Album z muzyką do filmu „Chico & Rita” zdobywa coraz więcej międzynarodowego uznania. Podczas Lizbona Animation Festival wyróżniony  został nagrodą Monstra Award w kategorii najlepszy soundtrack. Album od ponad pięciu tygodni znajduje się w Top 5 najlepiej  sprzedających się albumów w Hiszpanii. Ostatnio film „Chico & Rita” zdobył  nagrodę Goya w Hiszpanii w kategorii najlepszy film animowany.

W maju płyta „Chico & Rita” ukaże się nakładem Sony Music we Francji, Wielkiej Brytanii, Grecji, we Włoszech, Portugalii, Norwegii, Turcji, Szwajcarii, Rosji, Niemczech i na Tajwanie. W Ameryce Łacińskiej album będzie dostępny w Argentynie ,Meksyku i Kolumbii. Polska premiera tego niesamowitego albumu zapowiadana jest na 30 maja 2011 roku, film pojawi się w kinach dwa tygodnie pózniej.

„Chico & Rita” to animowany w reżyserii Fernando Trueby ze wspaniałą muzyką  Bebo Valdésa, którego akcja dzieje się na początku lat 50-tych na Kubie, w Paryżu i Nowym Jorku.

Opinie o muzyce z filmu pełne są pozytywnych emocji. Oto kilka z nich: “Najlepszy soundtrack jazzowy jaki został wydany”(Metropoli), “Jeden z najlepszych filmów o muzyce jazzowej, jakie kiedykolwiek stworzono. To film, który jest bardziej prawdziwy i bardziej emocjonalny niż inne”(Film Comment),”Najlepsza muzyka tego roku”(“The Observer”), ” Nieskazitelne arcydzieło “(Time Out) “, „Wspaniały hołd dla kina, muzyki i miłości”(“El Mundo”), “Absolutnie wyjątkowy “(Metropoli), ” Czysta przyjemność “(ThomsonOnHollywood),”Najlepsze  90 minut , które spędziłem w kinie w tym roku”(Daily News Egypt ).

Soundtrack do filmu “Chico & Rita” jest muzyczną podróżą sentymentalną w lata 50-te, która zabiera słuchacza do słynnego klubu Tropicana w Hawanie , do klubu Pleyel w Paryżu, do klubów Radio City Music Hall , Village Vanguard i Palladium w Nowym Jorku.

Muzyka do filmu Chico & Rita przygotowana została przez fenomenalnego pianistę Bebo Valdésa i współpracujących z nim muzyków. Utwory , które znalazły się na albumie wykonują między innymi: Bebo Valdés (Chico), Idania Valdés (Rita), Freddy Cole (Nat King Cole), Jimmy Heath (Ben Webster), Michael Phillip Mossman (Dizzy’ego Gillespie), Amadito Valdés (Tito Puente), German Velasco (Charlie Parker), Yaroldi Abreu (Chano Pozo) , Pedrito Martínez (Miguelito Valdés).

Na płycie znalazło się kilka utworów Bebo Valdésa : “Cachao creador del mambo”, “Blues for Andre (Bebo’s Blues)”, “Con poco coco”. Znajdziemy tu również utwory skomponowane przez tak znanych artystów jak: Consuelo Velasquez (Bésame mucho), Igor Stravinsky (the Allegro Moderato included on Ebony Concerto), Bud Powell (Celia), Álvaro Carrillo (Sabor a mí), Leonard Bernstein (On the Town), George & Ira Gerswhin (Fascinating Rhythm), Moisés Simmons (El manisero), Herman Hupfeld (As Time Goes By), Chano Pozo (Tin Tin Deo), Carlos Vidal (Chano Pozo), Cole Porter (Love For Sale), Hoagy Carmichael (Stardust), Tito Puente (Mambo Herd) and José White (La bella cubana).

“Nie musisz być ekspertem od historii muzyki kubańskiej i amerykańskiego jazzu, aby ucieszył cię ten film i ta muzyka “, mówi o Chico & Rita hiszpański reżyser Fernando Trueba.

Zapraszamy w niezwykły świat gorącej, latynoskiej muzyki i najlepszego jazzu lat 50-tych…

Sony Music