Kalendarz koncertowy

Maj
7
sob
ADAM BAŁDYCH & HELGE LIEN TRIO – Wolfsburg (Niemcy)
Maj 7@20:00

Zapraszamy na koncert ADAM BAŁDYCH & HELGE LIEN TRIO, promujący album „Bridges”.

Adam Bałdych – skrzypce
Helge Lien – fortepian
Frode Berg – kontrabas
Per Oddvar Johansen – perkusja

Od początku swojej kariery Adam Bałdych stara się łamać bariery wiolinistyki i wyznaczać dla niej nowe ścieżki. Zaciera granice między jazzem, muzyką poważną i współczesnym światem dźwięków, który go otacza i inspiruje. Do współpracy przy kolejnych projektach zaprasza wyjątkowych artystów, którzy swoją osobowością poszerzają granice jego muzyki.

Najnowszy projekt „BRIDGES” współtworzony jest wraz z norweskim zespołem Helge Lien Trio i realizuje cykl kompozycji napisanych przez Adama Bałdycha w 2014 roku specjalnie dla tego składu. „Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem stworzyć swoją nową płytę w towarzystwie Helge, Frode i Perr Oddvara, którzy są niezwykłymi artystami i nadali mojej muzyce cech swoich pięknych osobowości. Dziękuję im za to!”.

„W hałaśliwym świecie, który mnie otacza, odkryłem ciszę jako lekarstwo. Balansując na granicy dźwięku, znalazłem nowe możliwości kreacji swojej muzyki. W takim stanie świadomości, mogłem sięgać w głąb siebie, wsłuchując się w swój naturalny głos. Mówi się: “są rzeczy o których można powiedzieć jedynie szeptem”.”

Album „BRIDGES” nagrany z norweskim trio to już trzecia płyta Adama Bałdycha nagrana dla prestiżowej wytwórni ACT Music. Album nagrany został w Hansa Studios w Berlinie w dniach 13-15.03.2015. Okładkę albumu tworzy obraz autorstwa Wilhelma Sasnala „A Bridge”.

Album „BRIDGES” ukazał się nakładem ACT Music 28 sierpnia 2015 roku.

Wrz
10
sob
Festiwal Warszawa Singera w Sieradzu
Wrz 10@12:59

Festiwal Warszawa Singera w Sieradzu
10 WRZEŚNIA 2016, sobota

14.00 „Chałka na świątecznym stole, czyli mycwa. Tradycja i przepisy” – prezentacja i warsztaty zaplatania chałki prowadzone przez Hannę Kossowską

Warsztaty obejmują opowieści o proweniencji challot, o świątyni i Chlebach Obecności, o mycwach związanych z przygotowaniem ciasta i rodzajach chałek, i wreszcie, o sposobach ich zaplatania.

Hanna Kossowska studiowała historię sztuki i etnografię oraz malarstwo i grafikę. Obecnie prowadzi warsztaty z kaszrutu, halachy, jidyszkajtu i sztuki żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką i projektowaniem biżuterii. Ma w dorobku kilkanaście wystaw oraz projekty kostiumów i scenografii.

Centrum Informacji Kulturalnej, Rynek 18

Zapisy pod tel. 43 826 61 10 oraz promocja@umsieradz.pl, liczba miejsc ograniczona

16.00 Pokaz i warsztaty tańca izraelskiego poprowadzi Monika Leszczyńska

Warsztaty obejmują prezentację układów tanecznych do żywiołowej muzyki izraelskiej. Dla chętnych to możliwość nauczenia się podstawowych kroków, charakterystycznych dla tańców izraelskich. Warsztaty tańca są być może najlepszą formą przedstawienia tańca izraelskiego, ponieważ dają możliwość osobistego doświadczenia go. „Jest w tańcach izraelskich miejsce na to, żeby wyrażać siebie i jednocześnie wspólne kroki pozwalają poczuć się częścią grupy. W tańcach izraelskich, , jako części kultury izraelskiej, wyraża się w moim pojęciu ta sama siła, która zbudowała kraj od nowa, ożywiła martwy język – i wytworzyła też unikalną kulturę tańca, który to proces zazwyczaj trwa stulecia. Zapraszam do marzenia i urzeczywistniania marzeń w tańcu.” (Monika Leszczyńska)

Monika Leszczyńska – pierwsza polska instruktorka tańca izraelskiego. Od 1998 roku prowadzi grupę taneczną Snunit, współuczestniczyła w tworzeniu grup w innych miastach, przeprowadziła ogromną ilość warsztatów, oddana idei rozpowszechniania tańca izraelskiego.

Rynek, impreza plenerowa

Wstęp wolny

17.00 Wernisaż wystawy „Wiza do życia – dyplomaci, którzy ratowali Żydów”

To fantastyczny przypis do bestialstwa naszych czasów, skoro dla wielu tysięcy ludzi kawałek papieru z pieczątką decyduje o życiu lub śmierci. [Dorothy Thompson, dziennikarka]

Parlament Izraela postanowił, że Instytut Yad Vashem w imieniu całego narodu żydowskiego, będzie upamiętniał Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którzy ryzykowali życie, żeby ocalić Żydów. Do dziś odznaczonych zostało prawie 26 tys. osób.

Zaledwie paru spośród nich było dyplomatami, niemniej jednak ich działania miały decydujący wpływ na ocalenie dziesiątek tysięcy Żydów. Prezentowana wystawa przedstawia historie kilku z nich, m.in. Raoula Wallenberga, Chiune Sugihary czy Feng-Shana Ho.

Impreza zorganizowana we współpracy z Ambasadą Izraela w Polsce

Sieradzkie Centrum Kultury, ul. Dominikańska 19

Wstęp wolny

18.30 „KAMIENICA NA NALEWKACH” – spektakl Teatru Żydowskiego

Reżyseria: Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, scenariusz: Ryszard Marek Groński, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, scenografia: Ewa Łaniecka, choreografia: Tomasz Tworkowski, asystent: Barbara Szeliga

Obsada: Ewa Dąbrowska, Monika Chrząstowska, Sylwia Najah, Joanna Przybyłowska, Izabella Rzeszowska, Monika Soszka, Ernestyna Winnicka, Genady Iskhakow, Henryk Rajfer, Dawid Szurmiej, Marek Węglarski, Wojciech Wiliński, tancerze: Mariusz Bach, Paweł Osuch, Paweł Otworowski, Maciej Włodarczyk

Akompaniament: Dorota Boruch-Żołnacz (klarnet), Tomasz Dziubiński (perkusja), Mateusz Dobosz (kontrabas), Ludwik Skrzypek (akordeon, syntezator), Marek Wroński (skrzypce), pod kierownictwem muzycznym Teresy Wrońskiej (fortepian)

Widowisko „Kamienica na Nalewkach” cieszy się niesłabnącą popularnością już od 16 lat. Gościło m.in. w Krynicy-Zdroju, Katowicach i Częstochowie, publiczność z Sieradza może zobaczyć je u siebie po raz pierwszy.

Artyści Teatru Żydowskiego zabiorą Was we wspólną podróż do miejsc, których już nie ma, a które wracają echem melodii, głosami ulicznych śpiewaków i nawoływaniem matek, przypominających pociechom, że stygnie rosół i szabasowy czulent. Do jedynego w swoim rodzaju świata, ukazującego życie codzienne Żydów z warszawskich Nalewek. Tu znajdziecie wszystko: kłótnie plotkarek, spiski swatek, porady lekarskie, wieczory szabasowe, schadzki kochanków i podwórkowe kapele. Takie Nalewki były symbolem żydowskiego świata – tętniącego życiem od świtu do nocy, pełnego gwaru i humoru. Dlatego możecie być pewni, że śmiech będzie Wam towarzyszył przez cały wieczór.

Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Urzędem Miasta Sieradza i Sieradzkim Centrum Kultury

Teatr Miejski, Sieradzkie Centrum Kultury, ul. Dominikańska 19

Bilety w cenie 5 zł do nabycia on-line na stronie www.scksieradz.pl oraz od 1 września w kasie Sieradzkiego Centrum Kultury