Trochę to trwało… ostatnie nasze podsumowanie 2021 roku – Debiut roku w muzyce jazzowej. Po pierwsze, wielkie gratulacje dla wszystkich debiutujących w poprzednim roku. Muzyka jazzowa ma się naprawdę znakomicie, zarówno zagranicą jak i w Polsce – bardzo to cieszy! Dlatego polskim debiutem zostały dwie formacie.

POLSKI DEBIUT 2021 ROKU
olko.m.trio.
/ Amirova Trio

olko.m.trio. to debiutujący, trójmiejski zespół o nieszablonowej stylistyce. Możemy w nim usłyszeć inspiracje harmonią jazzową, rozbudowane części improwizowane, jak również zamiłowanie do mocniejszych wyrazów przekazu, muzyki filmowej i klasycznej. Liderką i kompozytorką utworów formacji jest pianistka Aleksandra Mularczyk (olko.m). Muzyka olko.m.trio jest hołdem dla niezależności i ponętności życia. Jego chwil udręczonych jak i tych dotkliwie pięknych. Cichych krzyków duszy, które na zewnątrz nie wybrzmiewają wyniośle. Muzyczna materializacja soczystych kolorów i intensywności zmysłów.


Zespół Amirova Trio powstał w 2018 roku, kiedy w Akademii Muzycznej w Krakowie spotkali się pianistka z Kijowa Julia Amirova, tarnowski kontrabasista Mikołaj Sikora oraz perkusista z Bielska Patryk Gajda. Repertuar zespołu składa się z autorskich kompozycji pianistki w stylach contemporary jazz, groove, niekiedy można usłyszeć liryczne ballady oraz interesujące kompozycje modalne inspirowane muzyką ludową.

Wiosną 2021 ukazała się pierwsza płyta pod tytułem “Roots”, w skład której wchodzą tradycyjne pieśni z Ukrainy i Polski w opracowaniu na trio jazzowe. Nazwa “Roots”, czyli “Korzenie” pojawiła się, dlatego że poprzez wykonanie dawnych pieśni można odczuć związek ze swoim rodem, ze swoim krajem, zrozumieć kim się jest i odnaleźć swoje tytułowe korzenie. Muzyka tradycyjna Ukrainy i Polski ma w sobie dużo wspólnego, przedstawienie pieśni tych krajów w jednym programie pokazuje, że jesteśmy bliskimi narodami i kultura nas łączy. W repertuarze można znaleźć groove’owe utwory, ballady, a także szybkie kompozycje z tanecznym charakterem. Współczesne aranżacje i jazzowa harmonia pozwalają na nowo interpretować słowiański folklor, jednak tradycje i charakterystyczne elementy muzyki etnicznej zostają zachowane i łącznie tworzą unikalny klimat i nastrój.

ZAGRANICZNY DEBIUT 2021 ROKU
Samara Joy

Debiuty takie jak Samara Joy zdarzają się naprawdę rzadko. Wychowana w gospel odziedziczyła miłość do muzyki po rodzicach. Zjawiskowy, unikatowy, jeden z najpiękniejszych obecnie wokali we współczesnym jazzie, który czerpie inspiracje z przeszłości. Fenomenalny talent świadomy swoich możliwości. Poprzednie stulecie miało Ellę, my mamy Samarę. Świat jazzu wiąże z nią wielkie nadzieje, oby miała odwagę im sprostać i je zrealizować.