Milion żurawi. Pomoc dla Japonii” to wyjątkowa akcja charytatywna zainicjowana w odpowiedzi na katastrofę, która w marcu nawiedziła Japonię. Inicjatywa trwa od marca i w ramach niej zorganizowano już szereg imprez charytatywnych, m. in. koncert z gwiazdami w Fabryce Trzciny i impreza kulturalna w Skwerze. W maju odbędzie się szereg kolejnych imprez.

Ideą przewodnią przedsięwzięcia są senbazuru – długie i kolorowe łańcuchy połączonych ze sobą żurawi złożonych z origami. W mitologii japońskiej żuraw symbolizuje długowieczność, zdrowie i pokój. Łańcuchy senbazuru Japończycy wręczają sobie na ślubach, z okazji narodzin dziecka, ale także ciężko chorym i w obliczu tragedii. „Legenda głosi, że jeśli komuś uda się złożyć tysiąc żurawi, zostanie spełnione jego Życzenie” – mówi Karol Tomoki Yamazaki, jeden z inicjatorów akcji – „Senbazuru symbolizuje też skumulowaną w jednej chwili intencję tysiąca osób”. Akcja trwa do 31 maja bieżącego roku.

Na kwietniowej Nocy Miliona śurawi wystąpili m.in. Anna Maria Jopek, Justyna Steczkowska, Maria Sadowska i inni. W ramach inicjatywy organizowane są też imprezy zbiorowego składania żurawi i imprezy przybliżające kulturę Japonii Polakom. Podczas wszystkich wydarzeń prowadzona jest zbiórka publiczna na rzecz pomocy ofiarom katastrofy w Japonii za pośrednictwem Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH). Akcję Honorowym Patronatem objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska oraz Ambasada RP w Tokio.

 

PROGRAM WYDARZEŃ MAJOWYCH

(I) 8 maja (niedziela) w godzinach 12:00-15:00

• Składanie senbazuru w art cafe Milimoi

• ul. Modrzewiowej 33, Podkowa Leśna Zbiórka pieniędzy razem z PAH oraz zbiorowe składanie żurawi origami z lubianymi i cenionymi Ludźmi Polskiej Kultury. Nasi goście wraz z mieszkańcami Podkowy Leśnej, Milanówka i okolicznych miejscowości będą składać swój łańcuch senbazuru, który wystawimy na sprzedaż podczas uroczystej licytacji w ostatni majowy weekend. Do naszego łańcucha senbazuru dołączą m.in. Aga Zaryan, Katarzyna Grochola, Rafał Królikowski oraz Włodek Pawlik. W trakcie spotkania będzie można zakupić najnowszą powieść Katarzyny Grocholi opatrzoną autografem pisarki oraz płytę Agi Zaryan, również opatrzoną autografem artystki. Dochód ze sprzedaży obie panie przekażą na naszą akcję.

(II) 14 maja (sobota) w godzinach 12:00-15:00

• Ludzie Polskiej Kultury dla Japonii – Śniadanie Pod Samsonem

• ul. Freta 3/4, Warszawa Podczas tego wydarzenia przedstawiciele artystycznych grup zawodowych (muzycy, aktorzy, pisarze, prezenterzy, tancerze) będą składać swój łańcuch senbazuru jakosymbol wsparcia dla Japończyków i życzenia szybkiego powrotu do równowagi. Złożony łańcuch tysiąca żurawi również będzie przedmiotem licytacji przewidzianej na koniec maja. Naszymi gośćmi będą Kasia Grochola, Monika Richardson z rodziną i Piotrem Jaroszewskim, Pablo Mykietyn, Marek Napiórkowski, Wojciech Malajkat, Wojtek Medyński, Maria Pakulnis oraz Izabela Janachowska. Śniadanie przygotuje dla nas właściciel restauracji z polsko-żydowskim jedzeniem Pod Samsonem – Wojtek Ryczywolski.

(III) 17 maja (wtorek) od godziny 18:00

• Ganbare Nippon Party w klubie Hybrydy

• ul. Złota 7, Warszawa W trakcie wydarzenia będzie można zapoznać się m.in. z ceremonią parzenia herbaty, sztuką kaligrafii, japońskimi grami, pokazem zakładania kimon, tańcem geishy-Nihon Buyo czy spróbować jak smakuje sushi przygotowane przez SakanaSushi. Spotkanie poprowadzi Rafał Tomański, który m.in. opowie o swojej nowej książce burzącej stereotypowe myślenie o Japonii i Japończykach pt. ‘Tatami kontra krzesła’. Akcji towarzyszyć będzie zbiórka pieniędzy prowadzona przez wolontariuszy PAH. Autor każdego złożonego żurawia otrzyma możliwość darmowego wstępu na koncert „Noc Miliona śuraw. Polscy Artyści dla Japonii vol.2”.

(IV) 18 maja (środa) od godziny 20:00

• Koncert charytatywny „Noc Miliona śurawi vol.2 ” w klubie Palladium

• ul. Złota 9, Warszawa
Podczas wyjątkowego koncertu usłyszeć będzie można m.in. Tomasza Stańko z Marcin Wasilewski Trio, Justynę Steczkowską w projekcie Agnieszki Szczepaniak aleSzopka, Agę Zaryan, Mietka Szcześniaka, Zespół Raz Dwa Trzy, Marię Pomianowsk, Marka Napiórkowskiego i Annę Kostrzewską z zespołem oraz Jazz City Choir. Bilety wstępu na koncert do zakupienia w kasach Palladium w dniu imprezy od godziny 19:00.
Cena biletu 10 zł.

inf. nadesłane/fot. materiały prasowe