Po wielu dniach przygotowań, spotkań, omawiania tematu – udało się! JazzSoul.pl w dniu wczorajszym miał swoje wielkie otwarcie, w mokotowskim klubie jazzowym „Mała i Czarna”, którego właścicielem jest znany polski saksofonista jazzowy Grzech Piotrowski.

Punkt godzina 19:30 na scenę wszedł zespół The Cookies, w składzie: Karolina Kiesner (wokal), Zbyszek Grochowski (bas/kontrabas), Tymoteusz Miłowanow (gitara), Agnieszka Gruczek (fortepian), Irek Piętowski (przeszkadzajki). Zespół młody, który mówi o sobie, że są grupą muzyków z Warszawy, którzy grają razem już długo, w różnych składach i konfiguracjach – w końcu postanowili zrobić swój autorski projekt. Na koncertach prezentują mix od prostego stylu do kosmicznych brzmień, od akustycznego soulu po synthowe electro bity, od rytmicznego, twardego nawijania po melodyjny wokal. Za perkusją zasiada Tomasz Zachara (który nie wystąpił na otwarciu), na klawiszach zawiaduje Agnieszka Gruczek, bas/kontrabas obsługuje Zbyszek Grochowski, na gitarze gra Tymoteusz Miłowanow, wokal i nawijki serwuje Karolina Kiesner.

Bywa, że trafi nam się wyschnięty kawałek – wymagający wysiłku aby go przełknąć, czasem trafi się gryz z zacnym kawałkiem czekolady, soczysty orzech, a czasem zamoczymy go w mleku, żeby był miękki i przyjemny, czasem poczujemy palący aromat ostrych przypraw. Lubimy jak posmak chodzi za nami godzinami, lubimy to poczucie niedosytu i wspomnienie dobrze wykorzystanych zmysłów.

Właśnie brak świadomości jaki kawałek za chwilę ugryziemy nakręca nas na różnorodność. Nigdy nie dadzą nam tego hurtowo produkowane, idealnie powielane, chemiczne wyroby.

Zespół zagrał pięć utworów, z czego trzy były ich autorstwa, dwa to covery, The Beatles oraz Jackson 5. Zgromadzonym ludziom występ przypadł do gustu, jednak grafik był trochę napięty, z tego powodu nie było bisów. Drugim artystą był Szymon Makohin, wokalista dysponujący charakterystycznym głosem o oryginalnej, ciepłej barwie, z niebanalnymi ambicjami muzycznymi. Dobrze się czuje w stylistyce jazzowej, jak i tej z pogranicza soul czy r’n’b. Pierwsze muzyczne kroki stawiał na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach i Chodzieży pod okiem takich artystów jak Lora Szafran, Stanisław Sojka, Ewa Bem, Bogdan Hołownia. Od tamtego czasu regularnie koncertuje w klubach warszawskich i nie tylko. Współpracuje z wybitnymi muzykami młodego pokolenia. W zeszłym roku, obok m. in. Doroty Miśkiewicz, Natu i Mietka Szcześniaka, Szymon został zaproszony do nagrania piosenki ‘Odpukaj Pan’ na płycie ‘Cafe Fogg 2‘. Występ bardzo akustyczny przy akompaniamencie Michała Jabłońskiego. Dużo ciepła, dużo bardzo przyjemnych dźwięków, których normalnie na co dzień nie usłyszmy w radio.

Ostatnim wykonawcą był Nick Sinckler, amerykański wokalista urodzony w Nowym Jorku. Współpracował ze znakomitymi Amerykańskimi artystami reprezentującymi gatunek soul/r’n’b. Wśród nich znalazły się takie nazwiska jak Adam Joseph, Paradise, Billy Porter. Artysta poszukujący swojego miejsca na ziemi, po kilkuletniej wędrówce po Europie, w 2007 roku zamieszkał w Polsce. Rodzimej publiczności dał się poznać uczestnicząc w programie Fabryka Gwiazd, gdzie dotarł do finału i zyskał rzeszę fanów. Niedługo po zakończeniu programu Nick wydał singiel „Chapter One”, który szturmem zdobył listy przebojów i został zaprezentowany na festiwalu „TOP Trendy 2010”. Z jego wielkiego talentu i wszechstronności stylistycznej korzystają nasze rodzime gwiazdy zapraszając go do współpracy m.in.: Natalia Kukulska i KAYAH.

Na koncercie zaśpiewał covery wraz ze swoim przyjacielem ze Stanów Adamem Josephem, o którym mowa była już wyżej. Występu Nicka nie było końca, po śpiewach przyszedł czas na śmieszne historię, które przytrafiały się wokaliście podczas jego początków pobytu w naszym kraju.

W trakcie trwania imprezy wszyscy goście mogli częstować się sushi oraz delektować się smakiem pysznego wina.

Jeszcze dzisiaj postaram się umieścić zdjęcia z imprezy oraz dodam kilka recenzji płyt + świeże informację ze studni Jazzu i Soulu!