Kilka tygodni temu, do Polski, zawitało multi-instumentalne trio Mighty Oaks. Mieliśmy przyjemność rozmowy z członkami zespołu – Ianem i Claudio – na temat początków formacji, ich współpracy, debiutanckiego albumu, pt. “Howl” oraz planów na przyszłość.

Jak to się stało, że trzech mężczyzn z trzech różnych krajów zdecydowało się na założenie zespołu i współpracę w jeszcze innym państwie, w Niemczech?

Ian Cooper: W czasie, kiedy założyliśmy zespół, mieszkałem w Hamburgu, Craig zresztą też. Spotkaliśmy się, obaj graliśmy, pisaliśmy utwory. Claudio poznaliśmy na jednym z małych akustycznych koncertów w mieście. W ciągu roku przeprowadziłem się do Berlina, gdzie zacząłem pracować w SoundCloud, Claudio przeniósł się tutaj także za pracą. Mieliśmy ze sobą kontakt, zaczęliśmy razem grać. Na początku traktowaliśmy to jako hobby, potem ta pasja zaczęła rosnąć, nabierać kształtu, formy zespołu. Wtedy też ściągnęliśmy Claudio z Hamburga.

Claudio Donzelli: Przed założeniem zespołu żaden z nas nie był profesjonalnym muzykiem, natomiast byliśmy jej wielkimi pasjonatami. Myślę, że muzyka jest niezwykle ważną częścią naszego życia, pomimo tego, że oprócz niej studiujemy czy pracujemy. W pewnym sensie, kiedy zaczęliśmy pracować razem, naturalnym stało się traktowanie naszej gry jako pracę. Dostrzegliśmy w tym jakąś szansę, m.in. dzięki ogromnemu odzewowi od naszych słuchaczy. Było wtedy też wielu ludzi, którzy od samego początku mocno wierzyli w nas, naszą muzykę. Wspierali także tym, że mogliśmy nagrywać w studiu muzykę w dobrej jakości bez żadnej presji czasowej. Młody producent muzyczny, Robert Stephenson, także w nas uwierzył, chciał, byśmy rozwinęli się jeszcze bardziej. To wtedy nabrało sensu. Nie moglibyśmy robić tego tylko wieczorami i w weekendy, chcieliśmy grać 24 godziny na dobę, przelewać całą naszą energię muzyce. To było w 2012 roku, wtedy zrezygnowaliśmy ze swojej pracy, by skupić się w pełni na muzyce.

Wspomniałeś, że żaden z Was wcześniej nie był muzykiem. Dlaczego w takim razie zdecydowaliście się na granie na tak dużej ilości instrumentów?

(Ian Hooper jest wokalistą, gra na gitarze akustycznej, bębnie basowym, perkusji i tamburynie. Claudio Donzelii natomiast nie tylko śpiewa, ale także gra na gitarze akustycznej i elektrycznej, mandolinie, fortepianie i keyboardzie. Craig Saunders śpiewa i gra na basie).

Ian: Muzyka zawsze była dla nas pasją, czymś, co kochamy i czym się cieszymy. Wiesz, kiedy zaczynasz uczyć się grać na jednym instrumencie, chcesz w pewnym sensie poszerzyć zainteresowania i wtedy zaczynasz uczyć się grać na innych instrumentach. W moim przypadku, tak było z fortepianem, gitarą i mandoliną. Kiedy zaczynasz myśleć o tym z perspektywy tworzenia zespołu, zaczynasz zastanawiać się, które instrumenty najlepiej ze sobą brzmią. Nie było trudno się uczyć grać na kilku instrumentach. Claudio szybko to „załapał”, Craig i ja potrzebowaliśmy chwili, by wszystko zrozumieć. Oczywiście, wszystko zależy też od uczuć – to wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, oddania, ćwiczeń, jak wszystko w życiu.

Zaczeliście pracować razem w 2010 roku, wtedy też ukazał się Wasz debiutancki mini-album – „Mighty Oaks”, który nagrywany był w mieszkaniu Claudio. Czemu tak się stało?

Claudio: Jednym z największych powodów mojej przeprowadzi do mieszkania był brak miejsca do nagrywania. Nagrywaliśmy wtedy kilka pomysłów i byliśmy swego rodzaju szczęśliwi z efektów. Chcieliśmy podzielić się tym z całym światem. W 2010 roku nastąpił „upadek” MySpace, dlatego zdecydowaliśmy się umieścić nasze nagrania na nieco nowocześniejszych platformach, takich jak SoundCloud, gdzie istnieje możliwość komentowania pod utworami. Dostaliśmy wtedy wiele pozytywnych wiadomości od naszych słuchaczy, dzięki czemu zaczęliśmy myśleć o właściwym studiu, później o nagraniu płyty oraz możliwości umieszczenia naszych kawałków w radiach. Powoli, ale zaczęliśmy posuwać się wtedy we właściwym kierunku.

Ian: Nie szukaliśmy właściwego studia, to się po prostu stało. Poznaliśmy młodego producenta – Roberta Stephensona, który później zaczął pracować jako nad producent wykonawczy. Razem wynajęliśmy studio.

Jak zaczęła się Wasza współpraca z nim?

Ian: Nasz wspólny znajomy przedstawił nas jemu. On jest młodym chłopakiem, album i EP-ka były jego pierwszymi autorskimi projektami. To czas nauki dla każdego z nas, jesteśmy dobrymi kolegami.

Wspomnieliście o odzewie słuchaczy, „feedbacku”. Wasza pierwsza EP-ka, „Mighty Oaks”, przyniosła Wam tysiące fanów – co, według Was, jest unikatowego w Waszej muzyce?

Ian: Myślę, że popularność muzyki folkowej i akustycznej wzrosła na przestrzeni ostatnich lat, głównie dzięki Stanom Zjednoczonym i Wielkiej Brytanii. Istnieje wiele folkowych grup, także w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Ludzie w tych krajach naprawdę to doceniają.

Dwa lata po premierze debiutanckiego mini-albumu, na rynku ukazała się Wasza kolejna EP-ka, „Just One Day”. Co te dwa lata zmieniły w Waszej mentalności?

Ian: Zaczęliśmy traktować to wszystko nieco poważniej, myśleć bardziej krytycznie – o życiu, kreacjach muzycznych, lepszych instrumentach. Nadal traktowaliśmy to jako hobby, nadal pracowaliśmy, mieliśmy swoje zajęcia. Wielki wzrost pojawił się, kiedy zdecydowaliśmy się nagrać EP-kę i album. Zajęło to trochę czasu, chcieliśmy tego, ponieważ zależało nam na prawdziwym studiu, dobrym sprzęcie, dźwięku, managemencie – wszystkim tym, z czego moglibyśmy być dumni.

W wywiadach wyznajecie, że Wasza muzyka inspirowana jest Wybrzeżem Północno-Zachodnim. Co jest w nim takiego inspirującego?

Ian: Jest to miejsce mojego urodzenia. Przede wszystkim – natura. Wszystkie zdjęcia z książeczki płyty oraz sam teledysk do singla „Brother” kręcony był właśnie tam. Dorastałem w pięknym miejscu na świecie. Podczas prac związanych z pisaniem utworów, wracałem wspomnieniami do tego miejsca, do ludzi, wśród których dorastałem, z moimi przyjaciółmi, rodziną. Jest osoba nostalgiczną, to mnie inspiruje, pozwala snuć refleksje nad swoim życiem.

W kwietniu br. polską premierę miał Wasz debiutancki album pt. „Howl”. Co chcieliście powiedzieć swoim słuchaczom tą płytą?

Ian: Na płycie jest mieszkanka wiadomości. Kilka utworów jest melancholijnych, nostalgicznym. Jest też wiele nadziei, inspiracji, nadal wiele podstawowych ludzkich emocji, takich jak miłości, przyjaźni, rodziny, szczęścia – wszystkiego. Każdy może znaleźć na płycie coś dla siebie. Każdy utwór to historia.

Jaka jest historia „Brother”, pierwszego singla z „Howl”? Jeżeli chodzi o warstwę tekstową, jest to piękny numer, ale jakie są jego początki?

Ian: Dziękuję. Cała historia została oparta na moim przyjacielu Berreccie, który nadal żyje w Seattle, gdzie jest prawnikiem. Dorastaliśmy w niezwykłym miejscu, w pięknym, naturalnym środowisku. Często wspominam go oraz moment, kiedy się poznaliśmy, jak wtedy było cudownie. Ta piosenka to rodzaj hołdu dla niego, naszej przyjaźni. Tak naprawdę każdy, kto słucha tego kawałka, może pomyśleć o swoich braciach, siostrach, przyjaciołach.

A skąd tytuł płyty – „Howl”? Tak właściwie, to nie ma w nim za dużo wycia… [„to howl” oznacza „wyć” – przyp. red.].

Ian: Album zaczyna się frazą „Wyliśmy”, jest to pierwszy wers singla „Brother”. Ostatni utwór zatytułowany jest „Howl”, więc jest to swego rodzaju początek i koniec całej płyty. Nie myśleliśmy o tytule zbyt długo, zdecydowaliśmy się na „Howl”, bo wszyscy lubimy ten utwór.

Naszym ulubionym kawałkiem z płyty jest utwór „Shells”. Jaka jest jego historia?

Claudio: To jest też i mój ulubiony utwór!

Ian: Piosenka nawiązuje do relacji, jaką miałem ze swoją dziewczyną z Portland. Mieszkaliśmy w Berlinie, pewnego dnia byliśmy razem na Wybrzeżu i zaczęliśmy zbierać muszle. Piliśmy, jedliśmy, pływaliśmy. Ona zostawiła wszystkie to muszle w kieszeni mojej kurtki. Kiedy wróciliśmy do domu, a potem się rozstaliśmy, znalazłem garść tych muszli. Początek utworu mówi o słowach, które możesz napisać, o listach, które mógłbyś wysłać ukochanej osobie. Te listy są pełne emocji, pachną czymś, za czym tęsknisz, za jej perfumami.

Która piosenka będzie drugim singlem?

Ian: To będzie „Seven Days”. Nie zaczęliśmy jeszcze jednak kręcić do niego teledysku.

W czerwcu zagracie podczas polskiego Malta Festival. Jakie macie oczekiwania wobec tego koncertu i czego my możemy spodziewać się po Was?

Claudio: To jest w Poznaniu, nie?

Ian: Nie mam pojęcia, jak duży koncert, wydarzenie to jest. Damy dużo energii, zabawy, to będzie dobra okazja do poznania nowych ludzi i znalezienie nowych inspiracji.

Pracujecie nad materiałem na drugą płytę?

Ian: Oczywiście, że tak, ale nie wiemy, kiedy zostanie on wydany. Teraz skoncentrowani jesteśmy nad naszą międzynarodową trasą koncertową „Howl Tour”, która rusza w połowie maja. Wtedy też zaczyna się sezon festiwalowy, mamy w planach kilka występów.

Zapytaliśmy Was o pochodzenie tytułu płyty, teraz chcemy zapytać o pomysł na nazwe zespołu, Mighty Oaks.

Ian: Nazwa pochodzi o amerykańskiego przysłowia: „A mighty oaks from little acorns grow” [„Potężne dęby rosną z małych nasion” – tłum.red.]. Myśleliśmy wtedy nad nazwą, także dla naszych utworów oraz nazw użytkownika na serwisy, na które chcieliśmy umieścić nasze piosenki. Znaleźliśmy wówczas to przysłowie, które pasowało do naszego doświadczenia – chcemy razem dorastać jako zespół, zdobywać więcej fanów, nagrywać kolejne numery.

JazzSoul: Jak zaczęła się współpraca z zespołami The Lumineers, First Aid Kid i Shout Out Louds ? Jak wspominacie ten czas?

Ian: Trasa koncertowa Shout Out Louds była naszą pierwszą trasą zagraną jako Mighty Oaks. Mieliśmy szansę zagrania przed cudowną publicznością na pięknych arenach w Niemczech i Austrii. Podróżowaliśmy samochodem, to było cudowne. Po raz pierwszy zagraliśmy dla więcej, niż dla tysiąca ludzi. Za pierwszym razem nasze nogi się trzęsły, potem już robiliśmy to, co powinniśmy.

Claudio: Mieliśmy też przyjemność zagrania z grupami The Lumineers i First Aid Kid, to były duże imprezy. Cudownym czasem była dla nas także współpraca z Kings of Leon, to był nasz największy koncert – zagraliśmy dla ponad 18 tysięcy ludzi!

Kto jest Waszym muzycznym idole, kim się inspirujecie?

Ian: Nie czerpiemy inspiracji z innych zespołów, próbujemy inspirować się samą muzyką, życiowymi doświadczeniami. Wtedy muzyka przychodzi sama. Lubimy muzykę takich artystów, jak Coldplay, Led Zeppelin, Bombay Bicycle Club, Local Natives, Zone, Bob Dylan.

Dziękujemy Wam za rozmowę, mamy nadzieję, że zawitacie do Polski ponownie!

Ian: Dzięki!

 

ENGLISH

The multi-instrumental trio Mighty Oaks visited Poland few weeks ago. We had an opportunity to talk with them – with Ian and Claudio – about the beginnings of the band, their cooperation, debut album “Howl” and plans for the future.

How has it happened, that three men from three different countries decided to become a band and start to work together in other country, Germany?

Ian Hooper: I was living in Hamburg at the time, and Craig was there as well. We met there, we’re both playing music, we’re music writers. We met Claudio as well at the little acoustic festival in Hamburg. Throughout the year I moved to Berlin to work at SoundCloud, Claudio moved there to work. We got back in touch with one another, we started playing music together. At first, it was only the hobby, but then this passion started to grow, take shape and form of the band. And we called Claudio from the Hamburg.

Claudio Donzelli: None of us was the proffesional musician before being in the band, we were super passioned about the music. I think, music is very important thing in our lives, despite we were studying or working. In some point, when we started making music together, it became natural step to make it become our job as well, because we saw opportunity in this, feedbacks from the audience. There were also some people, who very early started to believe in our project, music, they supported it with giving us the opportunity to record a good quality music without time preasure. The young producer Robert Stephenson also believed in our music, he wanted to work with us to develop even further. It really made sense. We couldn’t do this only in the evenings and weekends, we wanted to play 24 hours per day, give all of our energy to the music. It was in 2012, when we quit our jobs and focus on the music fulltime

You’ve just told, that none of us were musician before, but you’re playing a lot of different instruments. Why exactly did you decide to do this, despite being non-proffesional musicians?

(Ian Hooper is the vocalist, plays acoustic guitar, kick drum, drums and tambourin. Claudio Donzelii not only sings, but also plays acoustic and electric guitar, mandolin, piano and keyboard. Craig Saunders sings and plays bass.)

Ian: The music was always the passion for us, something what we love and enjoy. You know, when you’ve started to learn playing one instrument, you’re kind of to develop interests and begin to play other instruments. In my case, it was piano, guitar, mandolin. When you bring it to the context of the band, then you start figuring out which instruments works together. It wasn’t hard to learn playing different instruments. Claudio quickly picked instruments, Craig and I needed a while to figure it out. Everything depends of the feelings, of course – it takes a lot time of work, dedication, practise, like anything in life.

You started to work together in 2010 and in the same year you’ve released the debut EP „Mighty Oaks”. The album was recorded in Claudio’s apartment, what was the reason for that?

Claudio: One of the main reasons, why I’ve moved to the apartment, was because of the little space for recording. We’ve recorded some ideas then and we’re kind of happy with the result. We wanted to share it with the world. In 2010 there were the sunset of MySpace, so we’ve decided to upload it in the more modern platforms like SoundCloud, which allowes to comment the track. We had a lot of comments above the tracks and then we’ve started to think about proper music studio, put our music to the radios, album. Slowly, but we started to move in proper direction since then.

Ian: We weren’t searching for the proper studio, it’s kind of happened. We met our producer – Robert Stephenson, he was working with us as the executive producer. We’ve rented the studio together.

How has the collaboration with Robert Stephenson begun?

Ian: We were introduced to him by our friend, we did a couple little test sessions with him. He’s still very young, the album and the EP were his first projects written by himself. It’s learning proccess for everybody, we’re good friends.

You’ve mentioned feedback. Your first EP „Mighty Oaks” brought you thousands of fans – what do you think is unique in your music?

Ian: I think, the popularity of the folk, acoustic music is been growing in the last year, it’s mainly coming from the United States and England. There are a lot of folk bands, in Germany, Austria, Switzerland too. People in this countries really appreciate that.

Two years after the premiere of debut EP, there were the releasing of „Just One Day” EP. What has two years changed in your mentality?

Ian: I think, we’ve started to treat it more seriously, think about everything more critically – about live, music creations, better instruments. We’ve still treated it as a hobby, we’ve still working, had our jobs. The big growth appeared, when we decided to record the EP and the album. It took time, we wanted it, because we wanted to have a real studio, good equipment, sound, management – all this stuff we could be proud of.

You’ve told in one of the interviews, that your music is inspired by Pacific Northwest. What is it inspiring in this place?

Ian: It’s my birthplace. First of all – the nature. All the pictures from the booklet of the album were took there, as well as the picture for the video-clip to „Brother”. I grew up in the beautiful part of the world. During the songwriting proccess, I think back to this place, to people who I grew up with, my friends, family. I am very nostalgic person, it inspires me, allows me to reflect about my life.

In April, there were the Polish premiere of your debut album, „Howl”. What have you wanted to tell your listeners with this album?

Ian: There is very mix messages throughout the album. Some songs are melancholic, nostalgic. There’s a lot of hope, inspirations, still a lot of basic human emotions: love, friendship, family, happiness – everything. Everyone can find something for themselves. Each song is the story.

What’s the story of „Brother”, first single from the „Howl”? Lyrically, it’s beautiful song, but was the beggining of it?

Ian: Thank you. The whole story behind it was written about my best friend for childhood. His name is Berrett, he still lives Seattle, he’s a lawyer. We grew up in very special place, it was beatiful, natural world. I often think him back and the moment, how wonderful it was. This song is kind of tribute to him, this friendship. Everyone, who are listening this song, can also think about their brothers, sisters, friends.

What’s the conspect of the title – „Howl”? There isn’t so much howling actually…

Ian: The album starts with „We had howl”, it’s the first line of the „Brother”, first song on the album. The last track is „Howl”, so it’s kind of the beginning and the end. We didn’t think too much about it, we decided to call it „Howl”, because we all really like song „Howl” actually.

Our favourite songs from album is „Shells”. What the history of this song?

Claudio: It’s mine favourite one too!

Ian: It’s based on relationship, that I had with girl, who lives in Portland. I was living in Berlin, we’re together in the Northwest together one day and she started to collect the sheels. We’re drinking, eating, swimming. She has left all the sheel in the pocket of my coat. Next time we came up, after we broken up and one day I’ve found handful of sheels. The beginning of the song talks about the words, that you can write and the letters you would send. These letters are full of emotions, had a scent of something you miss, her perfumes.

Which song will be the second single?

Ian: It’s gonna be the „Seven Days”. We haven’t started record the video-clip for this song.

In June, you’ll perform in the Malta Festival. What expectations have you about this gig, what we can expect from you?

Claudio: It’s in Poznań, isn’t it?

Ian: We have no clue, how big concert and event is it. We will give a lot of energy, fun, it’ll be good opportunity to meet new people and find next inspirations.

Have you already been worked on the material for second studio album?

Ian: Of course, we have, but we don’t know, when exactly it will be released. Now we’re focused in our international tour „Howl Tour”, which will start in the middle of May and festival season starts. We’ll come through few of them.

We’ve asked you about the titles of the album. Now we want to ask you about your band-name, Mighty Oaks.

Ian: It cames from the American proverb: „A mighty oaks from little acorns grow”. It’s kind of wish to ourselves. Back then, we’re looking for a name for our tracks and for username in the places, where we wanted to publish it. And we found this proverb, it fits with our experience – we want to grow together as the band, get more fans, record more songs.

How has the collaborations with The Lumineers, First Aid Kid and Shout Out Louds begun, how do you remember this time?

Ian: The Shout Out Louds’ tour was our first tour we played as the „Mighty Oaks”. We had an opportunity to play for the beautiful audience in amazing venues in Germany and Austria. We travelled by car, it was amazing. It was the first time we’ve played for more than a thousand people. In the first time, our legs were shaking, in the second time we were doing what we were supposed to do.

Claudio: And then we had a chance to play with The Lumineers and First Aid Kid, there were the huge events. And the Kings of Leon was also the amazing time for us, our biggest concert – we’ve played for the more, than 18 thousand people!

Who’s your musical idols, who do you get the inspiration from?

Ian: We aren’t get inspirations from other bands, we’re trying to be inspired by music, our life experiences. And then the music comes naturally. We enjoy lot of artists: Coldplay, Led Zeppelin, Bombay Bicycle Club, Local Natives, Zone, Bob Dylan.

Thank you for the interview, we hope to see you in Poland again!

Ian: Thanks!