Nazwa „New Constellation” w pełni oddaje istotę przedsięwzięcia. Uznani muzycy młodego pokolenia wzięli na warsztat legendarną płytę Michała Urbaniaka „Constellation: In Concert”. Jest to płyta wyjątkowa, zarówno od strony zaprezentowanych kompozycji, składu instrumentalistów (m.in. dwóch wybitnych polskich keyboardzistów: Adama Makowicza i Wojciecha Karolaka) oraz brzmienia. „Constellation: In Concert” to jedna z tych płyt, o których powiedzieć można, iż wyprzedzały swój czas. Stąd bierze się jej dzisiejsza aktualność. Młodzi muzycy na całym świecie, podobnie jak kiedyś Urbaniak, łączą brzmienia instrumentów akustycznych z elektroniką.

Premierowy materiał pt. „New Constellation” inspirowany tą płytą przygotuje specjalnie dobrany skład z czołówki młodej sceny jazzowej. Liderami projektu są: Adam Bałdych, o którym Allaboutjazz.com pisze, że „nadaje swoim skrzypcom głos i emocjonalną siłę, której nie słyszano od dekad” oraz Piotr Orzechowski, „wspaniały pianista, kompozytor i muzyk(…)” – mówi Randy Brecker – (…) jeden z najlepszych, z którym kiedykolwiek grałem.” Obok liderów wystąpi Alan Wykpisz – kontrabasista o niezwykłej, głębokiej artykulacji, Mateusz Śliwa – świeży powiew w podejściu do gry na saksofonie tenorowym, wybitny i wrażliwy gitarzysta Marek Kądziela oraz Paweł Dobrowolski perkusista grający z najlepszymi, muzyk mający perfekcyjny timeing i styl.

Każdy z muzyków reprezentuje wyjątkowy charakter artykulacji dźwiękowej, jednak nie przeszkodzi to w stworzeniu jednej nowej muzycznej konstelacji. Gościnnie podczas koncertu wystąpi wielokrotnie nagradzany, znakomity aranżer i kompozytor, wybitny skrzypek jazzowy Michał Urbaniak, który występował z Milesem Davisem, Krzysztofem Komedą czy Andrzejem Trzaskowskim.

Urbaniak, Bałdych, Orzechowski – 8. Lublin Jazz Festival, 17 kwietnia.

New Constelllation feat. Michał Urbaniak
Michał Urbaniak – violin
Adam Bałdych – violin
Piotr Orzechowski – piano
Alan Wykpisz – bass
Paweł Dobrowolski – drums
Mateusz Śliwa – saxophone
Marek Kądziela – guitar

8. Lublin Jazz Festival | 17.04.2016, godz. 19:00
Centrum Kultury w Lublinie
New Constelllation feat. Michał Urbaniak
Bilety: 50 zł normalny / 40 zł ulgowy
Bilety Online: https://ekobilet.pl/ck-lublin/w-dniu/2016-04-17