Jamie Cullum – brytyjski muzyk jazzowy, pianista, gitarzysta i perkusista, laureat nagrody Grammy i dwóch Złotych Globów. Wykonuje własne kompozycje, jak i covery innych wykonawców, sięga w różne muzyczne regiony, z tego też powodu jego muzyka określana jest często jako jazz/pop lub crossover. Cullum czerpie inspiracje z wielu różnych gatunków muzycznych, dzięki temu jego muzyka jest bardzo eklektyczna, choć mocno zakorzeniona w jazzie.

Swój pierwszy album „Heard It All before” nagrał w wieku 19 lat. W sumie na koncie ma 7 albumów, które sprzedały się w milionach egzemplarzy na całym świecie. W 2003 roku Cullum został nagrodzony w kategorii jazzowej przez BBC, jako najlepsza wschodząca gwiazda. W tym samym roku magazyn „More” przyznał mu tytuł osobowości roku. W 2005 roku został nominowany w dwóch kategoriach do BRIT Awards oraz w jednej do Grammy. Rok ten przyniósł mu nagrodę słuchaczy Radia 2 BBC za najlepszego wykonawcę. W 2009 roku otrzymał nominację do Złotego Globu za kompozycję „Gran Torino” z filmu Clinta Eastwooda.

Cullum jest określany nadzieją muzyki jazzowej, a według danych BBC, najpopularniejszym brytyjskim muzykiem jazzowym w historii. Nazywa się go „bijącym sercem jazzu”, „Beckhamem jazzu” oraz „Sinatrą w trampkach”.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia – pełni rolę ambasadora kulturalnego reprezentującego Polskę na międzynarodowej scenie artystycznej. Zespół zrealizował ponad 200 nagrań dla wielu renomowanych wytwórni, występował niemal we wszystkich krajach Europy, a także na innych kontynentach, współpracując z wieloma znakomitymi dyrygentami, solistami i kompozytorami.

Jamie Cullum & Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
26 lutego, godz. 18:00, Katowice | NOSPR w Katowicach (Plac Wojciecha Kilara 1)

Sprzedaż biletów na Festiwalową Galę LOTOS Jazz Festival 19. Bielskiej Zadymki Jazzowej w Katowicach prowadzimy wyłącznie w kasach oraz internetowym systemie NOSPR od 17 stycznia 2017 r.

Bilety i karnety na pozostałe koncerty można rezerwować pod adresem mailowym: bilety@zadymka.pl oraz osobiście w Biurze Festiwalowym: Bielsko-Biała, ul. Mostowa 5, Galeria SFERA, galeria 1, klatka D, piętro 2, od 9 stycznia w godzinach od 10.00 do 18.00 (od poniedziałku do piątku). Odbiór wykupionych drogą elektroniczną biletów i sprzedaż bezpośrednia od 16 stycznia 2017 r. w Biurze Festiwalowym.