Paweł Szamburski: Ceratitis Capitata – Warszawa

  Kiedy:
  15 Luty 2020@19:00 – 21:00
  2020-02-15T19:00:00+01:00
  2020-02-15T21:00:00+01:00
  Gdzie:
  Dom Kultury Kadr
  Rzymowskiego 32
  02-697 Mokotów, Warszawa
  Poland
  Koszty:
  wstęp: 20 zł, bilety do nabycia online lub w DK Kadr

  Paweł Szamburski zagra materiał z debiutanckiego albumu „Ceratitis Capitata” z muzyką liturgiczną pięciu religii basenu Morza Śródziemnego. Artysta prowadzi koncert w oparciu o dźwięk, ale także słowo. Wprowadza to słuchacza w głębszy – muzykologiczny kontekst, a także relację z artystą, jego ekspresją i przekazem. Sama muzyka – na klarnet solo podejmująca wątki pieśni religijnych – to intymna, subiektywna podróż w głąb tradycji sufickiej, prawosławnej, bahaistycznej, żydowskiej oraz chrześcijańskiej.

  Paweł Szamburski – artysta od 20 lat aktywny na scenie muzyki niezależnej, skupionej głównie wokół środowiska Lado ABC. Z zespołem Bastarda we współczesny sposób reinterpretuje muzykę dawną i średniowieczną, w duecie SzaZa działa na polu interdyscyplinarnym. Komponuje dla filmu, teatru, kina niemego oraz słuchowisk radiowych

  „Ceratitis Capitata” – to gatunek muchy, która objada się i wyrządza różnego rodzaju szkody owocom fory śródziemnomorskiej. Być może to jej daleka kuzynka wleciała, któregoś słonecznego dnia do kościoła w Błoniach pod Tarnowem gdzie Paweł Szamburski nagrywał swój solowy album. Podejmował on wątki liturgiczne wielkich religii basenu Morza Śródziemnego i odżywiał klarnet owocami tamtych sakralnych tradycji muzycznych. W swojej grze oraz pracy z instrumentem wykorzystał odniesienia, motywy melodyczne, a także ekspresję i ornamentykę chórów prawosławnych, muzyki sufckiej, żydowskiej, a także bahaizmu czy chorału gregoriańskiego. Klarnet w swej barwie i plastyczności artykulacyjnej zbliżony do ludzkiego głosu pozwolił na niezwykle ciekawą interpretację melodii oraz śpiewu różnych tradycji i kultur. Artysta mimo oczywistych dyferencji starał się odnaleźć ich rdzenne podobieństwa oraz głęboką muzyczną, duchową spójność. Czy wyrządził szkody? Jedno jest pewne – mucha bzyczała głośno, ale w pewnym momencie zaprzyjaźniła się z dźwiękami i spoczęła w bezruchu. Pozwoliła słuchać i grać. I oto jest – pierwszy album solowy Pawła Szamburskiego – „Ceratitis Capitata”. Zawiera on pięć intymnych wypowiedzi na klarnet i klarnet basowy, dla których podstawą stała się właśnie tradycyjna muzyka sakralna. Nagrania dokonane zostały w kościele w Błoniach pod Tarnowem przez Piotra Czernego, okładka zaprojektowana przez Pawła Ryżko, a całość wydana w limitowanej serii LadoAbc SB.

  sala: Broadway
  wstęp: 20 zł, bilety do nabycia online lub w DK Kadr