Pisaliśmy już, że VII Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach odbędzie się w dniach 5 – 6 oraz 12 – 13 sierpnia 2011 roku. Na imprezie możemy spodziewać się dwóch koncertów każdego wieczoru. Dodatkiem jest wystawa, która będzie trwała znacznie dłużej. Pojawią się goście z Danii, Niemiec, Ukrainy, USA, Hong Kongu, Francji i Polski. W każdym tygodniu do rozpoczęcie festiwalu będziemy przedstawiać Wam składy, które zagrają podczas Festiwalu. Jako pierwszych chcieliśmy przedstawiać Entropy. JazzSoul.pl objął patronat medialny nad festiwalem.

ENTROPY (Polska/Dania) / 5 sierpnia 2011, piątek, godz. 19:00

Polsko-duński kwartet złożony ze studentów Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej im. Carla Nielsena w Odense (Dania). Muzyka zespołu to wybuchowa mieszanka słowiańskiej rytmiki i energii oraz skandynawskiej melodyki i nastrojów, mająca solidne korzenie zarówno w be-bopie, hard-bopie, jak i współczesnym jazzie.
Muzycy zespołu nie boją się twórczych eksperymentów czy odkrywania nowych brzmień swoich instrumentów, przede wszystkim jednak dbając o dobre, wspólne brzmienie. Różne zaplecze kulturowe członków zespołu pozwala im czerpać całe mnóstwo inspiracji, a końcowe efekty tych wspólnych poszukiwań często bywają zaskakujące.

Radek Wośko – perkusista, kompozytor, arranżer, autor tekstów, absolwent medycyny. Studiował jazz na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, obecnie student Wydziału Jazzu The Academy of Music & Dramatic Arts, Southern Denmark w Odense, Dania. Aktywnie zaangażowany w wiele projektów muzycznych, koncertuje z własnym projektem “Entropy” po Polsce i Danii, dla którego komponuje i aranżuje. Wraz z Sebastian Zawadzki Trio zdobył II miejsce podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych 2011 w Gdyni, laureat Małych Zmagań Jazzowych w Szczecinie jeszcze jako nastolatek. Wszechstronny perkusista swobodnie poruszający się w wielu stylistykach od ska, przez piosenkę aktorską do jazzu. Współpracował z Teatrem Polskim w Szczecinie, oraz z postaciami takimi, jak: Mirosław Czyżykiewicz, Andrzej Poniedzielski, Anna Szałapak, Stanisław Tym, Piotr Machalica, Mario Cordina, Piotr Wojtasik, koncertując w Polsce, Danii, Czechach, Niemczech i Szwecji. Brał udział w licznych warsztatach w całej Europie, kształcąc się u boku najlepszych, m. in.: Jeff Balard, Dave Weckl, Poogie Bell, Brad Meldhau, Joe Lovano.

Mariusz Praśniewski – kontrabasista, pianista. Rozpoczął edukację muzyczną od fortepianu, by w wieku 18 lat zacząć od nowa na basie, najpierw w klasycznej szkole muzycznej na ul. Miodowej w Warszawie, potem na Wydziale Jazzu Szkoły Muzycznej przy ul. Bednarskiej w Warszawie i Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie student Wydziału Jazzu The Academy of Music & Dramatic Arts, Southern Denmark w Odense.
Już w czasie pobytu w Warszawie dał się poznać jako wszechstronny kontrabasista występując z wieloma muzykami, w tym m. in ze znakomitym Joao Nascimento z Brazylii. Po przeprowadzce do Danii szybko stał się bardzo poszukiwanym muzykiem. Na stałe współpracuje z takimi międzynarodowymi projektami jak Entropy, Suburbia Surreal, Purple Noise, Orlando czy artystami Anders Mogensen, Erik Ørum von Spreckelsen, Francesco Cigna. Brał udział w warsztatach z tuzami jazzu, jak Pat Metheny, Brad Meldhau, Jeff Ballard i wielu innych.

Andreas Møller Bøttiger – saksofonista, kompozytor. Urodził się i wychował w Odense, Dania. Obecnie student Wydziału Jazzu The Academy of Music & Dramatic Arts, Southern Denmark w Odense.
Koncertuje z licznymi międzynarodowymi zespołami jak m. in. Entropy, Purple Noise, The Royal Big Band, grając muykę zakorzenioną w jazzie, jak również eksplorując różne style, poszukując inspiracji i środków ekspresji, które pozwalają mu tworzyć stale coś nowego. Zainspirowany muzyką takich artystów jak John Coltrane, Dexter Gordon, Chris Cheek, Wayne Shorter czy Tom Waits, Radiohead, Brian Eno.

Buster Jensen – gitarzysta, kompozytor. Wychował się na duńskiej prowincji, co mocno ukształtowało jego wrażliwość muzyczną. Już jako nastolatek wyprowadził się do Kopenhagi, gdzie miał okazję poznać i współpracować z wieloma znakomitymi muzykami, jak Mikkel Nordsø, Niclas Knudsen, Morten Nordal og Peter Steenild. Po przeprowadzce do Odende rozpoczął studia na Wydziale Jazzu The Academy of Music & Dramatic Arts, Southern Denmark.
Mimo młodego wieku ma już bardzo rozpoznawalne własnie brzmienie gitary i język muzyczny, który słychać w jego kompozycjach dla takich zespołów jak m. in. Entropy, Sismofoni czy Nuclear Attack.

Andreas Møller Bøttiger – tenor sax
Buster Jensen – guitar
Mariusz Praśniewski – double bass
Radek Wośko – drums

Wstęp na koncert jest wolny.

inf./fot. materiały prasowe