Wrocławski „Guitar Day” odbędzie się 22 maja w Filharmonii. Zaproszeni artyści to m.in. Joscho Stephan z kwartetem, Anna Pietrzak, Krzysztof Pełech czy Jarema Klich. Koncert odbędzie się w ramach cyklu „Podróże po strunach im. Marka Długosza”.

Guitar Day to niezwykłe wydarzenie muzyczne, będące podsumowaniem dziesięciu lat istnienia Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego. Swój udział w koncercie zapowiedzieli najwybitniejsi wrocławscy gitarzyści, którzy od lat związani są ze Stowarzyszeniem. Wśród nich znajdują się: Anna Pietrzak, Leszek Cichoński, Kamil Bartnik, Sławek Dolata, Jarema Klich i Krzysztof Pełech. Artyści zaprezentują szereg kompozycji z kręgu muzyki klasycznej, hiszpańskiej, latynoamerykańskiej, bluesowej oraz jazzowej.

Gwiazdą wieczoru będzie niekwestionowany mistrz gitary „Gypsy Swing” – Joscho Stephan, który wystąpi wraz ze swoim kwartetem. Joscho to niezwykły wirtuoz gitary z Niemiec. Nie bez powodu nazywany jest „najszybszym gitarzystą świata”. Jego znakiem rozpoznawczym jest zniewalająca prędkość gry połączona z biegłością techniczną  oraz wyjątkową precyzją.

Swoją gitarową edukację rozpoczynał od nauki gry na gitarze klasycznej i, jak sam podkreśla w licznych wywiadach, to klasyczna technika jest głównym fundamentem jego dzisiejszych umiejętności. Obecnie Joscho Stephan reprezentuje styl określany mianem gypsy jazz lub gypsy swinging guitar, którego został okrzyknięty niezrównanym mistrzem. Joscho Stephan zwany jest też często następcą legendarnego Django Reinhardta.

Guitar Day to impreza o wyjątkowym charakterze. Zaproszeni muzycy nie tylko świętować będą jubileusz Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego, ale także uczczą pamięć Marka Długosza – współzałożyciela i wieloletniego prezesa WTG. Koncert odbędzie się w ramach stworzonego przez Marka cyklu „Podróże po Strunach”.

Więcej na stronach www.gitara.wroclaw.pl

onet.pl/fot. gitara wrocław