7 wierszy Miłosza” to tytuł albumu Stanisława Soyki, na którym znajdą się utwory nagrane do poezji Czesława Miłosza. W roku 2011 mija 100. rocznica urodzin Czesława Miłosza. Uchwalony przez Sejm Rok Miłosza będzie okazją do przypomnienia poety i jego dzieł. 13 maja ukaże się album Stanisława Soyki poświęcony twórczości noblisty. Płyta „7 wierszy Miłosza” zawierać będzie siedem utworów skomponowanych do wierszy poety, oraz bonusowy „Brat naszego Boga” w wersji instrumentalnej. Niektóre utwory Soyka wykonuje już publicznie podczas swoich regularnych koncertów.

Album promować będzie singel „Na cześć księdza Baki”, który Soyka wykona w duecie z Czesławem Mozilem (Czesław Śpiewa). „Moim pierwszym spotkaniem z poezją Czesława Miłosza była lektura jego wiersza ‚Który skrzywdziłeś człowieka prostego…’ wygrawerowanego na pomniku upamiętniającym poległych robotników Stoczni Gdańskiej w 1970 roku. Opanowało mnie wówczas przekonanie, że muszę to kiedyś zaśpiewać” – opowiada Stanisław Soyka.

„Od tego momentu minęło może piętnaście lat, gdy w naszej pracowni w Wąchocku nagraliśmy z moją kompanią powyżej wspomniany wiersz z moją muzyką. Potem wpadł mi w ręce tom ‚Wiersze ostatnie’, gdzie znalazłem rzecz pt. ‚Stary człowiek ogląda TV’. Cóż za przenikliwa refleksja dotycząca współczesności… ‚może byście jednak trochę popłakali / zamiast szczerzyć zęby / i fikać koziołki / dla pełnej sali…'”.

„Z kolei w tomie kupionym niedawno w antykwariacie znalazłem takie perły jak: ‚Zapomnij’, ‚Jasności promieniste’ czy ‚Na cześć księdza Baki’ z tekstem ‚ach te muchy / ach te muchy / wykonują dziwne ruchy’. Były tam też ‚Po osiemdziesiątce’ i ‚Pieśń Pastuszka’. Tak, Czesław Miłosz żył długo i mądrze i Bogu dzięki. Ten rok mu się należy. Był świadkiem XX wieku i strażnikiem polszczyzny – jego / naszej Ojczyzny. Spotkanie z poezją Czesława Miłosza to wielkie i ważne doświadczenie, mam nadzieję, że nie tylko dla mnie” – podsumowuje Stanisław Soyka.

Lista utworów:

1. Stary człowiek ogląda tv

2. Na cześć księdza Baki

3. Piosenka pasterska

4. Zapomnij

5. Który skrzywdziłeś…

6. Po osiemdziesiątce

7. Jasności promieniste

 

Bonus:

8. Brat naszego Boga (instrumental).

 

Interia/fot. AKPA