Na deskach warszawskiego teatru IMKA możemy obserwować spektakl “Komeda”. Jest to widowisko poświęcone wybitnemu polskiemu kompozytorowi Krzysztofowi Komedzie Trzcińskiemu jest próbą przyjrzenia się krótkiemu, aczkolwiek intensywnemu życiu muzyka – przedwcześnie zakończonemu przez niespodziewaną i absurdalną wręcz śmierć. Osią dramaturgiczną sztuki są spotkania Komedy z wybitnymi osobowościami jego epoki (Roman Polański, Marek Hłasko, Janusz Morgenstern, Jerzy Skolimowski), które okazały się kluczowe dla jego losów. Jednak historia Komedy to nie tylko jazzowa widokówka z artystycznego świata. Figura artysty – zmarłego na emigracji – pozwala spojrzeć z dzisiejszej perspektywy na zmiany, jakie zachodzą w polskiej kulturze i w sferze wolności wypowiedzi artystycznej.

W spektaklu o Komedzie nie zabraknie muzyki.

Aranżując jam session oparte na tematach muzycznych kompozytora chcielibyśmy przypomnieć odbiorcom teatralnym szeroki dorobek twórczy Krzysztofa Trzcińskiego, którego nie wyczerpuje istniejąca w powszechnej świadomości wiedza o kilku filmach, do których muzykę skomponował.

Podejmując próbę rekonstrukcji archiwalnych nagrań Komedy, zaproponujemy rodzaj dźwiękowej sesji, w której żywy plan wykonawczy zderzy się z oryginałami – mówi Lena Frankiewicz.

Występują aktorzy Teatru IMKA w Warszawie i Teatru Nowego w Łodzi.

Spektakl prezentowany w ramach współpracy Teatru Nowego oraz Teatru IMKA – DuoPolis Kulturalne Warszawa-Łódź. Spektakl dofinansowany ze środków miasta Łódź.

Obsada: Monika Buchowiec, Delfina Wilkońska, Iwona Bielska, Michał Bieliński, Mateusz Janicki, Adam Kupaj, Tomasz Karolak, Paweł Dobrowolski (instrumenty perkusyjne)
Scenografia i światło: Katarzyna Borkowska
Muzyka: Olo Walicki