Kalendarz koncertowy

Mar
26
wt
Combo jazzowe I roku licencjatu / opiekun ad .dr Piotr KostrzewaZespól studentów specjalności World Music / opiekun dr hab. Rafał GrząkaCombo jazzowe II roku licencjatu / opiekun dr hab. Włodek Pawlik – Katowice
Mar 26@19:30 – 20:30

PROGRAM

Wykonawcy:cCombo jazzowe I roku licencjatu / opiekun ad .dr Piotr Kostrzewa
Zespól studentów specjalności World Music / opiekun dr hab. Rafał Grząka
Combo jazzowe II roku licencjatu / opiekun dr hab. Włodek Pawlik

Zakład Jazzu i World Music w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie
W dobie nieustannego rozwoju technologii multimedialnych i ciągłego zapotrzebowania na nowe, kreatywne produkcje artystyczne w obrębie sztuki muzycznej powstała potrzeba powołania do życia w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina nowej specjalności adresowanej do instrumentalistów działających w obszarze szeroko pojętej muzyki jazzowej i world music.
Na Wydziale Instrumentalnym powołany został od roku akademickiego 2017/2018 kierunek Jazz i Muzyka Estradowa – specjalność Jazz i World Music. Adresatem studiów są praktykujący artyści-wykonawcy, poszukujący w swej twórczości innowacji w uprawianych gatunkach muzyki, z uwzględnieniem współcześnie zachodzących zmian. Istotą studiów utworzonych w UMFC jest osobisty plan stworzony przez studenta, swoista wizja uwzględniająca artystyczne cele i rozwój, wykorzystująca proponowaną przez uczelnie gamę rozwiązań.
Zajęcia oparte głównie na projektach, ćwiczeniach, mistrzowskich lekcjach z renomowanymi artystami, dających studentom możliwość ustalenia własnej zawodowej drogi i twórczych poszukiwań opartych na analizie i refleksji nad własną twórczością wykonawczą i tożsamością artystyczną. Studenci zostaną wyposażeni w znakomitą technikę oraz umiejętność kreatywnej i twórczej prezentacji.
JM Rektor prof. zw. dr hab. Klaudiusz Baran 15 stycznia 2019 roku powołał do życia Zakład Jazzu i World Music , który znajduje się w strukturze Wydziału Instrumentalnego. Kierownikiem Zakładu jest ad. dr Piotr Kostrzewa.

Kwi
2
wt
Mała Akademia Jazzu / Elektro – Folk – gdzie przeszłość spotyka przyszłość – Katowice
Kwi 2@19:30 – 20:30

PROGRAM

Elektro – Folk – gdzie przeszłość spotyka przyszłość.
Spotkanie poprowadzi Piotr Steczek, muzyk, aranżer, współzałożyciel orkiestry AUKSO. Artysta od wielu lat kolekcjonuje i gra na egzotycznych instrumentach z najdalszych zakątków świata (ney, duduk, zurna, shakuhachi, 6-strunowe skrzypce elektryczne), a jego kompozycje utrzymane są w stylu world music z silnymi wpływami współczesnej muzyki elektronicznej.
Będzie to niezwykła muzyczna podróż do Afryki, Armenii, Japonii, Indii poprzez Amerykę Południową i Europę – po raz pierwszy w Małej Akademii Jazzu zajrzymy też muzycznie w polskie góry.

Rezerwacja biletów telefonicznie w kasie biletowej lub w Dziale Organizacji Widowni pod numerami telefonów: 32 73 25 312, 320 lub 321.

Wtorkowy Klub Jazzowy / Jeremy Pelt Quintet – Katowice
Kwi 2@19:30 – 20:30

PROGRAM

Wojciech Myrczek, czołowy wokalista jazzowy. Absolwent Instytutu Jazzu AM w Katowicach, obecnie wykładowca tej uczelni. Laureat I nagrody Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych (Zamość 2007), konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej w kategorii Największa Indywidualność (2010), zdobywca Grand Prix na Jazz Voices 2011 (Litwa) i nagrody publiczności na Shure Montreux Jazz Voice Competition (2013). Nagrał albumy: „We’ll Be Together Again” oraz, wspólnie z Pawłem Tomaszewskim, „Love Revisited”. Współpracował z Janem ‘Ptaszynem’ Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Tomaszem Stańką, Michaelem ‘Patchesem’ Stewartem, zespołem Camerata Silesia. W swych interpretacjach łączy znakomitą technikę wokalną, wyrafinowane improwizacje wykonywane scatem oraz liryzm, nostalgię i subtelny humor.
Paweł Tomaszewski, pianista, kompozytor, aranżer, muzyk sesyjny. Ukończył Instytut Jazzu AM w Katowicach. Współpracował z m.in. Michałem Urbaniakiem, Krzesimirem Dębskim, Zbigniewem Namysłowskim, Jarosławem Śmietaną, Urszulą Dudziak, Piotrem Wojtasikiem. Realizuje własne projekty, występuje z Adamem Bałdychem, Grzegorzem Nagórskim, Maciejem Sikałą, Martą Król. Grał u boku gwiazd światowego jazzu: Marii Schneider, Erika Marienthala, Karen Edwards, Nigela Kennedy’ego.

M&T 2.0 to nowa odsłona działającego od pięciu lat duetu Myrczek & Tomaszewski. Po akustycznym albumie „Love Revisited” przyszedł czas na nowy projekt, który jest efektem poszukiwań, inspiracji i doświadczeń zebranych podczas ponad stu zagranych koncertów. Tym razem muzycy sięgają do brzmień elektronicznych, korzystają z syntezatorów, loopów rytmicznych i procesorów dźwięku. I choć odchodzą od pierwotnej koncepcji akustycznego duetu, w śpiewie Myrczka nadal nietrudno odnaleźć inspiracje Ellingiem, Bennettem, Sinatrą czy Murphy’m, a w grze Tomaszewskiego usłyszeć echa Monka i Evansa.

Kwi
16
wt
Wtorkowy Klub Jazzowy / Koncert Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach
Kwi 16@19:30 – 20:30

PROGRAM

Marek Bałata, znakomity wokalista jazzowy, gitarzysta, kompozytor, aranżer, pedagog, artysta multimedialny. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Podczas studiów zadebiutował z własnym zespołem Grupa Marka B. W 1986 założył jazzrockową formację Blue Painting. Ważnym momentem w jego karierze była I nagroda na Konkursie Wokalistów Jazzowych w Zamościu; wkrótce rozpoczął współpracę ze Zbigniewem Namysłowskim, Sławomirem Kulpowiczem, a następnie z Henrykiem Miśkiewiczem i Krzysztofem Ścierańskim. Był współzałożycielem międzynarodowego zespołu Cantabile in Jazz, w którym występowali m.in. Urszula Dudziak, Michele Hendricks i Anthony Jackson. Koncertował w Europie, USA i Kanadzie. Zrealizował wiele autorskich projektów z udziałem wybitnych muzyków amerykańskich, m.in. Billy’ego Harta, Steve’a Davisa, Erniego Adamsa, Ronniego Burrage’a, Franka Lacy’ego. Wykonuje własne utwory, standardy jazzu, muzykę klasyczną i religijną. Znakomity warsztat wokalny pozwala mu sięgać po najbardziej skomplikowany repertuar, w tym opracowania utworów Chopina. Występuje z własnymi formacjami, Triem Włodka Pawlika oraz w duetach z Krzysztofem Ścierańskim i Dominikiem Wanią.
Tim Armacost, amerykański saksofonista (tenor, sopran) jazzowy. Studiował w Panoma College, następnie udał się do Indii, gdzie uczył się gry na tabli. Po powrocie do USA współpracował z Tomem Harrellem, Kennym Barronem, Royem Hargrove’em, Davidem Murrayem, Marią Schneider, Randym Breckerem.
Dominik Wania, wybitny pianista jazzowy. Grał z Tomaszem Stańką, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Marcusem Millerem, Lee Konitzem, Dave’em Liebmanem, Garym Thomasem; aktualnie członek Kwartetu Macieja Obary. Zwycięzca ankiety krytyków Jazz Top 2017 magazynu „Jazz Forum”.
Joris Teepe, holenderski kontrabasista, od lat 90. działa w Nowym Jorku. Uczył się u samego Rona Cartera, współpracował takimi tuzami jazzu, jak Benny Golson, Sonny Fortune, Rashied Ali, Billy Hart, Randy Brecker. Nagrał 10 autorskich albumów.
Ronnie Burrage, wybitny perkusista amerykański, grający różne odmiany jazzu – od postbpu i free po fusion i R&B. Współpracował m.in. z Waynem Shorterem, Sonnyn Rollinsem, Patem Methenym, Jaco Pastoriusem, Garym Bartzem, Archiem Sheppem, Joe Zawinulem, McCoyem Tynerem. Wielokrotnie gościł w Polsce, występował i nagrywał z Jarosławem Śmietaną.

Kwi
23
wt
Wtorkowy Klub Jazzowy / Marek Bałata International – Katowice
Kwi 23@19:30 – 20:30

więcej szczegółów wkrótce