Wyclef Jean – muzyk, autor tekstów, wokalista i kompozytor, nominowany m.in. do prestiżowej nagrody Grammy – będzie gwiazdą tegorocznych Wianków w Krakowie. Artysta wystąpi na scenie w zakolu Wisły pod Wawelem 25 czerwca. Wcześniej publiczność rozgrzeją: Sofa, The Poise Rite, PabloPavo oraz Marika.

Nagrodzonym nagrodami Grammy. Działacz humanitarny, Ambasador Dobrej Woli na Haiti oraz założyciel fundacji Yéle Haiti. Jeden z założycieli pionierskiej grupy Fugees, której przez szereg lat był liderem. W roku 1997 rozpoczął karierę solową.

Podróż muzyczna Wyclefa zaczęła się na Haiti, gdzie już w wieku trzech lat śpiewał w kościele, w którym pastorem był jego ojciec. Gdy skończył 10 lat przeniósł się do USA. W roku 1987, wraz z kolegami z klasy, Lauryn Hill i Prasem Michelem, założył pierwszy poważny zespół muzyczny, Tranzlator Crew. W 1994 r. grupa zmieniła nazwę na Fugees i zdobyła uznanie swoim debiutanckim albumem Blunted on Reality.

Drugi album, wydany w 1996 r. The Score, okazał się prawdziwym fenomenem kulturowym osiągając pierwsze miejsce na listach Top 200 oraz Top R&B/Hip-Hop Albums magazynu Billboard. Z płyty tej pochodzą trzy doskonałe single: Fu-Gee-La, Killing Me Softly With His Song oraz Ready Or Not. Płyta zdobyła też dwie nagrody Grammy – za najlepsze wykonanie utworu R&B w duecie lub grupie (Killing Me Softly With His Song) oraz za najlepszy album rapowy. The Score stała się najlepiej sprzedającym się na świecie albumem hip-hopowym wszechczasów (19 milionów kopii, wciąż w sprzedaży).

W 1997 r. Wyclef Jean zdecydował się spróbować sił w karierze solowej. Za album Presents The Carnival Featuring The Refugee All-Stars, artysta otrzymał nominację do nagrody Grammy. Pięć kolejnych albumów wydanych po 2000 r., m.in. The Ecleftic: 2 Sides II A Book, Masquerade (2002), autobiograficzna The Preacher’s Son (2003) oraz Welcome To Haiti: Creole 101 (2004), stanowi jego najbardziej radykalne przesłanie artystyczne i muzyczne. To właśnie w tym czasie Wyclef wrócił do ojczyzny po raz pierwszy od czasów dzieciństwa.

Talent producencki i muzyczny Wyclefa zaowocowały w ciągu ostatnich dwudziestu lat niezliczoną ilością udanych projektów. Nagrywał m.in. z Bono (New Day), współpracował przy tworzeniu i wydawaniu Supernatural Carlosa Santany, która później zdobyła nagrodę Grammy za album roku, My Love Is Your Love Whitney Houston oraz Hips Don’t Lie, nominowanym do nagrody Grammy przeboju wykonanym w duecie z Shakirą, który zapewnił mu pierwsze miejsce na liście wszechczasów Top 40 Airplay.

Szósty album Wyclefa, Carnival Vol. II: Memoirs of an Immigrant zawiera piosenkę Sweetest Girl (Dollar Bill), która zdobyła status platynowej i była pierwszym jego solowym utworem w Top 10.

W 2008 r. Wyclef napisał i nagrał nową, charakterystyczną piosenkę – Venus (I’m Ready), inspirowaną postacią i osiągnięciami amerykańskiej tenisistki Venus Williams. Utwór ten był wykorzystywany jako tło muzyczne przy wejściach tenisistki na kort w trakcie US Open 2008. Wyclef współpracował z Venus także nad jednym z odcinków nadawanego przez kanał Sundance Channel serialu Iconoclasts, którego ideą jest zapraszanie do udziału dwóch innowacyjnych osób z różnych dziedzin życia w celu omawiania ich pasji i procesów kreatywnych.

W roku 2008 Wyclef wziął także udział w działaniach organizacji Clinton Global Initiative (CGI): uczestniczył w dyskusjach panelowych i mówił o swoim ojczystym Haiti. W 2009 r. wziął udział w kilku balach organizowanych w Waszyngtonie z okazji inauguracji prezydenta USA, włącznie z Mid-Atlantic Ball, a także wystąpił w Oslo na 16. dorocznym koncercie z okazji przyznania pokojowych nagród Nobla, czym uhonorował prezydenta USA Baracka Obamę.

W 2005 r. Wyclef Jean założył fundację Yéle Haiti zajmującą się pomocą dla Haiti. Jako organizacja stara się zmieniać Haiti dzięki programom edukacyjnym, sportowym, związanym zarówno z sztuką jak i środowiskiem. Program działania na rzecz społeczności obejmuje zbiórki żywności oraz organizowanie pomocy społecznej w przypadkach zagrożenia. Nazwa fundacji została wymyślona przez Wyclefa i oznacza – wołanie o wolność. Została użyta w jednej z jego piosenek. Fundacja zdobyła międzynarodowe uznanie, a informacje o niej znalazły się w takich mediach jak: Associated Press, USA Today, CNN, Fox News, NBC’s Today czy 60 Minutes. Po tragicznym trzęsieniu ziemi w styczniu 2010 r. wszystkie programy fundacji przestawiono na pomoc i odbudowę wyspy.

Najważniejsze jest dawanie nadziei dzieciom – mówi Wyclef – Fundacja Yéle Haiti pozwala dzieciom marzyć, a od pewnego czasu dzieci na Haiti nie mogły mieć marzeń. Zamiast nich miały koszmary. To właśnie mnie napędziło – marzenia. Celem Yéle Haiti jest przywrócenie dumy i nadziei poszczególnym ludziom a całemu narodowi ducha i siły, które są częścią naszego dziedzictwa.

Wyclef pracuje obecnie nad nowym nagraniem – Feel Good Music -, które ukaże się w lecie tego roku. Jego mini album DJ Drama Presents Wyclef Jean AKA Toussaint St Jean jest już w sprzedaży.

Zanim na scenie Wianków pojawi się Wyclef, wystąpią: Sofa, The Poise Rite, PabloPavo oraz Marika.

Sony Music