Kalendarz koncertowy

Sty
1
czw
„TOM TRIO” – Darłowo
Sty 1@01:00

pod patronatem JazzSoul.pl

„TOM TRIO”, to tytuł pierwszej płyty Tomasza Dąbrowskiego jako lidera, i zarazem nazwa zespołu. W jego skład wchodzą dwaj Duńscy muzycy: Nils Bo Davidsen na kontrabasie i Anders Mogensen na perkusji. Muzyka “TOM TRIO” to wyjątkowa mieszanka Słowiańskich i Skandynawskich osobowości wyrażanych przez długie linie melodyczne, oryginalne brzmienie, i nadzwyczajne wyczucie przestrzeni w muzyce.

Niebawem będziemy mogli zobaczyć TOM TRIO na żywo, muzycy wyruszają w trasę koncertową po Polsce. Muzycy odwiedzą trzy miasta:

  • 25.10.2013, Darłowoklub Bagatella, start:20:00
  • 27.10.2013Nidzica,Zamek, start:20:00
  • 29.10.2013WarszawaPardon, To Tu, start:20:00

Page 1_TOM TRIO_Full Bleed-1

50. Pociąg do Jazzu – Darłowo
Sty 1@01:00

Spontaniczny, żywiołowy i za każdym razem inny. Pełen improwizacji i trudny do zdefiniowania. Jak sam jazz… Darłowski Pociąg do Jazzu15 listopada już pod raz 50-ty zabierze nas w niezwykłą muzyczna podróż. Będzie to podróż pod znakiem młodości połączonej z prawdziwą instrumentalną wirtuozerią, bo Pociągiem kierować będzie Trio RGG.
Jan Ptaszyn Wróblewski o twórcach tria RGG powiedział, że każdy z nich to muzyk na najwyższym poziomie. Na dodatek – silna indywidualność. A jednocześnie wszyscy trzej są prawdziwymi partnerami na scenie – potrafią się nawzajem słuchać, wyczuwać intencję i współrealizować najbardziej szalone i spontaniczne pomysły. RGG to prawdziwe ucieleśnienie jazzu. Pianista Łukasz Ojdana (w Trio od 2012, zastąpił współtwórcę grupy Przemysława Raminiaka), kontrabasista Maciej Grabowski i i perkusista Krzysztof Gradziuk to gwarancja znakomitej instrumentalnej przygody pod znakiem fantastycznego młodego polskiego jazzu czy raczej – jak mówią niektórzy – europejskiej muzyki improwizowanej. Darłowskie spotkanie będzie tym ciekawsze, że muzycy na najnowszej płycie mierzą się z materią na wskroś „polską”, a za wyjaśnienie wystarczy sam jej tytuł: „Szymanowski”. A muzyka Karola Szymanowskiego wypowiedziana artystycznym językiem tria RGG uwodzi nie tylko melomanów, ale wszystkich, którzy są wrażliwi na piękno melodii i harmonii.

rgg szymanowski cover

Ten wybór na 50-ty, jubileuszowy Pociąg do Jazzu, wydaje się nieprzypadkowy. Początek tego niezwykłego cyklu koncertów jazzowych w niewielkim Darłowie to wielka improwizacja grupy amatorów jazzu. Udowodnili, że twierdzenie iż muzyka to język uniwersalny prawdziwe jest przede wszystkim w odniesieniu do jazzu – najbardziej różnorodnego z wszystkich gatunków muzyki. Łączącego w sobie elementy rożnych kultur, tradycji i wątków muzycznych. Na darłowskiej scenie muzycznej gościli instrumentaliści polscy, europejscy a nawet goście zza oceanu. Nie zabrakło także wokalistów jazzowych jak i tych dla których inspiracją są dźwięki rockowe czy etno. Darłowo odwiedzili zarówno muzycy stawiający w świecie jazzu pierwsze kroki, jak i prawdziwe legendy: Jerry Bergonzi, Oleś Brothers & Theo Jorgensmann, Rudi Mahall, Brian Melvin, grupa Laboratorium, Maciej Grzywacz, Henryk Miśkiewicz, Maciej Sikała, Leszek Kułakowski czy Andrzej Przybielski. Wielu artystów – jak członkowie polsko-ukraińskiej Dagadany – do Darłowa wraca. Przyciąga ich niezwykła, kameralna atmosfera, wyrobieni słuchacze i gościnne miasto. Miasto, w którym statystycznie wielbicieli jazzu jest chyba więcej, niż w jakimkolwiek innym miejscu w Polsce.
Dziś Pociag do Jazzu, który ruszył w styczniu 2007 roku, to już 50 wagonów. Z każdym z nich wiąże się osobna historia fantastycznego koncertu, który słuchaczom – i artystom – na długo zapadł w pamięć. Podróż w darłowskim Pociągu do Jazzu to podróż pełna muzycznych wzruszeń, uniesień, czasem dobrej zabawy, czasem melancholijnej zadumy. Na szczęście ten pociąg, jak jazz, wciąż się rozwija.

Jazz Club Bagatella 15 listopada, godz. 20:00, bilet – 25 zł
Sponsor generalny – Arkadiusz Mroczyński „Elprąd”
Sponsor – Darłowski Ośrodek Kultury im. Leopolda Tyrmanda
Partnerzy – DOK oraz Jazz Club Bagatella
Organizator – Marcin Cichocki

Lip
10
czw
Ginger Baker Confusion „Suwałki Blues Festival” – Suwałki
Lip 10@19:30

10 lipca zespół legendarnego perkusisty zainauguruje 7. Suwałki Blues Festival! Koncert brytyjsko-amerykańskiej grupy Ginger Baker Confusion będzie pierwszym i jedynym jak dotąd występem w Polsce, legendarnego perkusisty, który był przed laty filarem takich zespołów jak Cream i Blind Faith. To niebywała gratka dla fanów muzyki i być może jedyna szansa, żeby na żywo zobaczyć Gingera Bakera, którego magazyn „Rolling Stone” umieścił w pierwszej trójce na liście perkusistów wszech czasów.

slider_baker.indd

Ginger Baker Jazz Confusion zagra w składzie: Ginger Baker – perkusja, Pee Wee Ellis – saksofon (współpracował z Jamesem Brownem, Vanem Morrisonem), Alec Dankworth – kontrabass (współpracował z Dave’em Brubeckiem, Clarkiem Terrym) i Abass Dodoo – instrument perkusyjne.

Nazywany czasem „potworem rocka”, Ginger Baker sam uważa sie przede wszystkim za perkusistę jazzowego. Mówiono o nim, że nie ma najmniej szans, żeby przeżyć lata 60. Ponad pięć dekad później Baker udowadnia wszystkim, że byli w błędzie. Słynący z ekscentrycznej osobowości i burzliwej biografii, powrócił na światowe sceny w 2012 r. zapalną mieszanką bluesa i jazzu.

Na Suwałki Blues Festival zagrają również takie gwiazdy jak Vanilla Fudge (USA), The Chris Duarte Group (USA), Earl Thomas & The Royal Guard (USA/UK), Nikki Hill (USA), Rob Tognoni Band (AU/PL) oraz ponad 25 zespołów z Polski, Europy i USA.

Ginger Baker Confusion
Suwałki Blues Festival
10 lipca 2014, godz. 19.30
Duża Scena Suwalskiego Ośrodka Kultury
Suwałki, ul. Jana Pawła II 5

Bilety na koncert otwarcia (10 lipca) już w sprzedaży na: www.bilety.soksuwalki.eu, www.ticketpro.pl, www.kupbilecik.pl

Suwałki Blues Festival to największy plenerowy festiwal bluesowy w kraju, od lat utrzymuje rangę jednej z największych i najważniejszych imprez bluesowych w Europie. 3 dni koncertów, 2 profesjonalne sceny plenerowe, koncerty na kameralnych scenach w centrum miasta, śniadania bluesowe, liczne koncerty akustyczne i nocne koncerty klubowe połączone z jam sessions. Uznane gwiazdy i nowe brzmienia. Tysiące odwiedzających. Doskonała muzyczna atmosfera. Jak co roku, na wszystkie koncerty plenerowe, imprezy towarzyszące oraz klubowe śniadania bluesowe – wstęp wolny.

Na wydarzenie zapraszają:
Sponsorzy Suwałki Blues Festival 2014 – firmy SALAG, KOMPANIA PIWOWARSKA producent marki TYSKIE i MALOW oraz Partner Suwałki Blues Festival 2014 – IDS-BUD S.A.

Organizatorzy: Miasto Suwałki, Suwalski Ośrodek Kultury / Współorganizator: Województwo Podlaskie.

Patronat honorowy nad SBF2014 objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasada Norwegii w Polsce, Burmistrz Notodden Jørn Christensen, Wojewoda Podlaski Maciej Żywno, Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański, Prezydent Miasta Suwałki Czesław Renkiewicz.

Generalny patronat medialny nad SBF2014 sprawują: Telewizja Polska Program 2, Program Trzeci Polskiego Radia, STRÖER Media.

Patronat medialny nad SBF2014: Kwartalnik Twój Blues, Gazeta Wyborcza, Bluesonline.pl, Polskie Radio Białystok, Gazeta Współczesna, WrotaPodlasia.pl, Magazyn Gitarzysta, Gazeta.pl Białystok, Współczesna.pl, Suwalki.info, NiebywaleSuwalki.pl, Suwalki24.pl, Dwutygodnik Suwalski, Internetowa Telewizja Suwalszczyzna.

Partnerzy medialni SBF2014: FabrykaZespołów.pl, Band.pl, Mazury.com.

Cze
23
pt
Adam Bałdych & Helge Lien Trio – Satu Mare (Rumunia)
Cze 23@20:00 – 23:00

ADAM BAŁDYCH & HELGE LIEN TRIO with album „BRIDGES” – Samfest Jazz Festival

Adam Bałdych – violin
Helge Lien – piano
Thomas Fonnesbaek – double bass
Per Oddvar Johansen – drums