NYC Marek Napiórkowski i Jeff Tain Watts wystąpili w ramach Jazzu nad Odrą 2017

Podczas pierwszej części, trzeciego dnia tegorocznej edycji Jazz nad Odrą na scenie wystąpił Marek Napiórkowski ze swoim nowym projektem oraz Jeff Tain Watts.

Koncerty odbyły się 28 kwietnia.

Projekt WAW – NYC (w rozwinięciu: WARSZAWA – NEW YORK CITY) to unikatowa fuzja różnorodnych osobowości i dwóch odległych miast, której podstawą jest siła muzyki ich jazzowych reprezentantów.

WAW-NYC to premierowy projekt Marka Napiórkowskiego, w którym za pośrednictwem muzyki dynamicznie rozwijająca się Warszawa spotyka się z Nowym Jorkiem – tętniącą życiem stolicą jazzu i współczesnej sztuki. Kompozycje stworzone specjalnie na tę okazję dają doświadczonym improwizatorom możliwość pełnego interakcji muzykowania. Europejski koncept harmoniczny łączy się z kulturą rytmu kolebki jazzu i kubańską żarliwością. Na potrzeby festiwalu nazwa projektu została rozwinięta i funkcjonuje jako WROCLAW – NEW YORK & CUBA. Marek Napiórkowski przez wiele lat związany był bowiem muzycznie z Wrocławiem, a pianista Manuel Valera, obecnie nowojorczyk, pochodzi z Kuby.

Jeff „Tain” Watts to jazzowy innowator, jeden z najbardziej rozchwytywanych i cenionych perkusistów na świecie. Kariera muzyka kształtowała się przez lata w zespołach Wyntona i Branforda Marsalisów. Początkowo specjalizował się w perkusji klasycznej w Pittsburgh Duquesne University, gdzie był przede wszystkim timpanistą, później studiował w słynnej Berklee School of Music. W 1981 Jeff dołączył do Kwartetu Wyntona Marsalisa, z którym trzykrotnie został laureatem Grammy. Wyntona opuścił w roku 1988 i po współpracy z George’em Bensonem, Harry Connickiem Jr. i McCoyem Tynerem dołączył do Branford Marsalis Quartet zdobywając wspólnie (1989) nagrodę Grammy za Heard You Twice the First Time and Contemporary Jazz. Jako aktor pojawił się w ważnej roli w filmie Mo’ Better Blues Spike’a Lee. Koncertował także z takimi tuzami jazzu jak: Danilo Perez, Michael Brecker, Betty Carter, Kenny Kirkland, Courtney Pine, Geri Allen, Kenny Garrett, Alice Coltrane, Ravi Coltrane, Greg Osby, Steve Coleman, Gonzalo Rubalcaba. Obecnie występuje z własną grupą – JEFF „TAIN” WATTS QUARTET, jak również z zespołami McCoya Tynera, George’a Cablesa i Gerri Allen. Czekaliśmy na niego na 50. Festiwalu w zespole Terenca Blancharda, ale wówczas w ostatniej chwili zastąpił go James McBride. Na fantastycznej autorskiej płycie WATTS (2009) zagrali: Terence Blanchard, Branford Marsalis i Christian McBride.