We wrześniu po raz ósmy w centrum Warszawy zabrzmi muzyka świata. W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem Inspiracje: Orient. W stolicy wystąpią artyści z jedenastu państw i zaprezentują fascynujące kultury – od Azji Środkowej po Daleki Wschód. Specjalny program filmowy przygotowany po raz pierwszy we współpracy z Planete Doc Film Festival dopełni spotkanie z różnymi obliczami Azji. Festiwal potrwa od 23 do 29 września. Bilety trafią do sprzedaży 10 lipca.

Kierunek: Azja
Przez siedem dni, w namiocie festiwalowym, który stanie w samym centrum Warszawy – pod PKiN, występować będą jedni z najsłynniejszych i najbardziej utytułowanych muzyków Wschodu. Przyjedzie kilkudziesięciu artystów z jedenastu państw.

„W tym roku, uwzględniając życzenia festiwalowej publiczności, zaprosiliśmy twórców, którzy zaprezentują muzyczne tradycje Azji Środkowej, Południo-Wschodniej, a także Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Gośćmi Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur będą m.in. muzycy z Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Indii, Japonii, Korei, Rosji i Syrii” – mówi Andrzej Matusiak, Dyrektor Stołecznej Estrady, organizator wydarzenia.

Na scenie festiwalu zobaczymy znakomitych wokalistów, wirtuozów tradycyjnych instrumentów, solistów, a także grupy tancerzy, śpiewaków i muzyków. Zaproszeni artyści są żywymi legendami i ambasadorami swoich kultur. W twórczości nawiązują do zwyczajów ludowych, obrzędów, wierzeń i mistyki. Kultywując wielowiekowe tradycje muzycy pielęgnują tożsamość regionów i społeczności, ożywiają ją i ocalają od zapomnienia, a jednocześnie szukają dla niej nowych form i brzmień. Inspiracje: Orient to spotkanie z Azją prawdziwą – zakorzenioną w tradycji, ale przechodzącą zmiany.

Orient bliżej niż kiedykolwiek
Ósma edycja największego w Polsce festiwalu z muzyką świata będzie też pierwszą w Warszawie tak dużą imprezą muzyczną przybliżającą tradycje Azji. Ten rozległy i zróżnicowany kontynent jest jednym z najbogatszych kulturowo obszarów świata, od wieków hipnotyzuje i zachwyca Europejczyków. Z Orientu od wieków płyną do nas inspiracje muzyczne, taneczne, teatralne, religijne i filozoficzne. Teraz, gdy zacieśniają się więzi gospodarcze między Europą a Azją, rośnie zainteresowanie tradycjami Orientu. Globalizacja sprawia, że żyjemy bliżej siebie – co dzień dochodzi do intensywnego krzyżowania się kultur. Kurczący się świat wymaga, byśmy głębiej się poznawali i lepiej rozumieli.

Tegoroczny program Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur daje sygnał, że jesteśmy dziś bliżej Azji niż kiedykolwiek. Czas głębiej eksplorować jej kultury, odkrywać pokrewieństwa i fascynujące różnice.

Maria Pomianowska, Dyrektor Artystyczna festiwalu, która od lat wspólnie tworzy i koncertuje z muzykami z Azji, podkreśla, jak ważne dla Europy są korzenie, których można „dotknąć” dzięki spotkaniu z kulturą Wschodu:

„Podstawowe systemy religijno-filozoficzne, na których bazuje cała ludzkość, narodziły się w Azji. Jej dorobek duchowy i materialny jest olbrzymi i zróżnicowany. Nam, Europejczykom Azja przez stulecia kojarzyła się z krainą pełną niespodzianek, niezwykłych obrzędów, zwyczajów. Tysiąc lat temu Jedwabnym Szlakiem wędrowali twórcy i przekaziciele pierwszej kultury globalnej. Byli wśród nich muzycy podróżujący z instrumentami i zapiskami na temat tradycji różnych regionów Azji. Tak przybyły do nas między innymi instrumenty, na których kultura Zachodu bazuje do dzisiaj”.

Usłysz i zobacz Wschód
Jak co roku okazją do osobistego kontaktu z muzyką świata będą otwarte warsztaty, prowadzone przez zaproszonych mistrzów. Tym razem zajęcia multiinstrumentalne i wokalne będą się odbywać pod okiem znakomitych muzyków m.in. z Indii, Iranu, Rosji i Korei.

W 2012 r. po raz pierwszy program filmowy Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur powstaje we współpracy w Planete Doc Film Festival – jednym z najważniejszych i najtłumniej uczęszczanych festiwali kina dokumentalnego w stolicy. Towarzyszące wydarzeniom muzycznym pokazy filmów pozwolą jeszcze lepiej poznać tradycyjne i współczesne aspekty wielokulturowości Azji.

Rusza także nowa strona internetowa Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur – pod adresem www.festival.warszawa.pl pojawiać sie będą na bieżąco aktualizowane i poszerzane informacje dotyczące 8. edycji festiwalu.

Sprzedaż biletów i karnetów na Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur rozpocznie się 10 lipca. Będą one dostępne w punktach sprzedaży sieci Eventim.pl, w Biurze Festiwalowym (siedziba Stołecznej Estrady, ul. Marszałkowska 77/79, 2 piętro, pon.-pt. w godz. 8-16 (w lipcu) i w godz. 9-17 (w sierpniu i wrześniu), a podczas imprezy, w dniach 23- 29 września także w namiocie festiwalowym.

Ceny biletów:
Bilety na poszczególne koncerty (23-29.09, godz. 19) – 25 zł
Bilet na koncert dziecięcy (29.09, godz. 11) – 10 zł
Karnet na cały festiwal (z wyjątkiem koncertu dziecięcego) – 120 zł

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur – cały świat w stolicy Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur, poświęcony prezentacji wielokulturowości i różnorodności świata, odbywa się od 2005 r. W wydarzeniu wzięło dotąd udział ponad trzystu artystów z sześćdziesięciu krajów. W ubiegłym roku festiwal odwiedziło ponad 15 tysięcy osób. Co roku każdy z koncertów w namiocie festiwalowym gromadzi ponad tysiąc widzów. Wśród gwiazd, które wystąpiły na najważniejszej polskiej scenie muzyki świata znaleźli się m.in.: Femi Kuti, Concha Buika, Youssou N’Dour, Lady Smith Black Mambazo, Salif Keita, Trilok Gurtu, Sara Tavares, Jasmin Levy, Tcheka. Festiwal jest wydarzeniem o randzie międzynarodowej, od trzech lat rekomendowanym przez prestiżowy magazyn „Songlines” jako jedno z 25 najciekawszych wydarzeń muzyki świata.

Program Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur tworzy Rada Programowa w składzie: Maria Pomianowska – Dyrektor Artystyczna, Marta Dobosz, Maciej Szajkowski. Organizatorem wydarzenia jest Stołeczna Estrada. Festiwal finansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.

inf. nadesłane/fot. Stołeczna Estrada