Kalendarz koncertowy

Sty
1
czw
Loud Jazz Band – Grodzisk Mazowiecki
Sty 1@01:00

Loud Jazz Band wraca do Polski, aby świętować 25cio lecie istnienia. Norwesko-polska grupa wystąpi czterokrotnie od 20 do 23 lutego, promując najnowszy album DVD „From the distance. Live in Warsaw”. Gościem specjalnym wszystkich koncertów będzie wybitny pianista młodego pokolenia – Paweł Kaczmarczyk z AudioFeeling Band. 

Loud Jazz Band Live in Warsaw album trailer net

Loud Jazz Band powstał w Polsce 1989 r. z inicjatywy Mirosława „Carlosa” Kaczmarczyka. Artysta po sukcesie jakim okazała się płyta „4Ever 2U”, nominowana do nagrody Fryderyk i wydana przez legendarną Mercury Records, wyemigrował do Norwegii. Wystartował tam z nową, międzynarodową odsłoną zespołu, nagrywając z nią następnie osiem studyjnych albumów. W ubiegłym roku gitarzysta został uhonorowany wyróżnieniem „Wybitny Polak w Norwegii” za szczególne osiągnięcia muzyczne i rolę animatora kultury obu krajów.

Grupa powraca do Polski, aby promować jubileuszowy album DVD „From the distance. Live in Warsaw” przygotowany z okazji 25-cio lecia istnienia. Zespół wystąpi na żywo w czwartek 20 lutego w Centrum Kultury Łowicka w Warszawie o godzinie 19:00, w piątek 21 lutego w Centrum Kultury Grodzisku Mazowieckim o godzinie 20:00, w sobotę 22 lutego w Centrum Kultury Izabelin o godzinie 19:00 i w niedzielę 23 lutego w studio im. Agnieszki Osieckiej w Programie III Polskiego Radia o godzinie 20:00. Gościem specjalnym wszystkich koncertów będzie Paweł Kaczmarczyk, uznany za objawienie polskiego i europejskiego rynku muzycznego, wielokrotnie nominowany do najbardziej prestiżowych nagród muzycznych w Polsce.

„Szukając tytułu dla naszej nowej koncertowej płyt, zauważyłem, że spojrzenie z dystansem na to co robimy teraz i co do tej pory stworzyliśmy, dodaje muzyce Loud Jazz Band specyficznej wartości. Nasza muzyka jest dużo bardziej dojrzała, uniwersalna i refleksyjna ale grana dłuższą perspektywą niż tylko emocją chwili. To, co słychać zarówno na „From the Distance. Live in Warsaw”, to dystans do celu naszego wspólnego muzykowania” mówi Mirosław Kaczmarczyk o nowej płycie Loud Jazz Band.

Muzyka tworzona przez Kaczmarczyka jest konglomeratem różnych stylów, jednakże z relatywnie akustycznym brzmieniem. Komponowane przez „Carlosa” utwory cechuje wyrazista melodia umieszczona w zróżnicowanym obrazie. Inspiracją dla polskiego gitarzysty jest norweska i polska kultura, ale także natura i ludzie obu krajów. W muzyce Loud Jazz Band słychać nie tylko jazz w wydaniu klasycznym, ale również free jazzowym i improwizowanym. Wszystko w połączeniu z dynamiką rocka i word music, tworzy niepowtarzalny, rozpoznawalny styl. Zespół występował na takich festiwalach jak m.in. na Oslo Konserthus (2012), Spirit of Burgas (2010), Jazz Jamboree (2010), Bohema Jazz Festival (2009), Jazz nad Odra (2008), Guitar City Festival (2002), Jazz na Starówce (2001).

„Dokładnie ćwierć wieku temu, „Carlos” postanowił zrealizować własny autorski projekt, opierając jego skład na muzykach, którzy najlepiej pasowaliby do jego artystycznej wizji. Postawił na instrumentalistów uznawanych za spełnienie nadziej naszej muzycznej sceny, wszechstronnych wirtuozów, obdarzonych wrażliwością i kreatywnością. Jak sam mówi, byli najlepsi a słowo kompromis nie istniało. Był jeszcze jeden warunek. Musieli tak samo jak lider wpływać na ostateczne brzmienie, współtworzyć na demokratycznych zasadach, a wskazówki „Carlosa” traktować jedynie jako drogowskazy. Wszystko pozostałe było otwartą księgą a przyszłość zespołu – białą kartą, którą wspólnie zapisują do dzisiaj” – mówi Piotr Iwicki (syntezator), współzałożyciel zespołu.

Gościem specjalnym jubileuszowych koncertów Loud Jazz Band będzie Paweł Kaczmarczyk. Artysta uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich pianistów wielokrotnie otrzymywał prestiżowe nagrody i wyróżnienia takie jak: nominację do Fryderyków w kategorii „Fonograficzny Debiut Roku” (2007) i „Jazzowy Muzyk Roku” (2010) oraz nagrody miesięcznika Jazz Forum „Nadzieja Polskiego Jazzu” i “Najlepszy Pianista Roku” (2010) przerywając tym samym kilkunastoletnie panowanie Leszka Możdżera. Kaczmarczyk współpracuje m.in. z Januszem Muniakiem, Rafałem Sarneckim oraz Mirosławem „Carlosem” Kaczmarczykiem. Obecnie wydaje płyty dla niemieckiej wytwórni ACT Music, dzięki czemu został trzecim polskim muzykiem (po Tomaszu Stańce i Marcinie Wasilewski) nagrywającym dla tak prestiżowej wytwórni w roli lidera własnego zespołu. Jest ceniony przede wszystkim za wirtuozerię, kreatywność i niezwykle dojrzałą technikę.

W skład Loud Jazz Band wchodzą: Mirosław ”Carlos” Kaczmarczyk (gitara), Erik Johannessen (puzon), Wojtek Staroniewicz (saksofon), Paweł Kaczmarczyk (fortepian), Sebastian Haugen (bas), Ivan Makedonov (perkusja), Maciej Ostromecki (instrumenty perkusyjne) i Piotr Iwicki (syntezator).

Promowany album DVD “From the distance. Live in Warsaw” zarejestrowano podczas koncertu 7 października w TR Warszawa. Koncert nagrał Krzysztof Podsiadło, za realizację i montaż DVD odpowiada Paweł Gołębiowski. Mastering audio w innowacyjnym systemie ChevyRay wykonał Piotr Remiszewski w Anaconda Studio. Album zostały oprawione graficznie przez Kubę Karłowskiego z Park Lane.

Szczegóły koncertów:

  • 20.02 czwartek g. 19:00 – CENTRUM KULTURY ŁOWICKA, ul. Łowicka 21
  • 21.02 piątek g. 20:00 – CENTRUM KULTURY GRODZISK MAZOWIECKI, ul. Spółdzielcza 8
  • 22.02 sobota g. 19:00 – CENTRUM KULTURY IZABELIN, ul. Matejki 21
  • 23.02 niedziela g. 20:00 – PROGRAM III POLSKIEGO RADIA studio im. A. Osieckiej, ul. Myśliwiecka 3/5/7
Lip
10
czw
Ginger Baker Confusion „Suwałki Blues Festival” – Suwałki
Lip 10@19:30

10 lipca zespół legendarnego perkusisty zainauguruje 7. Suwałki Blues Festival! Koncert brytyjsko-amerykańskiej grupy Ginger Baker Confusion będzie pierwszym i jedynym jak dotąd występem w Polsce, legendarnego perkusisty, który był przed laty filarem takich zespołów jak Cream i Blind Faith. To niebywała gratka dla fanów muzyki i być może jedyna szansa, żeby na żywo zobaczyć Gingera Bakera, którego magazyn „Rolling Stone” umieścił w pierwszej trójce na liście perkusistów wszech czasów.

slider_baker.indd

Ginger Baker Jazz Confusion zagra w składzie: Ginger Baker – perkusja, Pee Wee Ellis – saksofon (współpracował z Jamesem Brownem, Vanem Morrisonem), Alec Dankworth – kontrabass (współpracował z Dave’em Brubeckiem, Clarkiem Terrym) i Abass Dodoo – instrument perkusyjne.

Nazywany czasem „potworem rocka”, Ginger Baker sam uważa sie przede wszystkim za perkusistę jazzowego. Mówiono o nim, że nie ma najmniej szans, żeby przeżyć lata 60. Ponad pięć dekad później Baker udowadnia wszystkim, że byli w błędzie. Słynący z ekscentrycznej osobowości i burzliwej biografii, powrócił na światowe sceny w 2012 r. zapalną mieszanką bluesa i jazzu.

Na Suwałki Blues Festival zagrają również takie gwiazdy jak Vanilla Fudge (USA), The Chris Duarte Group (USA), Earl Thomas & The Royal Guard (USA/UK), Nikki Hill (USA), Rob Tognoni Band (AU/PL) oraz ponad 25 zespołów z Polski, Europy i USA.

Ginger Baker Confusion
Suwałki Blues Festival
10 lipca 2014, godz. 19.30
Duża Scena Suwalskiego Ośrodka Kultury
Suwałki, ul. Jana Pawła II 5

Bilety na koncert otwarcia (10 lipca) już w sprzedaży na: www.bilety.soksuwalki.eu, www.ticketpro.pl, www.kupbilecik.pl

Suwałki Blues Festival to największy plenerowy festiwal bluesowy w kraju, od lat utrzymuje rangę jednej z największych i najważniejszych imprez bluesowych w Europie. 3 dni koncertów, 2 profesjonalne sceny plenerowe, koncerty na kameralnych scenach w centrum miasta, śniadania bluesowe, liczne koncerty akustyczne i nocne koncerty klubowe połączone z jam sessions. Uznane gwiazdy i nowe brzmienia. Tysiące odwiedzających. Doskonała muzyczna atmosfera. Jak co roku, na wszystkie koncerty plenerowe, imprezy towarzyszące oraz klubowe śniadania bluesowe – wstęp wolny.

Na wydarzenie zapraszają:
Sponsorzy Suwałki Blues Festival 2014 – firmy SALAG, KOMPANIA PIWOWARSKA producent marki TYSKIE i MALOW oraz Partner Suwałki Blues Festival 2014 – IDS-BUD S.A.

Organizatorzy: Miasto Suwałki, Suwalski Ośrodek Kultury / Współorganizator: Województwo Podlaskie.

Patronat honorowy nad SBF2014 objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasada Norwegii w Polsce, Burmistrz Notodden Jørn Christensen, Wojewoda Podlaski Maciej Żywno, Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański, Prezydent Miasta Suwałki Czesław Renkiewicz.

Generalny patronat medialny nad SBF2014 sprawują: Telewizja Polska Program 2, Program Trzeci Polskiego Radia, STRÖER Media.

Patronat medialny nad SBF2014: Kwartalnik Twój Blues, Gazeta Wyborcza, Bluesonline.pl, Polskie Radio Białystok, Gazeta Współczesna, WrotaPodlasia.pl, Magazyn Gitarzysta, Gazeta.pl Białystok, Współczesna.pl, Suwalki.info, NiebywaleSuwalki.pl, Suwalki24.pl, Dwutygodnik Suwalski, Internetowa Telewizja Suwalszczyzna.

Partnerzy medialni SBF2014: FabrykaZespołów.pl, Band.pl, Mazury.com.

Cze
23
pt
Adam Bałdych & Helge Lien Trio – Satu Mare (Rumunia)
Cze 23@20:00 – 23:00

ADAM BAŁDYCH & HELGE LIEN TRIO with album „BRIDGES” – Samfest Jazz Festival

Adam Bałdych – violin
Helge Lien – piano
Thomas Fonnesbaek – double bass
Per Oddvar Johansen – drums