Kalendarz koncertowy

Sty
1
czw
„Monika Borzym MY PLACE Tour” – Białystok
Sty 1@01:00

pod patronatem JazzSoul.pl

Pod koniec marca bieżącego roku Monika Borzym rusza w trasę koncertową promująca jej nowy album „My Place”.

Ta niezwykle charyzmatyczna Wokalistka z absolutnie niepowtarzalnym głosem ma na swoim koncie dwie płyty, obie nagrane w USA, obie docenione przez polską publiczność – platyna za pierwszą – „Girl Talk” i złoto za drugą – „My Place”.

MonikaBorzym_MyPlace_COVER

„My Place” to pierwszy autorski krążek Artystki, na którym gościnnie wystąpiły sławy światowego jazzu m.in.: John Scofield, Randy Brecker czy Chris Potter. Producentem płyt jest Matt Pierson, jeden z najbardziej uznawanych producentów płyt jazzowych(Sting, Bobby McFerrin, Chris Botti), a kompozytorem – Mariusz Obijalski i Monika Borzym.

Artystka współpracuje również z Włodkiem Pawlikiem, tegorocznym laureatem nagrody Grammy Award, Krzysztofem Herdzinem – płyta „Wasowski Odnaleziony”, zespołem „Bracia” – ostatni singiel „Po drugiej stronie chmur” jest właśnie jej autorstwa.

„TOM TRIO” – Darłowo
Sty 1@01:00

pod patronatem JazzSoul.pl

„TOM TRIO”, to tytuł pierwszej płyty Tomasza Dąbrowskiego jako lidera, i zarazem nazwa zespołu. W jego skład wchodzą dwaj Duńscy muzycy: Nils Bo Davidsen na kontrabasie i Anders Mogensen na perkusji. Muzyka “TOM TRIO” to wyjątkowa mieszanka Słowiańskich i Skandynawskich osobowości wyrażanych przez długie linie melodyczne, oryginalne brzmienie, i nadzwyczajne wyczucie przestrzeni w muzyce.

Niebawem będziemy mogli zobaczyć TOM TRIO na żywo, muzycy wyruszają w trasę koncertową po Polsce. Muzycy odwiedzą trzy miasta:

  • 25.10.2013, Darłowoklub Bagatella, start:20:00
  • 27.10.2013Nidzica,Zamek, start:20:00
  • 29.10.2013WarszawaPardon, To Tu, start:20:00

Page 1_TOM TRIO_Full Bleed-1

50. Pociąg do Jazzu – Darłowo
Sty 1@01:00

Spontaniczny, żywiołowy i za każdym razem inny. Pełen improwizacji i trudny do zdefiniowania. Jak sam jazz… Darłowski Pociąg do Jazzu15 listopada już pod raz 50-ty zabierze nas w niezwykłą muzyczna podróż. Będzie to podróż pod znakiem młodości połączonej z prawdziwą instrumentalną wirtuozerią, bo Pociągiem kierować będzie Trio RGG.
Jan Ptaszyn Wróblewski o twórcach tria RGG powiedział, że każdy z nich to muzyk na najwyższym poziomie. Na dodatek – silna indywidualność. A jednocześnie wszyscy trzej są prawdziwymi partnerami na scenie – potrafią się nawzajem słuchać, wyczuwać intencję i współrealizować najbardziej szalone i spontaniczne pomysły. RGG to prawdziwe ucieleśnienie jazzu. Pianista Łukasz Ojdana (w Trio od 2012, zastąpił współtwórcę grupy Przemysława Raminiaka), kontrabasista Maciej Grabowski i i perkusista Krzysztof Gradziuk to gwarancja znakomitej instrumentalnej przygody pod znakiem fantastycznego młodego polskiego jazzu czy raczej – jak mówią niektórzy – europejskiej muzyki improwizowanej. Darłowskie spotkanie będzie tym ciekawsze, że muzycy na najnowszej płycie mierzą się z materią na wskroś „polską”, a za wyjaśnienie wystarczy sam jej tytuł: „Szymanowski”. A muzyka Karola Szymanowskiego wypowiedziana artystycznym językiem tria RGG uwodzi nie tylko melomanów, ale wszystkich, którzy są wrażliwi na piękno melodii i harmonii.

rgg szymanowski cover

Ten wybór na 50-ty, jubileuszowy Pociąg do Jazzu, wydaje się nieprzypadkowy. Początek tego niezwykłego cyklu koncertów jazzowych w niewielkim Darłowie to wielka improwizacja grupy amatorów jazzu. Udowodnili, że twierdzenie iż muzyka to język uniwersalny prawdziwe jest przede wszystkim w odniesieniu do jazzu – najbardziej różnorodnego z wszystkich gatunków muzyki. Łączącego w sobie elementy rożnych kultur, tradycji i wątków muzycznych. Na darłowskiej scenie muzycznej gościli instrumentaliści polscy, europejscy a nawet goście zza oceanu. Nie zabrakło także wokalistów jazzowych jak i tych dla których inspiracją są dźwięki rockowe czy etno. Darłowo odwiedzili zarówno muzycy stawiający w świecie jazzu pierwsze kroki, jak i prawdziwe legendy: Jerry Bergonzi, Oleś Brothers & Theo Jorgensmann, Rudi Mahall, Brian Melvin, grupa Laboratorium, Maciej Grzywacz, Henryk Miśkiewicz, Maciej Sikała, Leszek Kułakowski czy Andrzej Przybielski. Wielu artystów – jak członkowie polsko-ukraińskiej Dagadany – do Darłowa wraca. Przyciąga ich niezwykła, kameralna atmosfera, wyrobieni słuchacze i gościnne miasto. Miasto, w którym statystycznie wielbicieli jazzu jest chyba więcej, niż w jakimkolwiek innym miejscu w Polsce.
Dziś Pociag do Jazzu, który ruszył w styczniu 2007 roku, to już 50 wagonów. Z każdym z nich wiąże się osobna historia fantastycznego koncertu, który słuchaczom – i artystom – na długo zapadł w pamięć. Podróż w darłowskim Pociągu do Jazzu to podróż pełna muzycznych wzruszeń, uniesień, czasem dobrej zabawy, czasem melancholijnej zadumy. Na szczęście ten pociąg, jak jazz, wciąż się rozwija.

Jazz Club Bagatella 15 listopada, godz. 20:00, bilet – 25 zł
Sponsor generalny – Arkadiusz Mroczyński „Elprąd”
Sponsor – Darłowski Ośrodek Kultury im. Leopolda Tyrmanda
Partnerzy – DOK oraz Jazz Club Bagatella
Organizator – Marcin Cichocki

Możdżer, Danielsson, Fresco – Białystok
Sty 1@01:00

Trasa Koncertowa Trio Możdżer Danielsson Fresco POLSKA: Bilety w sprzedaży od 1.10.2013 r.

Możdżer Danielsson Fresco Polska

Sty
31
sob
Maciej Fortuna Trio – Białystok
Sty 31@20:00

Wirtuoz trąbki z zespołem w nowym składzie – 31 stycznia w Kawiarni Muzycznej FAMA. Maciej Fortuna Trio, które wystąpi przed białostocką publicznością to świeże wyraziste brzmienie, wirtuozostwo wykonawcze i nowe, ciekawe kompozycje. Nowy skład, nowe wyzwania, „nienowy” repertuar.

Trio wystąpi z programem, na który składają się utwory zapomnianych lub nie dość docenionych polskich kompozytorów jazzowych – od lat pięćdziesiątych począwszy, a skończywszy na utworach najnowszych. Wszyscy znają Komedę, wszyscy Komedę grają. Czy jest coś poza Komedą? Kurylewicz, Trzaskowski, Muniak, Milian, Seifert. Polski jazz istnieje. Co więcej, okazuje się być bardziej nieprzewidywalny, niż sądziłby niejeden z nas. Bardziej energetyczny, dziki i wolny…

Do współpracy przy realizacji tego projektu Maciej Fortuna zaprosił doświadczonych muzyków: Jakuba Mielcarka – znakomitego polskiego kontrabasistę młodego pokolenia oraz Franka Parkera – wysoko cenionego w świecie amerykańskiego perkusistę.

maciej_fortuna_trio3__large

Maciej Fortuna – trąbka
Jakub Mielcarek – kontrabas
Frank Parker – perkusja (USA)

Maciej Fortuna – trębacz, kompozytor, aranżer. Jest doktorem sztuk muzycznych, magistrem prawa, producentem muzycznym, prowadzi wydawnictwo płytowe. Wykłada na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Ma w swoim dorobku osiem w pełni autorskich płyt: Maciej Fortuna Quartet „Lost Keys”, Maciej Fortuna Trio: „Solar Ring”, „Sahjia” oraz „At Home”; „In The Small Hours”, „1” oraz „LIVE”. Oprócz kreowania własnego języka muzycznej wypowiedzi i poszerzania palety brzmieniowej swojego instrumentu, trębacz eksperymentuje z innymi gatunkami muzycznymi. Wykorzystuje zdobycze live electronics, tworzy i reżyseruje koncerty multimedialne i produkcje video.

Jakub Mielcarek – kontrabasista, studia w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie kontrabasu Michała Barańskiego. Porusza się w zróżnicowanych stylistykach, od głównego nurtu, przez free jazz po formy world music i muzyki tradycyjnej. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie nagrodę „Złotych Gęśli” przyznawaną najlepszemu instrumentaliście (2009) oraz wyróżnienie indywidualne otrzymane na Festiwalu Nowa Tradycja (2012).

Frank Parker – znakomity perkusista i producent muzyczny z Chicago. Jeszcze na studiach (Western Illinois University, grał tam w Jazz Studio Orchestra), stworzył dwa autorskie nagrania: „Jazz At the Crossroad” (1992) i „The Third Degree” (1994), z których jedno było nominowane do nagrody Grammy. Współpracował i współpracuje nadal z czołówką światowego jazzu.

Koncert odbędzie się w ramach muzycznego cyklu Jazz na BOK-u. Organizatorem jest Białostocki Ośrodek Kultury.

Lut
28
sob
Piotr Schmidt Electric Group feat. Ernesto Simpson – Białystok
Lut 28@20:00

Już pod koniec lutego Piotr Schmidt Electric Group, rusza w trasę ze światowej sławy kubańskim perkusistą Ernesto Simpsonem. Zespół wraz z wyjątkowym gościem w ostatnim tygodniu lutego zagra koncerty w Toruniu (26.02), Gdańsku (27.02) i Białymstoku (28.02). Niezapomniane muzyczne emocje gwarantowane!

Piotr Schmidt Electric Group feat. Ernesto Simpson (2)

Piotr Schmidt Electric Group to elektryczno-groove’owy zespół, który budzi fascynacje osobliwym połączeniem fusion i przestrzennego jazzu, z soulem, funkiem, R&B oraz muzyką filmową. Członkowie zespołu to wielokrotnie nagradzani na festiwalach i konkursach muzycznych wybitni młodzi artyści, którzy od momentu powstania (kwiecień 2011) zagrali wspólnie ponad 70 koncertów w tym na wielu międzynarodowych festiwalach.

Zespół zadebiutował płytą „Silver Protect” wydaną we wrześniu 2012! Płyta ta od razu zwróciła uwagę krytyków i została doceniona przez fanów elektrycznego jazzu w Polsce. Obecnie zespół pracuje nad materiałem na drugi album, który ukazać ma się na wiosnę.

W skład zespołu wchodzą:

Piotr Schmidt – trąbka; Tomasz Bura (UK) – klawisze, syntezatory; Michał Kapczuk – gitara basowa, efekty; Ernesto Simpson (CUB) – perkusja

Ernesto Simpson to światowej sławy perkusista specjalizujący się w jazzie i muzyce latynoskiej, który tylko w ciągu ostatnich lat współpracował z takimi artystami jak: Paquito D’Rivera, Richard Bona, Gonzalo Rubalcaba, Michael Brecker, Mike Stern, Herbie Hancock, James Genus, Ron Affif, Samuel Torres, Manuel Valera czy Rodriguez Bracia.

Piotr Schmidt, urodzony w 1985 roku trębacz wyróżniony Nagrodą Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie Twórczości Artystycznej oraz nagrodą Okolicznościową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Lider zespołów, wykładowca Historii Jazzu oraz klasy trąbki na Akademii Muzycznej w Katowicach. Wykładowca klasy Trąbki, Zespołów Muzycznych, Improwizacji oraz Harmonii na PWSZ w Nysie. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, Instytutu Jazzu. Gry na trąbce uczył się pod kierunkiem Piotra Wojtasika. Studia ukończył z wyróżnieniem. Piotr Schmidt jest stypendystą University of Louisville, Kentucky, USA 2006, ponadto kilkanaście razy wygrywał prestiżowe konkursy jazzowe uzyskując nagrody zarówno indywidualne jak i zespołowe.

Piotr Schmidt ma na swoim koncie sześć wydanych, autorskich płyt, od czterech lat znajduje się w pierwszej szóstce jako „najlepszy trębacz jazzowy roku” w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum. Współpracował m.in. z takimi muzykami jak: Walter Smith III, Grzegorz Nagórski, Maciej Sikała, Wojciech Karolak, Krystyna Prońko, Wojciech Myrczek, Dante Luciani, Benjamin Drazen, Grzegorz Piotrowski, Paweł Kaczmarczyk, Paweł Tomaszewski, Piotr Baron, Kazimierz Jonkisz, Michał Barański czy Wiesław Pieregorólka.

Tomasz Bura – pianista, kompozytor, solista i sideman; studiował muzykę klasyczną. Zwycięzca wielu konkursów jazzowych i klasycznych. Występował w Polsce, Francji, Niemczech, Rosji, na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii. Wśród jego współpracowników są: Atma Atur (perkusista Davida Bowie’go i Joe Satriani’ego), Michał Barański (basista Benny’ego Maupina i Nigela Kennedy’ego), Rick James, Thomas Sanchez, Edi Sanchez, jak i orkiestry symfoniczne i kameralne. Znany z dojrzałych harmonii i wirtuozerii improwizacyjnej, Bura jest cenionym muzykiem w Wielkiej Brytanii, gdzie mieszka. Komponować zaczął w wieku lat sześciu i wypracował specyficzny dźwięk, łącząc polirytmie, skomplikowane harmonie, wpływy etniczne, i pejzaże elektroniczne.

Piotr Schmidt Electric Group feat. Ernesto Simpson

26.02.2015, godz. 20:00

Klub Od Nowa, Toruń
bilety: 30zł/40zł

27.02.2015, godz. 19:00

Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury, Gdańsk
bilety: 25zł/35zł

28.02.2015, godz. 20:00

Białostocki Ośrodek Kultury, Białystok
bilety: 25zł/35zł

Lip
14
sob
Orzechowski/Więcek Duo – Białystok
Lip 14@21:00 – Lip 15@00:00
Lis
17
sob
Aga Zaryan trasa „High & Low” – Białystok
Lis 17@20:00 – 22:00

Aga Zaryan trasa koncertowa „High & Low” promująca nowy album.

Pierwsza dama polskiego jazzu, wokalistka której albumy ukazują się m.in w legendarnej wytwórni Blue Note Records, przygotowała nowy autorski materiał. Na listopadowe koncerty do Polski zostali zaproszeni wspaniali muzycy, którzy brali udział w nagraniu płyty.

Koncerty Agi Zaryan będą towarzyszyć premierze nowej płyty Artystki. „High & Low” to wyjątkowy album, który Aga Zaryan w całości okrasiła swoimi tekstami, a autorami kompozycji są wybitni jazzmani: Michał Tokaj, David Dorużka, Dariusz Oleszkiewicz oraz Marcin Wasilewski. W trakcie listopadowej trasy usłyszymy zarówno nowe, autorskie kompozycje, jak utwory z wcześniejszego repertuaru.

Artystka nie po raz pierwszy zdecydowała się przekroczyć granice i na listopadowe koncerty zaprosiła muzyków z różnych stron świata. Na scenie towarzyszyć jej będą: Michał Tokaj (fortepian), Sławomir Kurkiewicz (kontrabas, gitara basowa), wirtuoz gitary z Czech – David Dorużka oraz gwiazda instrumentów perkusyjnych z Portugalii, Pedro Segundo.

Trasa „High & Low” to koncerty w prestiżowych lokalizacjach: filharmoniach, salach koncertowych oraz teatralnych, które zagwarantują komfort słuchaczom.

Warto przypomnieć, że występy Agi Zaryan słyną z niepowtarzalnej atmosfery a Artystka jest rozpoznawalną w świecie wokalistką jazzową, której reputacja sięga od Tokyo do Nowego Jorku. Wyróżnia ją indywidualny styl i podejście do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania oraz ciepłym matowym tonem głosu.
Laureatka wielu nagród, m.in. Gwiazdy Dobroczynności, Złotego Krzyża Zasługi, Róże Gali, Fryderyk, a także ośmiokrotna zwyciężczyni plebiscytu „Pierwsza Dama Polskiego Jazzu” według magazynu Jazz Forum.

14.11 Kraków – ICE
15.11 Łódź – Klub Wytwórnia
17.11 Białystok – BOK – Kino Forum
18.11 Legionowo – Sala widowiskowa MOK
19.11 Poznań – Aula UM
20.11 Warszawa – Palladium
21.11 Lublin – Centrum Spotkania Kultur
24.11 Olsztyn – Filharmonia Warmińsko Mazurska
25.11 Gdańsk – Teatr Szekspirowski
26.11 Wrocław – Centrum Kultury Impart
27.11 Ostrów Wielkopolski – Ostrowskie Centrum Kultury
29.11 Sanok – Sanocki Dom Kultury
30.11 Tarnów – Tarnowskie Centrum Kultury
01.12 Bielsko Biała – BCK Dom Muzyki
02.12 Chorzów – Teatr Rozrywki