Gordon Grdina Quartet – Wrocław

  Kiedy:
  25 Styczeń 2020@19:30 – 22:00
  2020-01-25T19:30:00+01:00
  2020-01-25T22:00:00+01:00
  Gdzie:
  Narodowe Forum Muzyki
  pl. Wolności 1
  50-071 WROCŁAW
  Koszty:
  45 zł, 60 zł, 80 zł

  Gordon Grdina Quartet inspiruje się złożonymi dziełami Béli Bartóka, swobodą Ornette’a Colemana, intensywnością zespołu Soundgarden i łagodnością utworów Antona Weberna. Ten starannie dobrany kwartet łączy w swojej muzyce tradycje jazzowej improwizacji, skomplikowane i niezapomniane kompozycje oraz dynamikę i wolność.

  Zdobywca nagrody Juno, grający na oud i gitarze Gordon Grdina prezentuje swój najnowszy zespół, w którym występują światowej sławy muzycy z Nowego Jorku.

  Ten dziki, pełen energii projekt łączy w sobie skomplikowany kontrapunkt z dynamiczną, ale pełną skupienia improwizacją. Debiutancki album Think Like the Waves Gordon Grdina zarejestrował w trio ze swoim mentorem Garym Peacockiem oraz z Paulem Motianem. Jest na tej płycie coś z jazzowej improwizacji, a także klasyczna muzyka związana z innym projektem artysty – East Van Strings (The Breathing of Statues). Słychać na niej również rockowe doświadczenia Gordona Grdiny z ostatnich lat w zespole Dana Mangana i własnym duecie instrumentalnym Peregrine Falls. Jak mówi sam artysta: „Czułem silną wewnętrzną potrzebę pisania muzyki, która byłaby bardziej nieoczekiwana, nie powtarzała się tak bardzo i była trudniejsza niż to, co grałem do tej pory. Formy mogą czasami powodować, że czujesz się tłamszony i karcony. Chciałem, żeby muzyka stale się poruszała, była wolna, ale podążała w wyraźnym kierunku”.

  „Gordon Grdina Quartet z pasją wciąż odkrywa głębię jazzowej improwizacji, międzykulturowe fuzje i radość, która płynie ze swobody. Ostatnio grał z nowym składem w Nowym Jorku”. (Stuart Derdeyn, „Vancouver Sun”)

  Wykonawcy:

  Gordon Grdina – oud, gitara
  Russ Lossing – fortepian
  Oscar Noriega – saksofon altowy, klarnet basowy
  Satoshi Takeishi – perkusja

  Program:

  Materiał z nowej płyty Cooper’s Park