Baczyński płytafot. prasowe

“Warszawa” (Krzysztof Kamil Baczyński, 10 II 1943 r.)

Bryła ciemna, gdzie dymy bure,
poczerniałe twarze pokoleń,
nie dotknięte miłości chmury,
przeorane cierpienia role.
Miasto groźne jak obryw trumny.

Krzysztof Kamil Baczyński – poeta, żołnierz, który oddał swoje życie w walce w Powstaniu Warszawskim. Temat ciężki, budzący wiele emocji, jednakże niejednokrotnie poruszany w muzyce przez artystów takich jak Aga Zaryan, Lao Che czy Borys Szyc. Tym razem płyta ma całkiem inny charakter, bardzo osobisty, poruszający nasze zmysły, wyobraźnie… stara się oddać charakter panujący w trakcie Powstania Warszawskiego. Taka jest muzyka do filmu “Baczyński”, nie sposób się od niej oderwać, przejść obok niej obojętnie, pochłania nas bezgranicznie. Ten krążek to nasycona emocjami, blisko godzina sentymentalnej podróży w świat Warszawy, jej międzywojennej świetności. Z drugiej strony płyta ukazuje heroiczną walkę pokolenia Kolumbów o niepodległość, walczących o wolną stolicę. Słuchając utworów “Miasto”, “Wojna”, “Miasto 2″ wyruszasz w podróż z bohaterami, walczysz z nimi, odczuwasz strach, chęć walki, ale też bezsilność i przygnębienie.

Film “Baczyński” to oddanie hołdu pokoleniu Kolumbów, czy my dwudziestolatkowie żyjący w “wolnej Polsce” zdobylibyśmy się na taki gest jak nasi dziadkowie, pradziadkowie? Nie możemy zapomnieć tego co działo się blisko 70. lat temu.

Płyta z muzyką z filmu to utwory przeplatane fragmentami slamu poetyckiego. Fragment poematu Baczyńskiego “Szczęśliwe drogi” został wykorzystany w utworze promującym film “Ballada pieśń o szczęściu” w wykonaniu Meli Koteluk i Czesława Mozila. Wszystkie emocje towarzyszące parze w ich interpretacji utworu Krzysztofa Kamila w pełni oddają przeżycia towarzyszące pokoleniu Kolumbów.

W niniejszym tekście wykorzystano fragment wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego “Warszawa”; “Warszawa” 1946, 2 Śpiew z pożogi, 1947