6 Katowice JazzArt Festival – „OLD & UNWISE” – Katowice

  Kiedy:
  26 Kwiecień 2017@18:00
  2017-04-26T18:00:00+02:00
  2017-04-26T18:15:00+02:00
  Gdzie:
  Katowice Miasto Ogrodów
  plac Sejmu Śląskiego 2
  Katowice
  Polska
  Koszty:
  Bez opłat

  Wernisaż wystawy grafik Steve’a Byrama i fotografii Tima Berne’a

  Coffe-table-book to rodzaj bogato ilustrowanej książki, przeznaczonej raczej do oglądania, niż do czytania. Siedząc wygodnie i pijąc kawę, chłoniemy wzrokiem ilustracje. „Spare” należy właśnie do tego rodzaju książek i jest efektem współpracy Berne’a i Byram’a. Współpracują ze sobą od prawie 30 lat, a poznali się podczas krótkiej pracy Berne’a jako realizatora w Columbia Records. Od tej pory są nierozłączni.

  Współpraca artystów jest dziwacznym połączeniem grafik i zdjęć, w których odnaleźć można wiele sprzeczności. Kiedy Byram niepokoi, Berne uspokaja. Grafiki Byram’a to często humanoidalne postacie na czystym bądź impulsywnie zakreślonym tle. Z kolei często poruszone zdjęcia Berne’a przepełnione są nostalgią. Całe to kontrastowe zestawienie wydaje się tłumaczyć tytuł ich wspólnego dzieła („Spare” – ang. części zamienne), ponieważ artyści co rusz zmieniają nastroje odbiorcy.

  Tim Berne (ur.1954 w Syracuse, stan Nowy Jork) – muzyk jazzowy, kompozytor i saksofonista. Nagrał dwa albumy pod szyldem Columbia Records. Pod koniec lat 90. założył swoją własną wytwórnię Screwgun Records. Od 1980 roku bezustannie komponuje i występuje.

  Steve Byram (ur. 1952 w Oakland w stanie Kalifornia) – projektant graficzny. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w San Francisco. Jego prace cechuje dynamiczna typografia i odręczne rysunki. Jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych projektów jest okładka albumu „Licensed to II” grupy Beastie Boys.

  Wstęp wolny