Album „Kaczmarek by Możdżer” – unikatowa kolekcja utworów na fortepiano solo wykorzystanych na ścieżkach muzycznych filmów, do których muzykę skomponował Jan A.P. Kaczmarek – bije rekordy popularności.

„Kaczmarek by Możdżer” to podsumowanie dziesięcioletniej współpracy dwóch wybitnych polskich artystów:Jana A.P. Kaczmarka i Leszka Możdżera. Na płycie znalazła się muzyka do takich filmów, jak: „Niewierna” w reż. Adriana Lyne’a, „Stracone dusze” w reż. Janusza Kamińskiego, „Trzeci cud” Agnieszki Holland czy wreszcie oscarowa muzyka do „Marzyciela” w reż. Marca Forstera. Niektóre z utworów na tym albumie pojawiają się po raz pierwszy na płycie CD. Wyboru nagrań obaj Artyści dokonali osobiście co podnosi walory artystyczne wydawnictwa.


– Spotkałem Leszka w 1999 roku. Był już wtedy bardzo dojrzałym artystą o niedościgłej wrażliwości, talencie i otwartości – wspomina w przedmowie do płyty Jan A.P. Kaczmarek. – Wiara, zwątpienie, poszukiwanie sposobu na rozmowę z Bogiem, idea cudu jako warunek świętości, to był temat filmu. Trudny i fascynujący. Żeby muzyka pomogła w tej drodze, musiała być bardzo szczera i świeża w wyrazie. Użyłem małej orkiestry, kilku instrumentów etnicznych, jazzowego kontrabasu, głosów 12 kobiet, ale ciągle brakowało mi tej jednej myśli, nowego wcielenia głównego tematu. I wtedy pojawił się Leszek…

Artyści spotkali się również rok później, gdy Jan A.P. Kaczmarek pisał muzykę do filmu Janusza Kamińskiego z Winoną Ryder w roli głównej i od tamtej pory podarowali widzom i słuchaczom mnóstwo wspaniałej muzyki.

Warto wspomnieć, że wszystkie nagrania na platynowym albumie „Kaczmarek by Możdżer” zrealizowałRafał Paczkowski, który dziesięć lat temu przedstawił Leszka Możdżera kompozytorowi.

Platynową Płytę wręczył kompozytorowi Dyrektor Działu Klasyki i Jazzu Universal Music Polska – Piotr Rzeczycki.