Kalendarz koncertowy

Cze
30
wt
Obara International Quartet w Jazz at Lincoln Center! – Nowy Jork (USA)
Cze 30@19:30

Międzynarodowy zespół naszego saksofonisty wystąpi 30 czerwca w Dizzy’s Club Coca-Cola w Nowym Jorku

Jazz at Lincoln Center wraz z Jazztopad Festival i Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku prezentują Obara International Quartet we wtorek, 30 czerwca, 2015 o godz. 19:30 i 21:30 w Dizzy’s Club Coca-Cola. Obara International Quartet to najnowszy projekt Macieja Obary w którego skład dodatkowo wchodzą wybitny pianista Dominik Wania oraz skandynawska sekcja rytmiczna; basista Ole Morten Vaagan i perkusista Gard Nilssen.

Obara Special Trio

Maciej Obara jest jednym z najciekawszych polskich saksofonistów jazzowych, który zbiera znakomite recenzje, zarówno od polskich, jak i zagranicznych melomanów oraz krytyków muzycznych. Udowadnia jak muzyka jazzowa może łączyć w sobie energię i otwarte formy zachowując lekkość przekazu. Jest artystą odnoszącym międzynarodowe sukcesy, którego nazwisko pojawia się w programach najważniejszych festiwali na całym świecie – w ciągu ostatnich dwóch lat kwartet Obary prezentował się na festiwalach w Japonii, Korei, Indiach, Norwegii, Szwecji, czy Wielkiej Brytanii.

Dominik Wania, zdobywca dwóch Fryderyków, to jeden z najważniejszych współczesnych pianistów jazzowych. Studiował u Danilo Pereza na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie w ramach Presidential Scholarship, przyznanego przez Helena Foundation. TVP Kultura przyznało Dominikowi Wani nagrodę za: „otwartość stylistyczną i szerokie horyzonty jazzowe, od mainstreamu do awangardy, a przede wszystkim za pierwszą autorską płytę ‘Ravel’, na której pokazuje z subtelną i wyważoną wirtuozerią swój wielki talent i umiejętność przekładania muzyki poważnej na język jazzowy”.

Obara i Wania pierwszy raz spotkali się w składzie Tomasza Stańki i to u jego boku zapoczątkowali swoją muzyczną przyjaźń. Wypracowali swój własny język harmoniczny – ekspresyjne solówki Macieja Obary, łagodzone nieco akordami fortepianu Dominika Wani są dopełnione nieokiełznaną energią Ole Morten Vaagana i Garda Nilssena, muzyków czołówki skandynawskiej sceny jazzowej.

Nowojorski koncert w prestiżowym programie Jazz at Lincoln Center zamyka ich północnoamerykańską trasę. Kwartet wystąpi podczas festiwali: Rochester Jazz Festival (25 czerwca), Ottawa Jazz Festival (26 czerwca), Edmonton Jazz Festival (27 czerwca) i Vancouver Jazz Fest (28 czerwca).

Obara International Quartet prezentowany jest przez Jazz w Lincoln Center, Jazztopad Festival i Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku.