VII Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach odbędzie się w dniach 5 – 6 oraz 12 – 13 sierpnia 2011 roku. Na imprezie możemy spodziewać się dwóch koncertów każdego wieczoru. Dodatkiem jest wystawa, która będzie trwała znacznie dłużej. Pojawią się goście z Danii, Niemiec, Ukrainy, USA, Hong Kongu, Francji i Polski. W każdym tygodniu do rozpoczęcie festiwalu będziemy przedstawiać Wam składy, które zagrają podczas Festiwalu. Jako pierwszych chcieliśmy przedstawiać Entropy. Przybliżamy Wam kolejny zespół, który zagra podczas pierwszego wieczoru festiwalu – 5 sierpnia.

Jan Malecha Quartet / 5 sierpnia 2011, piątek, godz. 20:30

Zespół Jan Malecha Quartet powstał w 2010 roku. Liderem kwartetu jest Jan Malecha-gitarzysta i kompozytor, absolwent Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Muzycy współtworzący JMQ są również studentami oraz absolwentami Katowickiej Akademii. Muzyka, którą wykonuje kwartet to głównie kompozycje lidera. Energetyczne, zdecydowanie akustyczne, posiadające własny styl są efektem poszukiwań i próbą opowiedzenia własnych historii oraz doznań przy pomocy dzięków, brzmienia i operowania przestrzenią. JMQ łączy w sobie tradycyjne jazzowe korzenie z nowoczesnym podejściem do muzyki improwizowanej. Zespół jest laureatem I nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Muzyków Jazzowych „Jazda 2010” w Świdniku.

Jan Malecha:
Urodził się w 1986 roku. Będąc w liceum dostał się do Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej gdzie przez 4 lata uczył się u Artura Lesickiego. Po jej ukończeniu został przyjęty na Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.
Od interesuje got współczesny jazz, mocno dysonujący, operujący przestrzenią, szeroką paletą barw i co nie bez znaczenia – zdecydowanie akustyczny. Jego pierwszymi inspiracjami byli: “John Zorn” (szczególnie “Masada”), John Scofield, John Coltrane, Miles Davis, Wes Montgomery, Don Cherry, Ornette Coleman, Adam Rogers, Ben Monder, Charles Gayle, Billy Harper, McCoy Tyner, Wayne Shorter…
Obok inspiracji strikte jazzowych bardzo duży wpływ na jego wrażliwość muzyczną miała i wciąż ma muzyka rockowa, reggae oraz muzyka klasyczna. (www.myspace.com/janmalecha)

Jarosław Bothur:
Student Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Absolwent Wydziału Jazzu PSM im. F.Chopina w Warszawie. W ankiecie JAZZ TOP 2009 (magazyn JAZZ FORUM) figuruje w kategoriach: “Saksofon” oraz “Nowa Nadzieja”. Współpracuje z Januszem Muniakiem, Zbigniewem Wegehauptem, Pawłem Kaczmarczykiem, Krzysztofem Pacanem oraz wieloma innymi uznanymi muzykami polskiej sceny jazzowej.
Oprócz tego jest zdobywcą następujących nagród:
– Pierwsza nagroda Konkursu na Indywidualność Jazzową 46. Jazzu nad Odrą, Wrocław 2010
– Grand Prix i tytuł “Nowa Nadzieja Jazzu” na “Novum Jazz Festiwal” Łomża 2009 (jako solista)
– Grand Prix na “II Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Jazzowej JAZZDA 2010” w Świdniku (z kwartetem Jana Malechy)
– Grand Prix na festiwalu “Nadzieje Warszawy 2007” (z kwintetem Bogny Kicińskiej)
– Grand Prix na “Jazz Standards Festiwal” Siedlce 2006 (z kwintetem Bednarska Five).

Grzegorz Masłowski:
Student Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Młody, uznany już perkusista. Prowadził warsztaty rytmiczne oraz perkusyjne podczas festiwalu “Jazz Voicingers” Żory 2010. Współpracuje m.in. z Januszem Muniakiem, Inner Spaces Quintet, The Transgress. Poza tym pracował z takimi muzykami, jak: Helmut Kagerer, Roberto Magris, Lasse Lindgren, Bronisław Suchanek, Zbigniew Wegehaupt, Maciej Adamczak, Adam Kowalewski, Piotr Wojtasik, Paweł Kaczmarczyk.
Zdobył takie nagrody, jak:
– Grand Prix na “Jazz Juniors” Kraków 2010 (ex aequo z triem Michała Wróblewskiego oraz kwartetem Jarka Bothura)
– Nagroda indywidualna na “Krokus Jazz Festival” Jelenia Góra 2010
– Grand Prix na “II Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Jazzowej JAZZDA 2010” w Świdniku (z kwartetem Jana Malechy)
– Grand Prix na “Blues, Rock, Jazz Warsaw Festival 2009” (z grupą The Transgress)
– Grand Prix na “Konkursie Improwizacji Jazzowej im. Milesa Davisa, Kielce 2004”

Michał Kapczuk:
Urodzony 1984 r. Kontrabasista i gitarzysta basowy. Ukończył szkołę muzyczną II st. w Warszawie przy ulicy Bednarskiej, na wydziale Jazzu w klasie Zbigniewa Wegehaupta. Obecnie studiuje na Akademi Muzycznej w Katowicach w klasie kontrabasu Jacka Niedzieli. Współpracuje w następujących projektach muzycznych: Jan Malecha Quartet, Wierba and Schmidt Quintet, Michał Wierba Trio, Wojtek Myrczek Quartet, Joanna Duda Super Extra 3jo…..
Osiągnięcia-wyróżnienie indywiduale na : “Tarnów Jazz Contest 2008” , “Krokus Jazz Festival Jelenia Góra 2009”, “Jazz Nad Odrą 2010”.

Jan Malecha – gitara elektryczna
Jarosław Bothur – saksofon tenorowy
Michał Kapczuk – kontrabas
Grzegorz Masłowski – perkusja

Wstęp na koncert jest wolny.

inf./fot. prasowe