Koncert jazzowych aranżacji utworów Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory rozpocznie jutro piątą edycję Artus Jazz Festival w Toruniu. Kolejne koncerty odbywać się będą do połowy sierpnia w piątki na dziedzińcu gotyckiego Ratusza Staromiejskiego.

„Zgodnie z oczekiwaniami publiczności impreza wzbogaci się w tym roku o bardziej popowe akcenty. Myślę, że różnorodność jest bardzo dobrą cechą tego festiwalu, ale nawet osoby bardzo wymagające znajdą tutaj coś dla siebie” – zapowiedziała w czwartek Bogumiła Przeperska, dyrektor Artus Jazz Festival

Na inaugurację festiwalu, odbywającą się wyjątkowo w sobotę, zaplanowano koncert „Wasowski – Przybora”. Piosenki legendarnego już duetu wykonają Zbigniew Zamachowski i Janusz Szrom, w jazzowych aranżacjach Włodzimierza Nahornego oraz Andrzeja Łukasika.

„Kolejny koncert to spotkanie ze znakomitą wokalistką Anią Dąbrowską – jedną z najpopularniejszych polskich piosenkarek wykonujących muzykę z pogranicza popu i soulu. Obecność artystki na festiwalu jest ukłonem w stronę muzyki leżącej na peryferiach jazzu, który, jak przyznaje sama Dąbrowska, wiele razy dawał jej twórcze inspiracje” – dodała Przeperska.

Z Chicago przyjedzie do Torunia WAZ Trio, czyli trójka legendarnych muzyków tamtejszej sceny jazzowej – saksofonista Edward Wilkerson, basista Tatsu Aoki i perkusista Michael Zerang. Ich improwizacje czerpią inspirację z trzech kultur – afroamerykańskiej (Wilkerson), azjatyckiej (Aoki) i Bliskiego Wschodu (Zerang).

Kolejnym gościem festiwalu będzie Leszek Możdżer – pianista, kompozytor i aranżer. Artysta wystąpi przed toruńską publicznością ze swoim projektem, do którego zaprosił Andrzeja Bauera i grupę Cellonet składającą się z ośmiu wiolonczelistów.

29 lipca w Toruniu wystąpi HeFi Quartet z gościnnym udziałem Krzesimira Dębskiego. Podczas koncertu artyści wykonają najnowsze kompozycje z płyty „Kinetyka” – projektu flecisty i saksofonisty Leszka Wiśniowskiego.

Ostatnie dwa koncerty festiwalu adresowane są do miłośników występów wokalnych. W pierwszy piątek sierpnia Kuba Badach wraz z Adamem Palmą (gitara) i Mariuszem „Fazi” Mielczarkiem (saksofon) zaprezentują mieszankę jazzu, rocka, bluesa, country i polskich piosenek.

Festiwal zakończy 12 sierpnia Sydney Ellis. Wokalistka specjalizuje się w śpiewaniu bluesa, jazzu i gospel, a w jej repertuarze znajdują się klasyczne i najbardziej rozpoznawalne standardy z repertuaru ponad 40 znanych wykonawców – m.in. Dinah Washington, Niny Simone, Elmore a Jamesa, Louisa Armstronga, Nat King Cole a, Bassie Smith.

inf. PAP/fot. AKPA