykl koncertów i wykładów zakończy 25 sierpnia piknik muzyczny dla najmłodszych, przygotowany przez Wytwórnię i Teatr Pinokio.

inf. PAP/fot. google