Kalendarz koncertowy

Sty
1
czw
„TOM TRIO” – Darłowo
Sty 1@01:00

pod patronatem JazzSoul.pl

„TOM TRIO”, to tytuł pierwszej płyty Tomasza Dąbrowskiego jako lidera, i zarazem nazwa zespołu. W jego skład wchodzą dwaj Duńscy muzycy: Nils Bo Davidsen na kontrabasie i Anders Mogensen na perkusji. Muzyka “TOM TRIO” to wyjątkowa mieszanka Słowiańskich i Skandynawskich osobowości wyrażanych przez długie linie melodyczne, oryginalne brzmienie, i nadzwyczajne wyczucie przestrzeni w muzyce.

Niebawem będziemy mogli zobaczyć TOM TRIO na żywo, muzycy wyruszają w trasę koncertową po Polsce. Muzycy odwiedzą trzy miasta:

  • 25.10.2013, Darłowoklub Bagatella, start:20:00
  • 27.10.2013Nidzica,Zamek, start:20:00
  • 29.10.2013WarszawaPardon, To Tu, start:20:00

Page 1_TOM TRIO_Full Bleed-1

50. Pociąg do Jazzu – Darłowo
Sty 1@01:00

Spontaniczny, żywiołowy i za każdym razem inny. Pełen improwizacji i trudny do zdefiniowania. Jak sam jazz… Darłowski Pociąg do Jazzu15 listopada już pod raz 50-ty zabierze nas w niezwykłą muzyczna podróż. Będzie to podróż pod znakiem młodości połączonej z prawdziwą instrumentalną wirtuozerią, bo Pociągiem kierować będzie Trio RGG.
Jan Ptaszyn Wróblewski o twórcach tria RGG powiedział, że każdy z nich to muzyk na najwyższym poziomie. Na dodatek – silna indywidualność. A jednocześnie wszyscy trzej są prawdziwymi partnerami na scenie – potrafią się nawzajem słuchać, wyczuwać intencję i współrealizować najbardziej szalone i spontaniczne pomysły. RGG to prawdziwe ucieleśnienie jazzu. Pianista Łukasz Ojdana (w Trio od 2012, zastąpił współtwórcę grupy Przemysława Raminiaka), kontrabasista Maciej Grabowski i i perkusista Krzysztof Gradziuk to gwarancja znakomitej instrumentalnej przygody pod znakiem fantastycznego młodego polskiego jazzu czy raczej – jak mówią niektórzy – europejskiej muzyki improwizowanej. Darłowskie spotkanie będzie tym ciekawsze, że muzycy na najnowszej płycie mierzą się z materią na wskroś „polską”, a za wyjaśnienie wystarczy sam jej tytuł: „Szymanowski”. A muzyka Karola Szymanowskiego wypowiedziana artystycznym językiem tria RGG uwodzi nie tylko melomanów, ale wszystkich, którzy są wrażliwi na piękno melodii i harmonii.

rgg szymanowski cover

Ten wybór na 50-ty, jubileuszowy Pociąg do Jazzu, wydaje się nieprzypadkowy. Początek tego niezwykłego cyklu koncertów jazzowych w niewielkim Darłowie to wielka improwizacja grupy amatorów jazzu. Udowodnili, że twierdzenie iż muzyka to język uniwersalny prawdziwe jest przede wszystkim w odniesieniu do jazzu – najbardziej różnorodnego z wszystkich gatunków muzyki. Łączącego w sobie elementy rożnych kultur, tradycji i wątków muzycznych. Na darłowskiej scenie muzycznej gościli instrumentaliści polscy, europejscy a nawet goście zza oceanu. Nie zabrakło także wokalistów jazzowych jak i tych dla których inspiracją są dźwięki rockowe czy etno. Darłowo odwiedzili zarówno muzycy stawiający w świecie jazzu pierwsze kroki, jak i prawdziwe legendy: Jerry Bergonzi, Oleś Brothers & Theo Jorgensmann, Rudi Mahall, Brian Melvin, grupa Laboratorium, Maciej Grzywacz, Henryk Miśkiewicz, Maciej Sikała, Leszek Kułakowski czy Andrzej Przybielski. Wielu artystów – jak członkowie polsko-ukraińskiej Dagadany – do Darłowa wraca. Przyciąga ich niezwykła, kameralna atmosfera, wyrobieni słuchacze i gościnne miasto. Miasto, w którym statystycznie wielbicieli jazzu jest chyba więcej, niż w jakimkolwiek innym miejscu w Polsce.
Dziś Pociag do Jazzu, który ruszył w styczniu 2007 roku, to już 50 wagonów. Z każdym z nich wiąże się osobna historia fantastycznego koncertu, który słuchaczom – i artystom – na długo zapadł w pamięć. Podróż w darłowskim Pociągu do Jazzu to podróż pełna muzycznych wzruszeń, uniesień, czasem dobrej zabawy, czasem melancholijnej zadumy. Na szczęście ten pociąg, jak jazz, wciąż się rozwija.

Jazz Club Bagatella 15 listopada, godz. 20:00, bilet – 25 zł
Sponsor generalny – Arkadiusz Mroczyński „Elprąd”
Sponsor – Darłowski Ośrodek Kultury im. Leopolda Tyrmanda
Partnerzy – DOK oraz Jazz Club Bagatella
Organizator – Marcin Cichocki

BOKKA – Gniezno
Sty 1@01:00

Nie macie planów na dłużący się okres przejściowy między zimą, a wiosną? Mamy propozycję, a nawet kilka w różnych miastach Polski! Już w lutym rusza debiutancka trasa koncertowa zespołu BOKKA. Mamy nadzieję, że są Wam znani. Na polską scenę muzyczną weszli z impetem i po chwili zgarnęli miano „polskiego odkrycia jesieni”. Pisano o nich w wiele w mediach, nie tylko polskich, a ich teledysk bił rekordy popularności.

Podejrzewamy, że trasa okaże się dużym sukcesem, będzie o niej głośno! Zespołowi życzymy, aby przy jej pomocy jeszcze mocniej wypracowali miano stabilnej i silnej pozycji na polskim gruncie!

BOKKA to tajemnica. Trzy przysłonięte ekranem postacie, które udowadniają, że w 2014 roku polska muzyka elektroniczna ma się naprawdę dobrze. Nie ważny jest ich uprzedni dorobek, nieistotne projekty, w jakich wcześniej brali udział – liczy się to, że tu i teraz pojawili się z materiałem na światowym poziomie, zdolnym zainteresować nawet niezwykle wybrednych redaktorów opiniotwórczego serwisu Pitchfork, którzy debiutanckiemu singlowi BOKKI „Town of Strangers” poświęcili obszerny i rzetelny materiał.

Niezależnie od tego, kto ukrywa się pod ta nazwą, muzycy na swej debiutanckiej płycie, zatytułowanej po prostu „BOKKA”, pokazali olbrzymią muzyczną wyobraźnię i erudycję, łącząc różne wątki i tradycje muzyczne, zainspirowane zarówno muzyczną psychodelią sprzed półwiecza, jak i skandynawską muzyką taneczną z ostatnich dekad. Wirtuozerska żonglerka schematami, pomysłami i rytmami sprawia, że każdy utwór BOKKA przynosi wiele zaskoczeń i potrafi zafascynować zarówno fanów gitarowego grania, miłośników hipnotycznych wokali, jak i wielbicieli motorycznych rytmów. Nieustannie eksperymentując z oczekiwaniami odbiorców, sięgając po cyfrowo przetworzone naturalne dźwięki, trio wzbudziło olbrzymi odzew wśród słuchaczy i krytyków, którzy uznali ich pierwszy album za jedno z ważniejszych wydarzeń 2013 roku, znalazło się również wśród pierwszych zespołów zaproszonych na tegoroczną edycję festiwalu Open’er.

bokka cover

Oto aktualna rozpiska (stan na 18.01.2014):

30.03 – TORUŃ, Od Nowa