Happening Gitarowy podczas Akademii Gitary to wydarzenie, które od kilku lat cieszy się ogromną popularnością. Nie mogło go zabraknąć w trakcie tegorocznego Festiwalu. W ostatnią sobotę sierpnia Stary Rynek w Poznaniu znów wypełni się miłośnikami sześciu strun, którzy wspólnie zagrają utwór happeningowy. A będzie nim w tym roku „Every Breath You Take” z repertuaru The Police. 

Rockowa ballada o miłości okazała się najpopularniejszym singlem zespołu, zdobywając szczyty brytyjskich i amerykańskich list przebojów. „Every Breath You Take” to piosenka, którą kojarzy każdy. Pochodzi z albumu „Synchronicity” z 1983 roku. Utwór, napisany przez Stinga i Andiego Summersa, opowiada o wielkiej miłości. „Every Breath You Take” było wielokrotnie coverowane. Najsłynniejszym utworem, opartym na samplach z niego, okazał się singiel „I’ll Be Missing You” Puffa Daddy’ego i Faith Evans z 1997 roku. Również zespół Perfect nagrał cover tego utworu pod tytułem „Każdy oddech twój”.  A w wersji na kilkaset gitar usłyszymy ten utwór w Poznaniu w niedzielę 27 sierpnia.  Już po raz kolejny uczestnicy happeningu wykonają utwór autorstwa Stinga. Tegoroczny happening poprowadzi Wojciech Pilichowski, jeden z najlepszych polskich basistów. Po wydarzeniu – koncert zespołu Pilichowski Band.

Happening to wielkie święto gitarowe, które co roku ma miejsce w samym sercu Poznania. Obok zawodowych artystów, biorą w nim udział początkujący instrumentaliści, ale też po prostu amatorzy sześciostrunowego brzmienia. Jego celem jest przede wszystkim wspólna zabawa w muzykowanie. Inicjatywa, która rozpoczęła się od spontanicznego spotkania uczestników festiwalowego Kursu Mistrzowskiego na schodach pod poznańskim ratuszem, urosła do rangi jednego z największych letnich wydarzeń muzycznych i na stałe wpisała się w program Akademii Gitary. Najważniejsze  jest to, że podczas Happeningu zagrać może każdy. Wystarczy instrument i odrobina odwagi! A ci bardziej nieśmiali mogą po prostu przyjść i kibicować uczestnikom.

Happening gitarowy
Prowadzenie:  Wojciech Pilichowski
27 sierpnia | Stary Rynek w Poznaniu | godz. 11.00, koncert o godz. 13.00

Co już zagraliśmy?

2009 „When I’m 64” The Beatles
2010 „Shape of my Heart” Sting
2011 „Kiedy byłem małym chłopcem” Tadeusz Nalepa
2012 „Summer of 69” Bryan Adams
2013 „Sultans of Swing” Dire Straits
2014 „The Passenger” Iggy Pop
2015 „Don’t Worry, Be Happy” Bobby McFerrin
2016 „Should I Stay or Should I Go” The Clash

Wojciech Pilichowski

Najbardziej rozpoznawalny polski basista, kompozytor. Wieczny eksperymentator, a jego zainteresowania oraz umiejętności muzyczne obejmują różne style i estetyki muzyczne. Artysta, który udowodnił, że gitara basowa, to instrument o wielu obliczach. Poza działaniami scenicznymi regularnie prowadzi warsztaty edukacyjne.

Pilichowski Band

Zespół założony przez Wojtka Pilichowskiego. Ich muzyka to solidna mieszanka jazzu, rocku oraz elektroniki. Tworzą prawdziwą energetyczną bombę. Zadziorności dodaje agresywny i lekko niedbały wokal Kasi Stanek. Jednym z ostatnich głośnych projektów grupy jest Electro Step z 2015 rok.

10 powodów na 10. edycję, dla których warto wziąć udział w Happeningu:

  1. Będziesz częścią jednego z największych letnich wydarzeń muzycznych
  2. Poczujesz moc wspólnego muzykowania
  3. Na koniec lata naładujesz się pozytywną energią
  4. Poznasz zawodowych artystów, ale też amatorów, którzy z pewnością zarażą Cię miłością do gitarowych dźwięków
  5. Spędzisz miłe popołudnie w samym sercu Poznania
  6. Nie masz gitary? To żaden problem – możesz zagrać na ukulele albo mandolinie
  7. Nie musisz grać – możesz zaśpiewać, zaklaskać, a nawet zagwizdać
  8. Nadal się wstydzisz? Przyjdź i kibicuj uczestnikom
  9. Nie jesteś z Poznania? Nic nie szkodzi – skorzystaj z darmowego dojazdu Kolejami Wielkopolskimi
  10. Będziesz po prostu żałować, że nie było Cię z nami!

W przygotowaniach do Happeningu pomogą z  pewnością otwarte warsztaty gitarowe oraz filmik instruktażowy zamieszczony na naszej stronie internetowej. Więcej szczegółów na temat wydarzenia oraz zapisów na: www.akademiagitary.pl w zakładce HAPPENING.