Amadou & Mariam, jeden z najważniejszych zespołów world music, uświetni jesienną galę Ery Jazzu. Po występie w 2006 roku na festiwalu Open’er zespół niewidomych artystów z Mali ponownie przedstawi się naszej publiczności 6 października br. w warszawskiej Sali Kongresowej.

Kilka lata temu Manu Chao odkrył muzykę niezwykłej afrykańskiej pary: Mariam Doumbia i Amadou Bagayoko – dwójki niewidomych muzyków z Mali, którzy swoją muzyką oczarowali Francję i podbili cały świat. Wszystko to stało się za sprawą wydanego w 2005 roku albumu „Dimanche à Bamako”, wyprodukowanego przez Manu Chao.

W tegorocznych europejskich podsumowaniach okazało się, że to nie Coldplay, Kings Of Leon czy TV On The Radio zebrali najlepsze  recenzje. Krytycy na święcie najbardziej docenili duet Amadou & Mariam, który swym najnowszym albumem „Welcome to Mali” perfekcyjnie zrealizował ideę globalnej world music łączącej dzisiaj i pop, i jazz i muzykę etniczną. „Welcome To Mali” została zmiksowana w studiach Paryża przez francuskich wirtuozów konsolety – Laurenta Jaisa i Antoine Haleta. Otwierający płytę utwór „Sabali” to pomysł Damona Albarna, twórcy projektu Blur i  Gorillaz. „Sabali”, oparty na rytmach electropopu, to jeden z najlepszych tegorocznych singli, podobnie jak i kolejny „Ce n’est pas bon” przypominający czasy współpracy zespołu z Manu Chao.

Zespół Amadu & Mariam to nie tylko wyjątkowy mix kulturowy, ale klimat właściwy kulturze afrykańskiej wszechobecnej dzisiaj w każdym nagraniu muzyki popularnej. Artyści często określają go „malijskim bluesem ”, w którym najważniejszymi elementami są funk, blues, jazz, soul, afro-beat wraz elektronicznymi brzmieniami. Ich koncerty to porywające widowiska, które zapełniają wielkie sale koncertowe z rozśpiewaną i roztańczoną publicznością na całym świecie. Tak z pewnością będzie i w Warszawie!

inf./fot. prasowe