Kalendarz koncertowy

Gru
9
sob
12.Silesian Jazz Festival: Piotr Wojtasik – Katowice
Gru 9@18:00 – 20:00

12.Silesian Jazz Festival: Piotr Wojtasik

Piotr Wojtasik „Tribute to Akwarium”
Tribute to Akwarium: Eric Allen, Marek Kądziela, Joris Teepe, Piotr Wojtasik, Kuba Marciniak, Marcin Kaletka, Sebastian Sołdrzyński, Dominik Wania, Paweł Tomaszewski, Jakub Miarczyński, Igor Pietraszewski, Magdalena Zawartko, Anna Maria Mbayo

„Tribute to Akwarium” to suita jazzowa skomponowana w 2016 roku przez jednego z najwybitniejszych polskich jazzmanów – Piotra Wojtasika. To muzyczny hołd dla pierwszego klubu jazzowego w Warszawie, klubu Akwarium rozpoznawalnego w Europie i na świecie, funkcjonującego od lat 70. XX wieku do 2000 roku. Klub Akwarium na stałe wpisał się w jazzową mapę świata. Na jego scenie prezentowano muzykę najwyższej próby. Akwarium jest symbolem polskiej sceny jazzowej i obecnych na niej mistrzów.

Piotr Wojtasik zaprosił do projektu wybitnych muzyków z Polski i z za granicy, a także utalentowanych przedstawicieli młodego pokolenia.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

12.Silesian Jazz Festival: Kuba Więcek Trio – Katowice
Gru 9@21:00 – 23:00

12.Silesian Jazz Festival: Kuba Więcek Trio

Kuba Więcek Trio
Kuba Więcek Trio: Jakub Więcek, Michał Barański, Łukasz Żyta

Kuba Więcek ma dopiero 22 lata, a koncertował już w wielu krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji. Studiuje w Kopenhadze, ale niezależnie od tej edukacji, pobierał lekcje u takich mistrzów saksofonu, jak Lee Konitz czy Steve Lehman. Niedawno nagrał swoją pierwszą płytę, na której nie tylko gra na saksofonie altowym, ale jest także autorem niemal wszystkich zamieszczonych na niej utworów. Swoje inspiracje czerpie z wielu gatunków muzyki, poczynając od klasyki, przez folklor europejski czy jazz, a kończąc na muzyce elektronicznej, alternatywnej czy hip-hopie.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gru
10
nie
12.Silesian Jazz Festival: Hearth, Marcin Masecki – Katowice
Gru 10@17:00 – 19:00

12.Silesian Jazz Festival: Hearth, Marcin Masecki

Hearth: Rasmussen / Rave / Santos Silva / Draksler
Hearth: Mette Rasmussen, Ada Rave, Susana Santos Silva, Kaja Draksler

Międzynarodowy projekt, który narodził się zaledwie w 2016 roku w amsterdamskim centrum muzycznym Bimhuis, gdzie artyści z Norwegii, Holandii, Portugalii i Słowenii zagrali razem po raz pierwszy w ramach projektu October Meeting 2016. Ton nadają mu instrumenty dęte: saksofony Mette Rasmussen (znanej ze współpracy z Fire! Orchestra Matsa Gustafssona) i brazylijki Ady Rave, trąbka Susany Santos Silvy oraz fortpian słoweńskiej artystki Kaji Draksler.

Marcin Masecki „Chopin Nokturny”
Solowy recital jednego z najzdolniejszych pianistów młodego pokolenia. Marcin Masecki licznymi projektami udowodnił, że doskonale czuje się zarówno w muzyce klasycznej, jak i jazzie. Nierzadko łączy też oba te światy. Znakomity pianista, kompozytor aranżer, który krąży między muzycznymi scenami i tradycjami, a jego wyobraźnia ma skłonność do wyrywania się na wolność, tworzenia nowych porządków i sporów z tradycją.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Lut
25
nie
Zalewski śpiewa Niemena – Katowice
Lut 25@19:00 – 21:00

ZALEWSKI ŚPIEWA NIEMENA
25 lutego 2018, godz. 19:00 (niedziela)
Katowice Miasto Ogrodów, Plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice

Uwaga! Zakup biletów poza autoryzowanymi punktami sprzedaży (Facebook, aukcje internetowe itp.) stwarza ryzyko zakupu biletów nieoryginalnych lub nieważnych, które nie umożliwią wejścia na koncert.

Zapraszamy na trasę koncertową Krzysztofa Zalewskiego, promującą jego najnowszy album poświęcony twórczości Czesława Niemena. Już w lutym artysta odwiedzi najpiękniejsze sale w Gdańsku, Łodzi, Lublinie, Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Krakowie, Katowicach, Jarocinie, a także Wrocławiu!

Projekt „Zalewski śpiewa Niemena” powstał w ramach Motywu Niemen tegorocznego festiwalu w Jarocinie i był jego ogromnym sukcesem. Na Festiwalu właśnie odbyło się premierowe wykonanie piosenek Czesława Niemena w nowych aranżacjach Jurka Zagórskiego i Krzysztofa Zalewskiego. Już wkrótce premiera płyty oraz trasa koncertowa, na której Krzysztof Zalewski w towarzystwie czołówki krajowych instrumentalistów zaprezentuje piosenki Czesława Niemena odwiedzając najpiękniejsze sale w Polsce. Będzie to wyjątkowa i niepowtarzalna okazja, by usłyszeć kultowe utwory znane i mniej znane w nowej – niezwykle interesującej odsłonie. Usłyszeć będzie można zarówno kultowe „Dziwny jest ten świat”, „Jednego serca”, jak i te jeszcze nieodkryte „Doloniedola” czy „Pielgrzym”.

Koncerty zagra supergrupa stworzona specjalnie na potrzeby tego albumu w składzie:

Krzysztof Zalewski – wokal, gitara
Jurek Zagórski – gitara
Tomasz Duda – saksofon, flet
Jarek Jóźwik – instrumenty klawiszowe
Pat Stawiński – bas
Kuba Staruszkiewicz – perkusja
Natalia i Paulina Przybysz – chórek

W 2017 roku mija pięćdziesiąt lat od premiery płyty „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena, która na stałe zapisała się w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Tytułowy utwór stał się największym przebojem lat 60, a jego tekst do dzisiaj budzi w słuchaczach ogromne emocje. To właśnie w związku z tą rocznicą twórcy projektu „Zalewski śpiewa Niemena” pragną przypomnieć jak wielką rolę w rodzimej kulturze odgrywa dorobek Czesława Niemena, jednego z najbardziej rozpoznawalnych i oryginalnych twórców polskiej muzyki XX wieku. W repertuarze, oprócz najbardziej znanych kompozycji znajdą się interpretacje mniej popularnych dokonań Mistrza, które m.in. dzięki wykorzystaniu instrumentów elektronicznych zrewolucjonizowały brzmienie ówczesnej sceny muzycznej w naszym kraju.

Krzysztof Zalewski to obecnie jeden z najciekawszych i najaktywniejszych wokalistów w kraju. Jego ostatni album pt. „Złoto” spotkał się ze świetnym przyjęciem zarówno krytyków, jak i fanów, przynosząc artyście wiele nominacji i nagród muzycznych. Trasa promująca krążek w pełni zapełniła sale w większości miast. Zaowocowało to również w ostatnim czasie wieloma kooperacjami muzycznymi m.in. z Mioushem, Natalią Przybysz czy Natalią Niemen. Był także ambasadorem tegorocznego festiwalu w Jarocinie angażując się przy tej okazji w promowanie polskiej kultury (m.in. był przewodniczącym jury w konkursie „Rytmy Młodych” dla nowych polskich zespołów, podczas festiwalu brał udział w spotkaniach dot. polskiej literatury, warsztatach artystycznych z dziećmi i wiele innych).

Wrz
22
sob
Piotr Schmidt Quartet – Saxesful – Katowice
Wrz 22@19:00 – 21:00

Piotr Schmidt Quartet – Saxesful – największe przeboje muzyki jazzowej, najwspanialsi polscy saksofoniści, najlepsze sale koncertowe w Polsce. Piękno sztuki – jazz.

Jesienią wielbiciele jazzu oraz muzyki improwizowanej staną się uczestnikami wyjątkowego wydarzenia – już 1 września zapraszamy na premierę płyty Piotr Schmidt Quartet – Saxesful, której towarzyszyć będzie seria koncertów w całej Polsce.

Wybitny jazzowy trębacz Piotr Schmidt z całą plejadą najwspanialszych polskich saksofonistów jazzowych: Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Henryk Miśkiewicz, Grzech Piotrowski, Maciej Sikała, Piotr Baron oraz Adam Wendt. Większość z nich będzie towarzyszyć zespołowi także w Katowicach w Filharmonii Śląskiej 22 września!

Repertuar zespołu to hity muzyki jazzowej: znane standardy zaaranżowane i zagrane tak, by pozostać w sercu słuchaczy na bardzo długo.

Projekt uświetni swą osobą wybitny Wojciech Myrczek – gigant jazzowego wokalu, znajdujący się od trzech lat, w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum, na 1 miejscu w kategorii najlepszy jazzowy wokalista roku.

W skład kwartetu wchodzą także: Wojciech
Niedziela – fortepian, Maciej Garbowski – kontrabas oraz Krzysztof Gradziuk – perkusja. Dwaj ostatni kojarzeni ze znanym trio jazzowym – RGG.

Piotr Schmidt Quartet – Saxesful – największe przeboje muzyki jazzowej, najwspanialsi polscy saksofoniści, najlepsze sale koncertowe w Polsce. Piękno sztuki – jazz.

Paź
9
wt
Zalewski śpiewa Niemena – Katowice (SOLD OUT!)
Paź 9@20:00 – 21:00

ZALEWSKI ŚPIEWA NIEMENA
9 października 2018, godz. 20:00 (wtorek)
NOSPR, plac Wojciecha Kilara 1, Katowice

Uwaga! Zakup biletów poza autoryzowanymi punktami sprzedaży (Facebook, aukcje internetowe itp.) stwarza ryzyko zakupu biletów nieoryginalnych lub nieważnych, które nie umożliwią wejścia na koncert.

Wyjątkowy projekt „Zalewski śpiewa Niemena” już niedługo ponownie zabrzmi na żywo! Wiosenna trasa koncertowa Krzysztofa Zalewskiego okazała się ogromnym sukcesem. Wszystkie koncerty zostały wyprzedane, a publiczność za każdym razem była zachwycona i urzeczona niezwykłą atmosferą. Dzięki tak dużej popularności trasy, mamy przyjemność zaprosić na jej drugą odsłonę! Już dziś zapraszamy na kolejne koncerty Krzysztofa Zalewskiego, promujące jego album poświęcony twórczości Czesława Niemena.

Projekt „Zalewski śpiewa Niemena” powstał w ramach Motywu Niemen ubiegłorocznego festiwalu w Jarocinie i był jego wielkim sukcesem. To właśnie na Festiwalu odbyło się premierowe wykonanie piosenek Czesława Niemena w nowych aranżacjach Jurka Zagórskiego i Krzysztofa Zalewskiego. Płyta, która trafiła do sprzedaży na początku tego roku, spotkała się ze wspaniałym przyjęciem publiczności i uznaniem ze strony krytyków. Podobnie jak trasa koncertowa, na której Krzysztof Zalewski w towarzystwie czołówki krajowych instrumentalistów, zaprezentował piosenki Czesława Niemena, odwiedzając najpiękniejsze sale w Polsce.

Druga odsłona trasy to wyjątkowa okazja, by ponownie posłuchać na żywo kultowych utworów Niemena w niezwykle interesującej odsłonie. Podczas koncertów pojawią się zarówno znane wszystkim „Dziwny jest ten świat” i „Jednego serca”, jak i te mniej znane „Doloniedola” czy „Pielgrzym”. Dodatkowo zabrzmią także piosenki z poza płyty takie jak „Ode to Venus” i „Sen o Warszawie”. I tym razem solowo w piosenkach Niemena usłyszymy również Natalię i Paulinę Przybysz, a koncerty niezmiennie zagra supergrupa stworzona specjalnie na potrzeby tego albumu w składzie:

Krzysztof Zalewski – wokal, gitara
Natalia i Paulina Przybysz – chórek
Jurek Zagórski – gitara
Tomasz Duda – saksofon, flet
Jarosław Jóźwik – instrumenty klawiszowe
Pat Stawiński – bas
Kuba Staruszkiewicz – perkusja

W 2017 roku minęło pięćdziesiąt lat od premiery płyty „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena, która na stałe zapisała się w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Tytułowy utwór stał się największym przebojem lat 60, a jego tekst do dzisiaj budzi w słuchaczach ogromne emocje. To właśnie w związku z tą rocznicą twórcy projektu „Zalewski śpiewa Niemena” zapragnęli przypomnieć jak wielką rolę w rodzimej kulturze odgrywa dorobek Czesława Niemena, jednego z najbardziej rozpoznawalnych i oryginalnych twórców polskiej muzyki XX wieku. W repertuarze, oprócz najbardziej znanych kompozycji znajdują się interpretacje mniej popularnych dokonań Mistrza, które m.in. dzięki wykorzystaniu instrumentów elektronicznych zrewolucjonizowały brzmienie ówczesnej sceny muzycznej w naszym kraju.

Krzysztof Zalewski to obecnie jeden z najciekawszych i najaktywniejszych wokalistów w kraju. Jego ostatni autorski album pt. „Złoto” spotkał się ze świetnym przyjęciem zarówno krytyków, jak i fanów, przynosząc artyście wiele nominacji i nagród muzycznych. Trasa promująca krążek w pełni zapełniła sale w większości miast. Zaowocowało to również w ostatnim czasie wieloma kooperacjami muzycznymi m.in. z Mioushem, Natalią Przybysz czy Natalią Niemen. Był także ambasadorem tegorocznego festiwalu w Jarocinie angażując się przy tej okazji w promowanie polskiej kultury (m.in. był przewodniczącym jury
w konkursie „Rytmy Młodych” dla nowych polskich zespołów, podczas festiwalu brał udział w spotkaniach dot. polskiej literatury, warsztatach artystycznych z dziećmi i wiele innych).

Regulamin Imprezy dostępny na: www.goodtaste.pl/regulamin

Paź
21
nie
Przybysz & Przybysz – Katowice
Paź 21@19:00 – 22:30

Po latach siostry Przybysz ponownie łączą siły!

Już tej jesieni muzyczne serca słuchaczy rozgrzeje seria dziesięciu wyjątkowych koncertów pod znakiem Natalii i Pauliny Przybysz. Na wspólnej trasie koncertowej artystki zaprezentują publiczności swoje solowe albumy – „Światło Nocne”, „Chodź Tu!” oraz niezapomniany wspólny finał.

„Światło Nocne” to nowy album Natalia Przybysz, kolejny po znakomitym krążku „Prąd”. Album zapowiadał singiel „Światło nocne”. Piosenka opowiada o tym, co widoczne i o tym, co ukryte, a także o balansowaniu na krawędzi bycia sobą i udawania. Płytę dodatkowo promują takie utwory jak „Świat wewnętrzny”, „Dzieci malarzy” czy „Czarny”.

Paulina Przybysz natomiast przez wiele lat zasilała najróżniejsze projekty, aby w końcu powiedzieć coś zdecydowanym głosem w solowym materiale. Jej debiutancki album nosi tytuł „Chodź Tu” i jak sama artystka zaznacza – występuje pod swoim pełnym imieniem i nazwiskiem, ponieważ „ma coś konkretnego do powiedzenia”. Single promujące płytę to „Dzielne kobiety”, „Pirx” i „Drewno”.

W kwietniu oba albumy zostały docenione nagrodą Fryderyk 2018, co pokazało, że siła sióstr zwycięża! Jesienią Natalia i Paulina Przybysz zawładną dziesięcioma miastami w Polsce, a każdy z koncertów pełen będzie niespodzianek. Jedną z nich będą wyjątkowi goście, o których fani dowiedzą się wkrótce.

Bilety dostępne na www.followthestep.com, w bileteriach: Biletomat – bilety online, Eventim.pl, ebilet.pl i Going. oraz w stacjonarnych punktach sprzedaży empik, Saturn Polska i MediaMarkt Polska.

Data: 21.10.2018
Miejsce: Królestwo, Katowice
Otwarcie bram: 19:00
Start koncertu: 20:00

Lis
30
pt
13. Silesian Jazz Festival (dzień 1) – Katowice
Lis 30@18:00

13. edycja Śląskiego Festiwalu Jazzowego na pewno nie będzie pechowa! Jak co roku Akademia Muzyczna i instytucja Katowice Miasto Ogrodów oddają swoje sceny utalentowanym śląskim jazzmanom i najciekawszym polskim projektom jazzowym. Pojawią się też muzyczni goście z zagranicy. Każdy wieczór od 30 listopada do 2 grudnia będzie spotkaniem z dwoma jazzowymi składami.

Jako pierwsi w siedzibie Miasta Ogrodów zagrają Grzegorz Nagórski Euphonium Electric Quartet z programem „The Optimist” oraz odwołujący się do międzywojennej tradycji Jazz Band Młynarski – Masecki. Zespół założony przez Jana Młynarskiego (syna niezapomnianego Wojciecha Młynarskiego) oraz znakomitego pianistę Marcina Maseckiego zaprezentuje program z debiutanckiej płyty „Noc w wielkim mieście”. Sobota będzie bardzo światowa za sprawą szwajcarskiego składu Lucia Cadotsch + Tricko oraz chińskiego (co rzadkie) Jun Xiao Quintet. Oba zespoły zagrają w kinoteatrze Riatlo. Na niedzielny finał 2 grudnia, tradycyjnie, wykonane zostaną najlepsze utwory nadesłane na międzynarodowy konkurs na kompozycję jazzową. Potem wystąpią wykładowcy Akademii: Piotr Wojtasik Quintet oraz Jerzy Jarosik Quartet.

THE OPTIMIST

Grzegorz Nagórski Euphonium Electric Quartet; Gość specjalny: Bernard Maseli

Eupfonium, czyli tuba tenorowa, pięknie się nazywa i brzmi, ale czy sprawdza się w jazzie, jeszcze jako wiodący głos kwartetu? Grzegorz Nagórski i jego zespół dowodzą, że tak. „The Optimist”, album z 2017 roku, podobnie jak jego dwie poprzednie, otrzymał nominacje do Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku. To sześć wyjątkowych kompozycji Nagórskiego (grał m.in. z Chickiem Coreą, Rayem Charlesem, Joe Lovano), połączenie ciemnej i matowej odmiany tuby z elektryczną sekcją rytmiczną przywołujące na myśl utwory Duke’a Ellingtona czy Herbiego Hancocka. Jazz-funk, soul i fusion w jednym. Unikatowa propozycja na rynku muzyki improwizowanej.

W Katowicach Euphonium Electric Quartet towarzyszyć będzie Bernard Maseli.

Jazz Band Młynarski – Masecki „Noc w wielkim mieście”

Nowoczesne aranżacje, ale duch przedwojennej polskiej rewii i jazzu. „Noc w wielkim mieście” to świetne aranżacje Marcina Maseckiego, klimatyczny głos Jana Młynarskiego i swingujący w tamtym stylu i brzmieniu jazz band. Eksperyment, który stał się arcydziełem. To nie tylko zasługa muzyków, ale i wytwórni LADO ABC i jej łódzkiego studia. Aksamitne saksofony brzmią jak milion dolarów. Tuba i ciemny wokal smakują jak dobry bourbon. Doskonałe proporcje między wokalem a fortepianem. Młynarski i Masecki „to najlepsi przewodnicy po przedwojennych lokalach Warszawy, Krakowa, Wilna i Lwowa”.

Gru
1
sob
13. Silesian Jazz Festival (dzień 2) – Katowice
Gru 1@17:00

13. edycja Śląskiego Festiwalu Jazzowego na pewno nie będzie pechowa! Jak co roku Akademia Muzyczna i instytucja Katowice Miasto Ogrodów oddają swoje sceny utalentowanym śląskim jazzmanom i najciekawszym polskim projektom jazzowym. Pojawią się też muzyczni goście z zagranicy. Każdy wieczór od 30 listopada do 2 grudnia będzie spotkaniem z dwoma jazzowymi składami.

Jako pierwsi w siedzibie Miasta Ogrodów zagrają Grzegorz Nagórski Euphonium Electric Quartet z programem „The Optimist” oraz odwołujący się do międzywojennej tradycji Jazz Band Młynarski – Masecki. Zespół założony przez Jana Młynarskiego (syna niezapomnianego Wojciecha Młynarskiego) oraz znakomitego pianistę Marcina Maseckiego zaprezentuje program z debiutanckiej płyty „Noc w wielkim mieście”. Sobota będzie bardzo światowa za sprawą szwajcarskiego składu Lucia Cadotsch + Tricko oraz chińskiego (co rzadkie) Jun Xiao Quintet. Oba zespoły zagrają w kinoteatrze Riatlo. Na niedzielny finał 2 grudnia, tradycyjnie, wykonane zostaną najlepsze utwory nadesłane na międzynarodowy konkurs na kompozycję jazzową. Potem wystąpią wykładowcy Akademii: Piotr Wojtasik Quintet oraz Jerzy Jarosik Quartet.

Lucia Cadotsch + Tricko

O głosie Luci Cadotsch krytycy piszą, że jest wyrafinowany i subtelny. Klasycznie precyzyjny, a jednocześnie „wolny”. Romantycznie melancholijny. Jej debiutancki album „Speak Low”, w którym na nowo zaaranżowała jazzowe standardy (m.in. Billie Holliday czy Niny Simone), zasłużył na pięć gwiazdek Guardiana, uznanie Downbeat Magazine i starych wyjadaczy typu John Fordham czy Dietrich Schlegel. Do starego/nowego projektu Cadotsch zaprosiła dwóch wybitnych muzyków. Trzeba po prostu usłyszeć, co się stanie z jazzem po dodaniu do niego organów Hammonda Kita Donwesa, subtelnej elektroniki i wiolonczeli Lucy Railton i imponującego wokalu Luci Cadotsch.

Jun Xiao Quintet

Jun Xiao zaczął grać na gitarze, gdy miał 9 lat. Dekadę później współpracował już z Shanghai Philharmonic Orchestra i Shanghai Theatre Akademia. W 2013 roku został rzecznikiem amerykańskiej marki gitarowej „Corbin”. Jego płyta „Triangular Prism” z 2017 roku otrzymała nominację do Golden Melody Award i główną nagrodę CMA w 2018. Kwintet Jun Xiao to międzynarodowy skład (Richard Bomzer, Silvain Castellano, Marco Garcia i Juan-Camilo Sanchez), przejrzyste i nowoczesne kompozycje, niezwykła improwizacyjna pasja. I ścisły finał Next Generation Jazz Festival.

Gru
2
nie
13. Silesian Jazz Festival (dzień 3) – Katowice
Gru 2@17:00

13. edycja Śląskiego Festiwalu Jazzowego na pewno nie będzie pechowa! Jak co roku Akademia Muzyczna i instytucja Katowice Miasto Ogrodów oddają swoje sceny utalentowanym śląskim jazzmanom i najciekawszym polskim projektom jazzowym. Pojawią się też muzyczni goście z zagranicy. Każdy wieczór od 30 listopada do 2 grudnia będzie spotkaniem z dwoma jazzowymi składami.

Jako pierwsi w siedzibie Miasta Ogrodów zagrają Grzegorz Nagórski Euphonium Electric Quartet z programem „The Optimist” oraz odwołujący się do międzywojennej tradycji Jazz Band Młynarski – Masecki. Zespół założony przez Jana Młynarskiego (syna niezapomnianego Wojciecha Młynarskiego) oraz znakomitego pianistę Marcina Maseckiego zaprezentuje program z debiutanckiej płyty „Noc w wielkim mieście”. Sobota będzie bardzo światowa za sprawą szwajcarskiego składu Lucia Cadotsch + Tricko oraz chińskiego (co rzadkie) Jun Xiao Quintet. Oba zespoły zagrają w kinoteatrze Riatlo. Na niedzielny finał 2 grudnia, tradycyjnie, wykonane zostaną najlepsze utwory nadesłane na międzynarodowy konkurs na kompozycję jazzową. Potem wystąpią wykładowcy Akademii: Piotr Wojtasik Quintet oraz Jerzy Jarosik Quartet.

2 grudnia, godz. 17

Sala koncertowa Akademii Muzycznej w Katowicach; miejsca nienumerowane; wstęp wolny

FINAŁ 5. MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU NA KOMPOZYCJĘ JAZZOWĄ

Gala rozdania nagród & koncert laureatów

2 grudnia, godz. 18

Sala koncertowa Akademii Muzycznej w Katowicach; miejsca nienumerowane

Koncerty jurorów 5. MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU NA KOMPOZYCJĘ JAZZOWĄ

Bilety na cały wieczór: 20 zł do nabycia na ticketportal.pl

TO WHOM IT MAY CONCERN

Piotr Wojtasik Quintet w składzie: Piotr Wojtasik – trąbka; Andy Middleton – saksofon tenorowy; Dominik Wania – fortepian; Michał Miśkiewicz – perkusja; Michał Barański – kontrabas

ETNO FEELING

Jerzy Jarosik Quartet w składzie: Jerzy Jarosik – flet; Sabina Myrczek – wokal; Leszek Kułakowski – fortepian; Michał Barański – kontrabas; Sławomir Berny- perkusja

W programie również warsztaty jazzowe z Amandą Monaco (USA)

28 listopada (godz. 14 – 16), 29 listopada (godz. 16 – 18); Akademia Muzyczna w Katowicach

Wstęp wolny

Gru
6
czw
Kuba Badach + MaBaSo – Back to School – Katowice
Gru 6@20:00 – 22:00

Kuba Badach + MaBaSo – Back to School
6 grudnia 2018 (czwartek), godz. 20:00
Filharmonia Śląska, ul. Sokolska 2, Katowice

Bilety w cenach: 69 zł (strefa C), 99 zł (strefa B), 129 zł (strefa A) [miejsca siedzące]

Bilety dostępne: www.eventim.pl/goodtaste, www.ebilet.pl oraz w sklepach sieci Empik, Saturn i Media Markt

Uwaga! Zakup biletów poza autoryzowanymi punktami sprzedaży (Facebook, aukcje internetowe itp.) stwarza ryzyko zakupu biletów nieoryginalnych lub nieważnych, które nie umożliwią wejścia na koncert.

Good Taste Production zaprasza na koncerty Kuby Badacha i MaBaSo. Artyści łączą siły i ruszają we wspólną trasę koncertową pod hasłem Back to School.

Kuba Badach – wokalista, instrumentalista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny; lider zespołu Poluzjanci oraz członek grupy The Globetrotters. Jako dwunastolatek, w 1988, nagrał płytę z kolędami napisanymi specjalnie dla niego przez Wiesława Pieregorólkę, Jerzego Siemasza i Jacka Cygana. W 1996 rozpoczął edukację na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie wokalnej, której jest absolwentem. Zdobywca nagrody Fryderyk 2011 i 2012 w kategorii Wokalista Roku. Od początku poszukiwaniu własnej artystycznej drogi towarzyszyły Kubie sprzyjające okoliczności. Jako niespełna dwunastolatek dołączył do międzynarodowego zespołu musicalu „Peace Child”. Kilka miesięcy później dzięki staraniom p. Ewy Sokołowskiej towarzyszył występom muzyków Big Bandu Wiesława Pieregorólki, śpiewając m.in z Mieczysławem Szcześniakiem, Ryszardem Rynkowskim i Andrzejem Zauchą.

„MaBaSo” to projekt wibrafonisty elektrycznego-Bernarda Maseli. Tworzą go kontrabasista oraz basista elektryczny Michał Barański oraz słowacki perkusista, obecnie mieszkający w Pradze –Dano Soltis.

Zbierając doświadczenia w zespole Walk Away, Music Painters, The Globetrotters czy wreszcie od trzech lat jako członek kwartetu amerykańskiego gitarzysty Deana Browna, Bernard postanowił stworzyć trio które będzie realizowało jego autorską wizję elektrycznego jazzu. On sam mówi „od zawsze uważałem że fusion nie musi być realizowane według zamkniętego schematu „wolno-szybko, cicho-głośno”, że może również wykorzystywać wszystkie zdobycze współczesnego akustycznego jazzu”. Takie właśnie jest MaBaSo gdzie od strony konstrukcyjnej, aranżacyjnej i brzmieniowej muzycy wykorzystują charakterystyczne elementy elektrycznego „fusion” z mocnymi wpływami muzyki R&B, soul czy funky lecz już w warstwie harmoniczno-melodycznej i w sposobie rozgrywania partii solowych mamy do czynienia z myśleniem wywodzącym się w linii prostej z akustycznego jazzu.

Regulamin Imprezy dostępny na: www.goodtaste.pl/regulamin

Lut
4
pon
Kaczmarczyk vs Paderewski: Tatra – Katowice
Lut 4@19:30 – 21:30

promującej album „Kaczmarczyk vs Paderewski: Tatra”. Pianista i kompozytor jazzowy, Paweł Kaczmarczyk, wystąpi nie tylko ze swoim kwartetem, lecz także ze światowej sławy mistrzem instrumentów perkusyjnych, Mino Cinelu oraz pięcioosobową sekcją dętą.

W nagraniu płyty wzięło udział aż 21 muzyków i skład koncertowy także będzie imponujący. Na scenie – oprócz Pawła Kaczmarczyka – zobaczymy także plejadę fantastycznych muzyków: jednego z najlepszych kontrabasistów jazzowych, Michała Barańskiego; dwukrotnego zdobywcę tytułu Perkusisty Roku, Tomka Torresa oraz cenionego producenta muzycznego, Wojciecha Długosza, znanego także jako Mr Krime. Koncerty „Tatry” uświetni także wyjątkowy artysta z Nowego Jorku – Mino Cinelu. To mistrz instrumentów perkusyjnych i laureat dwóch nagród Grammy, który współpracował z takimi postaciami, jak Miles Davis, Herbie Hancock, Stevie Wonder czy Sting.

To wciąż jednak nie wszystko, bo u boku wymienionych artystów stanie także Polish Brass Quintet, czyli crème de la crème polskich orkiestr symfonicznych. Jest tu trzech solistów Sinfonii Varsovii: Jakub Waszczeniuk (trąbka), Henryk Kowalewicz (waltornia), Krzysztof Mucha (tuba), a także solista Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Ostap Popovych (trąbka) oraz solista Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Tomasz Hajda (puzon).

Patronat nad wydarzeniem objęły Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek w Katowicach.

Miejsce:
Miasto Ogrodów
Katowice, plac Sejmu Śląskiego 2

Start koncertu: 20:00
Wejście od 19:30

Bilety dostępne pod linkiem: https://goingapp.pl/buy/2025492
oraz w salonach Empik.

Ceny:
I pula: 17-31.12.2018: 30 zł
II pula: 1.01.2019-14.01.2019: 40 zł
III pula: 15.01.2019-3.02.2019: 60 zł
W dniu koncertu bilety dostępne wyłącznie w miejscu wydarzenia.

Więcej na https://tatra.pawelkaczmarczyk.com

Mar
5
wt
Wtorkowy Klub Jazzowy / Jan ‘Ptaszyn’ Wróblewski Sekstet – Katowice
Mar 5@19:30 – 20:30

PROGRAM

Jan ‘Ptaszyn’ Wróblewski, legendarny artysta polskiego jazzu, wybitny saksofonista (tenor, baryton), kompozytor, aranżer, dyrygent, lider, dziennikarz radiowy, czołowy przedstawiciel jazzu mainstreamowego w Polsce. Grał w zespołach Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego. W 1958, jako jedyny Polak, został zaproszony do składu orkiestry Newport International Youth Band, z którą wystąpił w USA. Kierował zespołami: SPPT Chałturnik, Mainstream, Grand Standard Orchestra, Kwartetem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, New Presentation, Very Special Blend Orchestra, Joint Venture, Made in Poland. W 2006 został uhonorowany statuetką Fryderyka za całokształt działalności artystycznej. W 2018 zarejestrował znakomity album „Moja słodka europejska ojczyzna”, na którym znalazły się kompozycje Krzysztofa Komedy napisane do wierszy polskich poetów i wydane w 1967 na płycie „Meine Süsse Europäische Heimat”.

Henryk Miśkiewicz, saksofonista altowy, kompozytor, lider zespołów Jazz Carriers, Full Drive i Henryk Miśkiewicz Quartet. Występował z m.in. Joe Lovano, Patem Methenym, Davidem Murrayem i czołówką polskiego jazzu: Janem ‘Ptaszynem’ Wróblewskim, Jarosławem Śmietaną, Andrzejem Jagodzińskim, Marcin Wasilewski Trio. Laureat wielu nagród, m.in. trzech statuetek Fryderyka.

Robert Majewski, trębacz jazzowy, kompozytor, aranżer, lider, pedagog. Zadebiutował w 1982 w zespole New Presentation; 1986-90 był członkiem orkiestry Studio S-1 Andrzeja Trzaskowskiego. Współpracował z grupami Set Off, Quintessence, In Spector, Nestor Band, Sekstetem Henryka Majewskiego, grupą Old Timers, prowadzi Warsaw Jazz Quartet. Grał z m. in. Janem ‘Ptaszynem’ Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem, Włodzimierzem Nahornym, Jarosławem Śmietaną, Piotrem Wyleżołem oraz Billym Hartem, Nicholasem Paytonem, Royem Hargrove’em, Joeyem Baronem.

Wojciech Niedziela, pianista, kompozytor, aranżer, pedagog. Profesor Instytutu Jazzu AM w Katowicach w klasie fortepianu jazzowego i harmonii. Występował z Piotrem Wojtasikiem, Erykiem Kulmem, Michałem Kulentym, Lorą Szafran, nagrał kilka autorskich albumów. Laureat konkursów w kraju i za granicą (m.in. I nagrody na Leverkusen Jazz Days, 1985). Jego uczniowie (m.in. Piotr Wyleżoł, Marcin Wasilewski, Michał Tokaj, Paweł Tomaszewski, Nikola Kołodziejczyk) tworzą dziś ścisłą czołówkę pianistów polskiego jazzu.

Sławomir Kurkiewicz, kontrabasista, członek Marcin Wasilewski Trio (wcześniej Simple Acoustic Trio). Współpracował z Tomaszem Stańką, Manu Katché, Anną Marią Jopek, Janem ‘Ptaszynem’ Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Robertem Majewskim.

Marcin Jahr, ceniony perkusista. Od 1987 współpracuje z zespołami Jana ‘Ptaszyna’ Wróblewskiego. Koncertował i nagrywał z Jackiem i Wojciechem Niedzielami, Piotrem Wojtasikiem, Krzysztofem Herdzinem, Ewą Bem, Lorą Szafran, Leszkiem Kułakowskim, Piotrem Baronem, Adamem Wendtem, Brandonem Furmanem, Garrisonem Fewellem.

Mar
10
nie
NOSPR ORCHESTRA WITH PAT METHENY „Missouri Skies and More” – Katowice
Mar 10@19:30 – 20:30

Już po raz piąty finał LOTOS Jazz Festival – Bielskiej Zadymki Jazzowej odbędzie się w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach. Tym razem to wyjątkowe miejsce gościć będzie wyjątkowego artystę. Gospodarzem finałowej gali będzie Pat Metheny, fenomenalny gitarzysta, kompozytor, lider, zdobywca 20 nagród Grammy. Jeden z najbardziej wszechstronnych artystów w historii jazzu, muzyk wielostylistyczny, swobodnie operujący językiem post-bopu, free, fusion, electric, latino i world music. Stworzył niepowtarzalne brzmienie, a właściwie paletę barw i poetykę gry, które są natychmiast rozpoznawane, niezależnie od konwencji, w jakiej się wypowiada.
W programie galowego koncertu znajdą się głównie kompozycje Pata Metheny zarejestrowane w 1996 wraz z legendarnym kontrabasistą Charliem Hadenem na płycie „Beyond the Missouri Sky (Short Stories)”. Nie będzie to jednak „rekonstrukcja historyczna”, lecz zupełnie nowa odsłona tego znakomitego materiału w wersji na solistów i orkiestrę symfoniczną. Zapytany, kto w tym projekcie mógłby zastąpić Hadena, gitarzysta odpowiedział: „Jest tylko jeden taki muzyk na świecie – wasz rodak, Darek Oles”.
Dariusz Oleszkiewicz, bo jego miał na myśli, to aktualnie najbardziej liczący się polski artysta jazzowy za Oceanem, muzyk z najwyższej półki, o którego zabiegają największe gwiazdy, m.in. Brad Mehldau, Peter Erskine, Charles Lloyd, Bennie Maupin. Trio Pata Metheny uzupełniać będzie, również specjalnie wybrany przez Mistrza do tego projektu, nowojorski perkusista Jonathan Barber, który pomimo młodego wieku (28 lat) zdołał wpisać do swojego życiorysu współpracę z takimi artystami jak: Buster Williams, Wallace Roney, Nicholas Payton czy Stefon Harris.
W koncercie tym Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia wystąpi w roli ambasadora kulturalnego reprezentującego Polskę. Ten znakomity zespół zrealizował ponad 200 nagrań dla wielu renomowanych wytwórni, występował niemal we wszystkich krajach Europy, a także na innych kontynentach, współpracując z wieloma znakomitymi dyrygentami, solistami i kompozytorami. Tego wieczoru orkiestrę poprowadzi pochodzący z Białorusi dyrygent Alexander Humala. To laureat wielu nagród, występował z orkiestrami z Białorusi, Włoch, Litwy, Łotwy, Rosji, Wielkiej Brytanii, Holandii i Polski.

mat. organizatora
Więcej na zadymka.pl

Bilety w cenie od 160 do 320 zł dostępne online i w kasie NOSPR od 2 stycznia 2019

Mar
12
wt
Wtorkowy Klub Jazzowy / Henryk Miśkiewicz Quartet – Katowice
Mar 12@19:30 – 20:30

PROGRAM

Lyrics

Henryk Miśkiewicz, czołowy saksofonista altowy, sopranowy, klarnecista, kompozytor, lider. Wielokrotny zwycięzca ankiety Jazz Top czytelników „Jazz Forum” w kategorii „klarnet” i „saksofon altowy”, zdobywca trzech Fryderyków („Lyrics” – Płyta Roku 2002, Muzyk Roku 2004, Artysta Roku 2013), nagrody Mateusza (przyznawanej przez Program III Polskiego Radia) i Oskara Jazzowego za całokształt pracy twórczej. Lider zespołów Jazz Carriers, Full Drive i własnego Kwartetu. Występuje i nagrywa z Janem ‘Ptaszynem’ Wróblewskim, Jarosławem Śmietaną, Andrzejem Jagodzińskim, Robertem Majewskim. Współpracował z Joe Lovano, Patem Methenym, Davidem Murrayem.

Marcin Wasilewski, wybitny pianista jazzowy, współzałożyciel Simple Acoustic Trio (obecnie Marcin Wasilewski Trio), zespołu występującego samodzielnie (m.in. albumy „Komeda”, „Habanera”) i jako sekcja Kwartetu Tomasza Stańki. Laureat sześciu nagród Fryderyka. Nagrywa dla ECM, najbardziej prestiżowej wytwórni płytowej na świecie (albumy: „January”,2007; ”Faithfull, 2011; „Spark of Life”, 2014; „Live”, 2018).

Sławomir Kurkiewicz, wszechstronny kontrabasista, od początku członek Simple Acoustic Trio i Marcin Wasilewski Trio. Współpracował z Manu Katché Band (albumy „Neighbourhood”, 2004, „Playground”, 2007), Joakimem Milderem i Tomaszem Stańką, występuje i nagrywa z Anną Marią Jopek, Janem ‘Ptaszynem’ Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Robertem Majewskim, Michałem Tokajem.

Michał Miśkiewicz, jeden z najciekawszych perkusistów polskiego jazzu, członek Marcin Wasilewski Trio. Współpracował z Tomaszem Stańką, Janem ‘Ptaszynem’ Wróblewskim, Wojciechem Majewskim, siostrą Dorotą Miśkiewicz i ojcem Henrykiem. Lider Michał Miśkiewicz Quartet (projekt The Tony Williams Tribute).

Mar
19
wt
Mała Akademia Jazzu / Wielcy mistrzowie i standardy muzyki improwizowanej / Saksofony w jazzie – Katowice
Mar 19@10:00 – 11:00

PROGRAM

Co to są i skąd się biorą standardy muzyczne, jaka jest różnica między standardem a coverem-do czego służy improwizacja, czym różni się big band od combo to problematyka, którą będziemy się zajmować podczas majowej audycji.
Dowiemy się wielu ciekawych rzeczy związanych z saksofonem, instrumentem, który właśnie w muzyce rozrywkowej stał się prawdziwym hitem.Posłuchamy utworów Charlie Parkera, Duke’a Ellingtona i Luisa Armstronga, stanowiące kanon muzyki jazzowej.
Audycję poprowadzi wybitny saksofonista, świetny muzyk jazzowy i wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach dr hab. Jerzy Główczewski.
Rezerwacja biletów telefonicznie w kasie biletowej lub w Dziale Organizacji Widowni pod numerami telefonów: 32 73 25 312, 320 lub 321.
WYKONAWCY

Jerzy Główczewski saksofon altowy

Wtorkowy Klub Jazzowy / MaBaSo – Katowice
Mar 19@19:30 – 20:30

PROGRAM

Bernard Maseli, wirtuoz wibrafonu elektrycznego KAT, kompozytor, lider pedagog. Karierę rozpoczął w 1985 w grupie Walk Away, z którą wystąpił na wszystkich najważniejszych festiwalach, grał supporty przed koncertami Milesa Davisa i zarejestrował dziesięć albumów. Lider zespołów Young Power, The Globetrotters, MaBaSo. Występował z Krzysztofem Ścierańskim, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Laboratorium, Nippym Noyą, Mike’em Sternem, Erikiem Marienthalem, Billem Evansem.

Michał Barański, znakomity kontrabasista i gitarzysta basowy. Ukończył Instytut Jazzu AM w Katowicach. Wspólnie z Pawłem Kaczmarczykiem i Pawłem Dobrowolskim założył KBD Trio, z którym zdobył wiele nagród. Współpracował z m.in. Tomaszem Stańką, Zbigniewem Namysłowskim, Januszem Muniakiem, Kubą Więckiem. Był członkiem Kwartetu legendarnego saksofonisty Benniego Maupina.

Dano Šoltis, słowacki perkusista, pedagog, absolwent Konserwatorium w Koszycach, Praskiego Konserwatorium Jazzowego Jaroslava Ježka oraz Instytutu Jazzu AM w Katowicach. Członek m.in. grupy Young Jazz Wave, współlider czesko-słowackiej formacji Vertigo. Grał z wieloma artystami czeskiej sceny jazzowej, muzykami polskimi oraz gwiazdą światowej jazzu Arturo Sandovalem. Prowadzi kursy mistrzowskie dla perkusistów w Polsce, Czechach i Słowacji.

MaBaSo to najnowszy projekt wibrafonisty Bernarda Maselego. Zbierając doświadczenia w zespołach Walk Away, Music Painters, The Globetrotters i kwartecie amerykańskiego gitarzysty Deana Browna, Maseli postanowił stworzyć trio które będzie realizować jego autorską wizję elektrycznego jazzu: „Zawsze uważałem – twierdzi lider – że fusion nie musi się zamykać w schemacie: wolno-szybko, cicho-głośno, że może również wykorzystywać różne zdobycze współczesnego jazzu akustycznego.” Takie właśnie jest MaBaSo, gdzie od strony konstrukcyjnej, aranżacyjnej i brzmieniowej muzycy bazują na charakterystycznych elementach elektrycznego fusion z mocnymi wpływami muzyki R&B, soul czy funky, natomiast w warstwie harmoniczno-melodycznej i sposobie rozgrywania partii solowych czerpią z tradycji klasycznego jazzu. W 2013 roku zespół nagrał pierwszą, doskonale przyjętą płytę „Sunshine of Your Love”, która jest zapisem koncertu w katowickim klubie Old Timers Garage.

Mar
23
sob
Skalpel Big Band – Katowice
Mar 23@20:00 – 21:00

Duet Skalpel to dzisiaj już klasyka europejskiego nu jazzu. Na dwóch pierwszych albumach, „Skalpel” i „Konfusion”, wydanych przez wytwórnię Ninja Tune, zespół przełożył na język współczesnej elektroniki brzmienie i klimat polskiego jazzu z lat 60. i 70., tworząc muzykę o wyrafinowanej strukturze i dużym ładunku emocjonalnym.

Obecnie Marcin Cichy i Igor Pudło prezentują Skalpel Big Band. Pomysłodawcą tego siedemnastoosobowego zamieszania jest Patryk Piłasiewicz, kompozytor i muzyk z Poznania. Podstawą pomysłu jest idea zespolenia nowego, akustycznego obrazu brzmieniowego kompozycji Skalpela z ich elektronicznym pierwowzorem i pozostawienie muzykom przestrzeni do improwizacji.

Mar
26
wt
Combo jazzowe I roku licencjatu / opiekun ad .dr Piotr KostrzewaZespól studentów specjalności World Music / opiekun dr hab. Rafał GrząkaCombo jazzowe II roku licencjatu / opiekun dr hab. Włodek Pawlik – Katowice
Mar 26@19:30 – 20:30

PROGRAM

Wykonawcy:cCombo jazzowe I roku licencjatu / opiekun ad .dr Piotr Kostrzewa
Zespól studentów specjalności World Music / opiekun dr hab. Rafał Grząka
Combo jazzowe II roku licencjatu / opiekun dr hab. Włodek Pawlik

Zakład Jazzu i World Music w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie
W dobie nieustannego rozwoju technologii multimedialnych i ciągłego zapotrzebowania na nowe, kreatywne produkcje artystyczne w obrębie sztuki muzycznej powstała potrzeba powołania do życia w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina nowej specjalności adresowanej do instrumentalistów działających w obszarze szeroko pojętej muzyki jazzowej i world music.
Na Wydziale Instrumentalnym powołany został od roku akademickiego 2017/2018 kierunek Jazz i Muzyka Estradowa – specjalność Jazz i World Music. Adresatem studiów są praktykujący artyści-wykonawcy, poszukujący w swej twórczości innowacji w uprawianych gatunkach muzyki, z uwzględnieniem współcześnie zachodzących zmian. Istotą studiów utworzonych w UMFC jest osobisty plan stworzony przez studenta, swoista wizja uwzględniająca artystyczne cele i rozwój, wykorzystująca proponowaną przez uczelnie gamę rozwiązań.
Zajęcia oparte głównie na projektach, ćwiczeniach, mistrzowskich lekcjach z renomowanymi artystami, dających studentom możliwość ustalenia własnej zawodowej drogi i twórczych poszukiwań opartych na analizie i refleksji nad własną twórczością wykonawczą i tożsamością artystyczną. Studenci zostaną wyposażeni w znakomitą technikę oraz umiejętność kreatywnej i twórczej prezentacji.
JM Rektor prof. zw. dr hab. Klaudiusz Baran 15 stycznia 2019 roku powołał do życia Zakład Jazzu i World Music , który znajduje się w strukturze Wydziału Instrumentalnego. Kierownikiem Zakładu jest ad. dr Piotr Kostrzewa.

Kwi
2
wt
Mała Akademia Jazzu / Elektro – Folk – gdzie przeszłość spotyka przyszłość – Katowice
Kwi 2@19:30 – 20:30

PROGRAM

Elektro – Folk – gdzie przeszłość spotyka przyszłość.
Spotkanie poprowadzi Piotr Steczek, muzyk, aranżer, współzałożyciel orkiestry AUKSO. Artysta od wielu lat kolekcjonuje i gra na egzotycznych instrumentach z najdalszych zakątków świata (ney, duduk, zurna, shakuhachi, 6-strunowe skrzypce elektryczne), a jego kompozycje utrzymane są w stylu world music z silnymi wpływami współczesnej muzyki elektronicznej.
Będzie to niezwykła muzyczna podróż do Afryki, Armenii, Japonii, Indii poprzez Amerykę Południową i Europę – po raz pierwszy w Małej Akademii Jazzu zajrzymy też muzycznie w polskie góry.

Rezerwacja biletów telefonicznie w kasie biletowej lub w Dziale Organizacji Widowni pod numerami telefonów: 32 73 25 312, 320 lub 321.

Wtorkowy Klub Jazzowy / Jeremy Pelt Quintet – Katowice
Kwi 2@19:30 – 20:30

PROGRAM

Wojciech Myrczek, czołowy wokalista jazzowy. Absolwent Instytutu Jazzu AM w Katowicach, obecnie wykładowca tej uczelni. Laureat I nagrody Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych (Zamość 2007), konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej w kategorii Największa Indywidualność (2010), zdobywca Grand Prix na Jazz Voices 2011 (Litwa) i nagrody publiczności na Shure Montreux Jazz Voice Competition (2013). Nagrał albumy: „We’ll Be Together Again” oraz, wspólnie z Pawłem Tomaszewskim, „Love Revisited”. Współpracował z Janem ‘Ptaszynem’ Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Tomaszem Stańką, Michaelem ‘Patchesem’ Stewartem, zespołem Camerata Silesia. W swych interpretacjach łączy znakomitą technikę wokalną, wyrafinowane improwizacje wykonywane scatem oraz liryzm, nostalgię i subtelny humor.
Paweł Tomaszewski, pianista, kompozytor, aranżer, muzyk sesyjny. Ukończył Instytut Jazzu AM w Katowicach. Współpracował z m.in. Michałem Urbaniakiem, Krzesimirem Dębskim, Zbigniewem Namysłowskim, Jarosławem Śmietaną, Urszulą Dudziak, Piotrem Wojtasikiem. Realizuje własne projekty, występuje z Adamem Bałdychem, Grzegorzem Nagórskim, Maciejem Sikałą, Martą Król. Grał u boku gwiazd światowego jazzu: Marii Schneider, Erika Marienthala, Karen Edwards, Nigela Kennedy’ego.

M&T 2.0 to nowa odsłona działającego od pięciu lat duetu Myrczek & Tomaszewski. Po akustycznym albumie „Love Revisited” przyszedł czas na nowy projekt, który jest efektem poszukiwań, inspiracji i doświadczeń zebranych podczas ponad stu zagranych koncertów. Tym razem muzycy sięgają do brzmień elektronicznych, korzystają z syntezatorów, loopów rytmicznych i procesorów dźwięku. I choć odchodzą od pierwotnej koncepcji akustycznego duetu, w śpiewie Myrczka nadal nietrudno odnaleźć inspiracje Ellingiem, Bennettem, Sinatrą czy Murphy’m, a w grze Tomaszewskiego usłyszeć echa Monka i Evansa.

Kwi
16
wt
Wtorkowy Klub Jazzowy / Koncert Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach
Kwi 16@19:30 – 20:30

PROGRAM

Marek Bałata, znakomity wokalista jazzowy, gitarzysta, kompozytor, aranżer, pedagog, artysta multimedialny. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Podczas studiów zadebiutował z własnym zespołem Grupa Marka B. W 1986 założył jazzrockową formację Blue Painting. Ważnym momentem w jego karierze była I nagroda na Konkursie Wokalistów Jazzowych w Zamościu; wkrótce rozpoczął współpracę ze Zbigniewem Namysłowskim, Sławomirem Kulpowiczem, a następnie z Henrykiem Miśkiewiczem i Krzysztofem Ścierańskim. Był współzałożycielem międzynarodowego zespołu Cantabile in Jazz, w którym występowali m.in. Urszula Dudziak, Michele Hendricks i Anthony Jackson. Koncertował w Europie, USA i Kanadzie. Zrealizował wiele autorskich projektów z udziałem wybitnych muzyków amerykańskich, m.in. Billy’ego Harta, Steve’a Davisa, Erniego Adamsa, Ronniego Burrage’a, Franka Lacy’ego. Wykonuje własne utwory, standardy jazzu, muzykę klasyczną i religijną. Znakomity warsztat wokalny pozwala mu sięgać po najbardziej skomplikowany repertuar, w tym opracowania utworów Chopina. Występuje z własnymi formacjami, Triem Włodka Pawlika oraz w duetach z Krzysztofem Ścierańskim i Dominikiem Wanią.
Tim Armacost, amerykański saksofonista (tenor, sopran) jazzowy. Studiował w Panoma College, następnie udał się do Indii, gdzie uczył się gry na tabli. Po powrocie do USA współpracował z Tomem Harrellem, Kennym Barronem, Royem Hargrove’em, Davidem Murrayem, Marią Schneider, Randym Breckerem.
Dominik Wania, wybitny pianista jazzowy. Grał z Tomaszem Stańką, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Marcusem Millerem, Lee Konitzem, Dave’em Liebmanem, Garym Thomasem; aktualnie członek Kwartetu Macieja Obary. Zwycięzca ankiety krytyków Jazz Top 2017 magazynu „Jazz Forum”.
Joris Teepe, holenderski kontrabasista, od lat 90. działa w Nowym Jorku. Uczył się u samego Rona Cartera, współpracował takimi tuzami jazzu, jak Benny Golson, Sonny Fortune, Rashied Ali, Billy Hart, Randy Brecker. Nagrał 10 autorskich albumów.
Ronnie Burrage, wybitny perkusista amerykański, grający różne odmiany jazzu – od postbpu i free po fusion i R&B. Współpracował m.in. z Waynem Shorterem, Sonnyn Rollinsem, Patem Methenym, Jaco Pastoriusem, Garym Bartzem, Archiem Sheppem, Joe Zawinulem, McCoyem Tynerem. Wielokrotnie gościł w Polsce, występował i nagrywał z Jarosławem Śmietaną.

Kwi
23
wt
Wtorkowy Klub Jazzowy / Marek Bałata International – Katowice
Kwi 23@19:30 – 20:30

więcej szczegółów wkrótce

Maj
4
sob
Bobby McFerrin & Gimme 5: Circlesongs – Katowice
Maj 4@20:00 – 22:00

Po ogromnym sukcesie trasy koncertowej „Circlesongs”, Bobby McFerrin powraca do Polski ze znakomitym, innowatorskim przedsięwzięciem „Gimme 5”. Good Taste Production oraz Sky Live Group zapraszają na koncert do Katowic, który odbędzie się 4 maja 2019 roku.

Autor najbardziej pozytywnej piosenki w muzyce rozrywkowej
„Don’t Worry, Be Happy”, wystąpi podczas wiosennej trasy z wyjątkowym projektem „Gimme 5”. Wraz z czwórką znakomitych muzyków: Joey’em Blakem, Judi Vinar, Rhiannon i Davidem Wormem, najpierw stworzy na żywo utwory zwane „Circlesongs”, a następnie podda je od razu żywej interpretacji. Jeden z pierwszych koncertów grupy, który odbył się w 2018 roku
w Bostonie, został obwołany przez prasę objawieniem.

Zdobywca 10 nagród Grammy i jeden z najbardziej znanych na świecie improwizatorów wokalnych, przez lata zaskakiwał publiczność żonglerką zasad przyjętych w klasycznych gatunkach muzyki. Tak będzie i tym razem. Zgromadzona w sali publiczność zostanie zaproszona przez artystów do współtworzenia koncertu a capella: gwizdania, tupania, mruczenia, klaskania, kląskania, naśladowania echa, wyprawiania niezwerbalizowanych modłów, słowem: wydawania z siebie wyzwalających wolną duszę dźwięków. To, na czym od lat zależy McFerrinowi to dzielenie się ze słuchaczami niesamowitym poczuciem wolności, jakie daje śpiew i występowanie na żywo. Wspólne przeżywanie muzyki, kreowanie porozumienia bez słów, wymiana pozytywnej energii to rzeczy, które marzą się McFerrinowi, gdy spotykamy go na scenie.

Bobby McFerrin sprzedał 20 milionów płyt, zaś jego współpraca z takimi artystami jak Yo-Yo Ma, Chick Corea, Filharmonia Wiedeńska i Herbie Hancock uczyniła z niego prawdziwego ambasadora muzyki klasycznej i jazzu.

Na mapie koncertowej oprócz Polski znajdują się także Szwajcaria, Austria, Niemcy, Węgry i Czechy.

Sie
25
nie
Ms. Lauryn Hill w Katowicach – Katowice
Sie 25@17:00 – 21:00

Ms. Lauryn Hill w Katowicach !

Ikona współczesnej czarnej muzyki, Ms. Lauryn Hill, już 25 sierpnia, zagra jedyny, ekskluzywny koncert dla polskiej publiczności. Wydarzenie odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, a usłyszymy m.in. największe przeboje z obsypanej wieloma nagrodami płyty „The Miseducation of Lauryn Hill” i utwory z dorobku The Fugees przy akompaniamencie live bandu.

Bilety w cenach od 200 PLN już w sprzedaży na tutaj. Od poniedziałku do nabycia również w innych, dobrych bileteriach.

Lauryn Hill to jedna z najbardziej popularnych amerykańskich piosenkarek soul / R&B. Była wokalistka nagradzanego zespołu The Fugees, jest autorką jednej z najlepszych płyt wszech czasów. Jej multiplatynowy album – “The Miseducation of Lauryn Hill” – lotem błyskawicy podbił serca słuchaczy, krytyków i listy przebojów. Krążek zadebiutował na pierwszym miejscu Billboard 200, zdobywając 10 nominacji do Nagrody Grammy, z czego aż pięć statuetek trafiło do rąk Lauryn. W 2015 roku Lauryn Hill została wprowadzona do Us Library of Congress.

Trzeba więc zadać sobie jedno, bardzo ważne pytanie, “Ready or not?”

My urodziliśmy się gotowi i już nie możemy doczekać się na spotkanie z Ms. Lauryn